Indická neziskovka podpoří tisíc afghánských studentů

31. 8. 2021 | Stojí za přečtení

afghánští studentiIndická nezisková organizace Sarhad dočasně adoptuje tisíc afghánských studentů. Toto rozhodnutí učinila poté, co teroristická organizace Talibán obsadila hlavní město Kábul, když se ze země začaly stahovat americké vojenské jednotky. Neziskovka ve spolupráci s indickou vládou následně spustila tísňovou linku pro afghánské studenty v Indii, kteří zvažují setrvat na indických univerzitách i po převratu v jejich rodné zemi. Díky tomu mohou studenti mimo jiné zůstat v kontaktu s příbuznými v Afghánistánu.

O tom, kteří studenti budou mezi tisícovkou, jíž neziskovka Sarhad zajistí další vzdělání a základní životní potřeby, musí nyní rozhodnout indická vláda. „Selekce studentů teď leží na centrální vládě. Proto jsme napsali ministerskému předsedovi, aby nám udělil povolení vybrat některé studenty a aby vláda spolupracovala na vyslání pomoci,“ uvedl pro server Erudera Sanjay Nahar, zakladatel neziskové organizace Sarhard. „Nežádáme od vlády žádnou finanční výpomoc, ale změnu politiky,“ doplňuje Nahar. Vybraní studenti totiž budou vypláceni za sikhského stipendia (pozn. sikhismus je jedním z indických náboženství).

Děkan univerzity ve městě Puné, kde nezisková organizace sídlí, také přislíbil studentům v nouzi výpomoc. Na zabezpečení afghánských studentů, kteří se nemohou vrátit do vlasti, spolupracuje i afghánský konzulát v Bombaji. Ten s neziskovou organizací Sarhard pomáhal studentům s komplikovaným procesem získání víz.

Vidiny studia za hranicemi se naopak muselo vzdát 35 afghánských studentů, kteří měli od září studovat ve Spojeném království. Tamní ministerstvo zahraničí pozdrželo jejich stipendium o rok, protože ambasáda v Kábulu není schopná za současné situace studentům vydat víza.

Afghánští studenti ale nevěří, že se za rok do Británie skutečně podívají. „Nemůžu spát. Nyní, když bychom studium v zahraničí opravdu potřebovali, je nám tato možnost vytržena z rukou,“ uvedl jeden z mála dotčených studentů pro BBC, který se nebál možného postihu ze strany Talibánu.

Zdroj: Erudera, BBC

Další články k tématu

Místo cestování práce v kavárně. Na zahraniční studenty tvrdě dopadla pandemie

Místo cestování práce v kavárně. Na zahraniční studenty tvrdě dopadla pandemie

Ačkoliv to byly právě české školy, které byly kvůli koronaviru jedny z nejdéle zavřených na světě, rok pandemie se podepsal i na studentech zahraničních škol. Některým britským studentům udělal doslova čáru přes rozpočet a donutil je radikálně změnit jejich plány. Daisy Davisová si chtěla dát od školy na rok pauzu a vydat se cestovat po světě, …

číst více
Na Erasmus odjela na podzim jen polovina přihlášených studentů

Na Erasmus odjela na podzim jen polovina přihlášených studentů

Pandemie koronaviru měla v uplynulém roce zásadní dopad na cestování. Omezení se dotkla i studentů, kteří chtěli vyjet studovat do zahraničí. Oproti původnímu počtu přihlášených v zimním semestru na domluvený pobyt v rámci programu Erasmus vyjela jen polovina vysokoškoláků. Třetina z přihlášených pobyt zrušila a zbytek studentů odjezd odsunul na pozdější dobu. Stejně tak došlo k poklesu počtu zahraničních studentů …

číst více
Vysoké školy doplatí na koronavirus. Chybět jim budou peníze za zahraniční studenty

Vysoké školy doplatí na koronavirus. Chybět jim budou peníze za zahraniční studenty

Z mobility studentů plyne pro vysoké školy významný příjem. Uzavření hranic a omezení cestování, které kvůli novému koronaviru zavedly země po celém světě, však mezinárodní spolupráci značně omezily. Pro školy by tento finanční výpadek mohl v budoucnu představovat velký problém. „Příjmy od studentů samoplátců činily v loňském roce cca 205 milionů korun, což představuje 3,24 procent …

číst více