INFOGRAFIKA: Zájem o technické obory roste. Uchazečů o studium na VŠ ale celkově ubylo

3. 7. 2020 | O studijních oborech

technické oboryKaždý rok se mění statistiky toho, na jaké vysokoškolské obory se hlásí nejvíc studentů, ale několik oborů zůstává dlouhodobými favority – třeba právo a medicína. Nově to vypadá, že by se k těmto oblíbeným studijním směrům mohl přidat další – technika. Oproti minulému roku totiž vzrostl zájem o technické obory o celou desetinu. Konkrétně třeba České vysoké učení technické v Praze anebo Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava zaznamenaly nárůst počtu uchazečů dokonce v řádech desítek procent. Vyplývá to z analýzy vzdělávací společnosti Tutor, která zkoumala údaje ministerstva školství a jednotlivých vysokých škol.

Důvodů pro nárůst zájmu o technické obory může být hned několik. Na ČVUT se oproti roku 2019 hlásí o 17 procent víc studentů a na VŠB-TUO dokonce o 31 procent. Do čísel se promítají podle Jana Šimrala, mediálního zástupce společnosti Tutor, zejména zájemci o obory jako strojírenství nebo informační technologie. Dalším podstatným faktorem by mohlo být také zrušení přijímacích zkoušek na některých školách a fakultách nebo zmírnění podmínek pro přijetí kvůli epidemii covid-19.

Celkově podíl přihlášek na technické obory tento rok vzrostl o devět procent, a to i navzdory skutečnosti, že maturantů bylo o pět procent méně než loni. Na většinu vysokých škol se tak letos hlásilo méně lidí. Například Univerzita Karlova měla o pět procent uchazečů méně než loni, menší počet lidí se přihlásil i na Západočeskou univerzitu v Plzni, Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích a Univerzitu Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Odliv zájemců naopak nezaznamenala Masarykova univerzita v Brně a Univerzita Palackého v Olomouci.

Zdroj:
https://www.novinky.cz/

Další články k tématu

Jak si vybrat studijní obor

Jak si vybrat studijní obor

Čeká vás letos rozhodování, na jakou VŠ si podat přihlášku? Pokud zatím vůbec netušíte, jaký obor je pro vás nejvhodnější, poradíme vám, jaké otázky si musíte před rozhodnutím zodpovědět i jak zjistit, jaké jsou vaše silné stránky. Ujasněte si své cíle Předtím, než si podáte přihlášky, měli byste si zodpovědět následující: Proč vlastně chci jít …

číst více