Nejdražší město střední Evropy. Láká ještě Praha zahraniční studenty?

10. 9. 2023 | Aktuality

zahraniční studenti v Praze
Do Česka každoročně míří studenti z celého světa. Za studium sice musí platit, právě výše školného – alespoň v porovnání s anglofonními zeměmi – je ale jedním z největších lákadel pro zahraniční studenty. Kvůli vysoké inflaci a rostoucím nákladům na život se ale studium v Česku v posledních letech prodražilo. Praha loni dokonce obsadila první místo v žebříčku zemí s nejdražším bydlením ve střední a východní Evropě. Patří Česko stále mezi finančně nejvýhodnější destinace, nebo už studenti raději jezdí jinam?

Poplatky za tříleté bakalářské studium pro studenty přicházející ze země mimo Evropskou unii se liší školu od školy. Například na Univerzitě Karlově student v průměru zaplatí 6200 eur za semestr. Prague University of Economics and Business si v nadcházejícím akademickém roce bude účtovat 5000 eur (přibližně 120 500 korun). University of New York in Prague si účtuje 700 tisíc korun za celé studium.

Co se bydlení týče, koleje bývají levnější než nájem. V centru Prahy se měsíční cena kolejí pohybuje mezi čtyřmi a šesti tisíci korunami. Bydlení v nájmu pak vychází na deset až 17 tisíc korun za měsíc. Studenti musí počítat i s dalšími náklady. Za jídlo zaplatí asi tisíc korun týdně. Ve srovnání se zeměmi západní Evropy jde pořád o relativně nízkou částku. Výhodné je také cestovné. Díky studentské slevě stojí roční jízdné městskou hromadnou dopravou v Praze 1280 korun.

O tom, zda se student do Česka vydá, rozhoduje země, odkud pochází. I přes narůstající ceny tak zůstává Praha oblíbenou destinací například amerických studentů. Do Prahy zamířila i Američanka Abby Fenchaková. Ačkoliv se ceny za ubytování napříč Amerikou liší, její životní náklady v Praze jsou mnohem nižší, zejména za jídlo a cestování díky dostupné veřejné dopravě. Většina studentů v USA musí mít auto, což výrazně navyšuje jejich náklady, upozornila Fenchaková.

Naopak pro studenty ze Středního východu, z Jižní Ameriky a Asie je často výhodnější studovat blízko domova. Pokud už se rozhodnou studovat v Evropě, mají na výběr z levnějších zemí, než je Česko, jako je například Maďarsko anebo Polsko.

Průměrné školné na mezinárodní univerzitě v Maďarsku stojí 128 až 175 tisíci korun ročně. Nižší jsou i životní náklady. V Polsku školné za bakalářské studium obvykle nepřekročí 186 tisíc korun za rok a životní náklady bývají výrazně nižší než u nás.

Prahu si ale zahraniční studenti volí nejen kvůli ceně. Fjolla Cubolliová, studentka na Anglo-American University v Praze, uvedla, že doma v Kosovu mohla mít obdobné školné a životní náklady. Prahu si ale vybrala kvůli její atmosféře, kráse a kvalitě studentského života.

Zdroj: expats.cz

Další články k tématu

Magistrem za rok. VŠE zkracuje studium na jednom z oborů

Podnikohospodářská fakulta Vysoké školy ekonomické v Praze po zrušení bakalářských prací přichází s další novinkou. Jeden z magisterských programů vyučovaný v angličtině bude nově možné vystudovat už za rok. K získání titulu bude zapotřebí také absolvovat několikaměsíční praxi a obhájit diplomovou práci. Fakulta zkrácení doby studia u programu Master in Sustainability Management odůvodňuje rostoucí poptávkou po absolventech takzvaných ESG oborů. […]

číst více

Aplikovaná ekonomie nově na Vysoké škole CEVRO

Vysoká škola CEVRO reaguje na poptávku ze strany uchazečů a od nového akademického roku  2024/2025 zařazuje mezi své bakalářské studijní programy Aplikovanou ekonomii. „Tento nový studijní program přidáváme do výuky na základě poptávky uchazečů. Klademe v něm důraz zejména praktické dovednosti z klíčových ekonomických sektorů – finančnictví, bankovnictví, zdravotnictví, energetiky či nemovitostního trhu,“ vysvětluje rektor Vysoké školy […]

číst více

Studenti randí: Tipy na laciné rande k nezaplacení

Chcete své drahé polovičce uspořádat večer, na který nezapomene, ale v kapse máte jen ošuntělého bůra a maximálně žvýkačku? Nebo snad máte nový „objev“, víte, že na prvním rande fakt záleží, ale peněženku už dávno ani nemáte (na co taky)? Přinášíme vám sedm tipů na úžasné rande, které vás nebude stát vůbec nic. Uspořádejte piknik […]

číst více