Na FEL ČVUT můžete studovat špičkovou elektrotechniku a informatiku

28. 2. 2024 | PR články

FEL ČVUT
Podle prestižního mezinárodního žebříčku QS Ranking je elektrotechnika na ČVUT dlouhodobě hodnocena jako nejlepší v České republice. A těší nás, že v loňském žebříčku se dostala na první místo i naše informatika, říká v rozhovoru děkan Fakulty elektrotechnické ČVUT prof. Petr Páta.

1. Elektrotechniku a informatiku lze studovat na řadě fakult. Co oproti nim nabízí FEL navíc?

Fakulta elektrotechnická ČVUT neboli FEL je nejspíše jedinou fakultou v České republice, která „pod jednou střechou” nabízí studium všech technologických trendů, které budou utvářet naši budoucnost. Ať už je to umělá inteligence, virtuální realita či kyberbezpečnost na informatických oborech anebo telekomunikace, energetika a vesmírné technologie na elektrotechnických oborech – všechny tyto fenomény budoucnosti lze u nás na FEL studovat. Takže naši absolventi mají jistotu, že se na trhu práce neztratí bez ohledu na to, jak bude svět v příštích dvaceti letech vypadat.

Od jiných fakult se také odlišujeme tím, že dokážeme studenty už velmi brzy zapojovat do často špičkových výzkumných projektů. Je to možné díky tomu, že u nás na jednoho vyučujícího připadá pouhých osm studentů. V takovém poměru lze ke studentům přistupovat skutečně individuálně, protože výzkumníci ve všech našich studijních programech mají čas se jim věnovat a rozvíjet jejich schopnosti a talent.

FEL ČVUT ve dvou minutách: podívejte se na video a pojďte s námi studovat technologie budoucnosti 

Na fakultě propojujeme moderní a klasické obory v oblasti elektrotechniky, ryzí informatiky a robotiky. Vedle vysoké úrovně výzkumu je individuální přístup ke studentům jeden z klíčových důvodů, proč je elektrotechnika na ČVUT dlouhodobě hodnocena podle prestižního mezinárodního hodnocení QS Ranking jako nejlepší v České republice. A velmi nás těší, že na stejné pozici v ČR se pohybuje i naše informatika!

2. Jak zvládnout přijímací řízení? Je těžké se na FEL dostat?

Na FEL se dělají přijímačky z matematiky, ale dostat se lze i bez nich díky výbornému průměru z vybraných předmětů, umístění na středoškolských olympiádách či odborných soutěžích. Pomoci může také vysoký percentil v testech SCIO. Především je ale nutno včas podat přihlášku, letos je to do 31. března. V přípravě na přijímací test jim může pomoci videotutoriál anebo kurzy matematiky a fyziky, které od února do konce května organizujeme prezenčně. Kurzy jsou koncipované pro naše budoucí studenty, ale usnadní přechod i na ostatní technicky zaměřené školy. Pro již přijaté studenty jsou určeny kurzy, které je zorientují například v základech programování či elektroniky. Touto formou se snažíme ještě před jejich nástupem na fakultu a v počátku studia minimalizovat rozdíl mezi absolventy gymnázií a elektrotechnických škol.

FEL ČVUT

3.  Lze popsat nároky, které klade studium na vaší fakultě? Jak probíhá a jsou mezi studenty třeba oblíbenější předměty?

Studium na FEL je náročné, ale není to nic, co by se nedalo s vynaložením systematického úsilí zvládnout. Pokud uspějete u přijímací zkoušky, máte všechny předpoklady, abyste byli na FEL úspěšní. Co se týče oblíbených předmětů, studenti u nás výuku pravidelně hodnotí v anketě a tak máme poměrně detailní informace. V mém oboru mezi ně patří ty, které jsou zaměřené na studiovou nebo audiovizuální techniku.

Na FEL ČVUT spojujeme elektroniku a informatiku. Podívejte se na záznam našeho online Dne otevřených dveří.

 

4. Jaký je zájem o studium u vás? Spolupracujete například s vybranými středními školami, nabízíte pro jejich studenty přípravný program – semináře, campy a pod.?

Zájem o studium technických oborů dlouhodobě klesá, nejenom v ČR. Snažíme se tomu čelit popularizací elektrotechniky a informatiky na nižších stupních škol. Organizujeme pro studenty a žáky Robosoutěž, která se postupně rozrostla do největší akce svého druhu v programování LEGO robotů. Aktivní je také spolek našich studentek pod názvem wITches, které rovněž ukazují, že s elektrotechnikou a programováním se dají dělat úžasné věci a že dívky mají na FEL svoje místo a jejich podíl jde setrvale nahoru. Pořádáme Elektrotechnickou olympiádu a jsme partnery Energetické a Technologické olympiády, jejich vítězové jsou přijati na naši fakultu bez přijímaček.

Cílem všech těchto aktivit je ukazovat vědu a techniku tak, aby si na ni mladší generace mohly doslova sáhnout a viděly, že technologie budoucnosti v podání našich studentů a studentek jsou opravdu „cool“. Aktivním studentům nabízíme možnost se zapojit do týdenních akcí mimo školu, kde využíváme prvky zážitkové pedagogiky. Klíčová je ovšem spolupráce s učiteli na středních školách a jejich podpora nejen při výuce, ale i jejich vzdělávání. To platí i pro naši spolupráci se 14 fakultními školami.

FEL ČVUT

 5. Jaké jsou perspektivy vašich absolventů na trhu práce? Spolupracujete například s vědeckými pracovišti anebo firmami, ať již tuzemskými či zahraničními ohledně dalšího uplatnění vašich studentů?

Neznám nikoho, kdo by po absolvování FELu nenašel práci a potvrzují to i statistiky a průzkumy, které k tomu organizujeme. Firmy, včetně těch nejrenomovanějších, mají po našich absolventech obrovský hlad. Je to díky jejich kvalitě a specializaci v oblastech technologických trendů, které zásadně ovlivní, jak budeme v příštích dvaceti letech pracovat, cestovat či odpočívat.

Další články k tématu

FIT ČVUT pokrývá všechny oblasti IT. Otevírá cestu do všech profesí

FIT ČVUT pokrývá všechny oblasti IT. Otevírá cestu do všech profesí

Fakulta informačních technologií je nejžádanější fakultou ČVUT, která je v České republice na prvním místě v oblasti Informatiky podle prestižního mezinárodního žebříčku QS Ranking. Téměř čtvrtina všech uchazečů o studium na ČVUT má zájem studovat právě na FIT. Přečtěte si odpovědi na vaše nejčastější otázky Proč na FIT ČVUT, abyste se mohli správně rozhodnout. Studium …

Přemýšlíte o studiu IT?

Přemýšlíte o studiu IT?

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze nabízí studium všech oblastí informatiky a otevře vám cestu do všech odvětví. Určitě je důležité studovat to, co vás baví a dává vám smysl. Ještě váháte? Přečtěte si odpovědi na ty nejdůležitější otázky, které vám pomohou se rozhodnout. Co můžu přesně na FIT ČVUT studovat? Můžete si vybrat z …

Studium u nás na FBMI ČVUT dává smysl

Studium u nás na FBMI ČVUT dává smysl

Biomedicínské inženýrství 21. století je jedním z nejperspektivnějších vědních oborů současnosti. O biomedicínské techniky a inženýry je v dnešní době velký zájem jak ve zdravotnictví, tak ve firmách, či ve výzkumných pracovištích. Pokud vás láká práce s nejmodernějšími zdravotnickými přístroji, pak je studium biomedicínské techniky a biomedicínského inženýrství na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT pro vás skvělou volbou. Třetinu …