Polovina zahraničních vysokoškoláků chce v Česku zůstat i po studiu

22. 10. 2023 | Aktuality

zahraniční studenti na českých vysokých školách
Každý pátý student v Česku je cizinec. Celkem jich tu studuje přes 55 tisíc. Polovina z nich tu plánuje zůstat i po dokončení studia. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Největší podíl zahraničních studentů tvoří Slováci. Na druhém místě jsou Rusové a na třetím Ukrajinci. Podíl Ukrajinců mezi lety 2021 a 2022 narostl téměř o 50 procent. Oproti tomu počet ruských studentů o něco klesl. Důvodem je ruská agrese na Ukrajině. Nejžádanější studijní destinací zůstává pro zahraniční studenty i nadále Praha, následují Brno, Olomouc a Ostrava.

Z konkrétních oborů nejvíce zahraničních studentů – přibližně 20 procent – studuje obchod, administrativu a právo. Oblibě se u nich těší i komunikační a informační technologie a obory zaměřené na sociální a zdravotní péči. Nejméně se pak hlásí na obory na pedagogických fakultách či obory vztahující se k zemědělství a veterinářství.

Počet zahraničních studentů na českých školách výrazně roste od začátku nového tisíciletí. V roce 2002 jich tu podle ČSÚ studovalo pouze 11 tisíc. V roce 2012 toto číslo narostlo už na 40 tisíc. Michal Uhl, ředitel České národní agentury pro Mezinárodní vzdělávání a výzkum, vnímá tento nárůst pozitivně. Věří, že jde o důkaz kvality českých vysokých škol.

Téměř polovina aktuálních studentů ze zahraničí chce zůstat v České republice i po studiu. „Následně tu vstupují na pracovní trh, a povzbuzují tím českou ekonomiku svou expertizou. Ti, kteří se vracejí do své země, obohaceni o jinou kulturu a dobrou praxi, pak šíří v zahraničí dobré jméno českých škol i samotného Česka,“ dodává Uhl.

Zdroj: Expats.cz, Seznam Zprávy

Další články k tématu

V Česku zůstane pracovat skoro 50 procent zahraničních absolventů

V Česku zůstane pracovat skoro 50 procent zahraničních absolventů

V České republice zůstává pracovat po ukončení studia téměř 50 procent zahraničních studentů. Vyplývá to z nedávného průzkumu Domu zahraniční spolupráce (DSZ). Zahraniční studenti jsou se studiem v Česku spokojeni a po absolvování ve většině případů nalézají práci ve stejném či příbuzném oboru. Do průzkumu se zapojilo přibližně 4500 zahraničních absolventů českých vysokých škol. Zhruba 69 procent z nich …

V Česku v roce 2021 studoval rekordní počet cizinců

V Česku v roce 2021 studoval rekordní počet cizinců

Na českých vysokých školách předloni studovalo více jak 52 tisíc zahraničních studentů. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V meziročním srovnání je to o 4,4 procenta více cizinců než v roce 2020. Nejvíc studentů bylo ze Slovenska. „Nejčastěji se loni cizinci vzdělávali v oborech zdravotní a sociální péče či obchodních, právních a administrativních oborech,“ stojí v publikaci …

Počet vysokoškoláků ze zahraničí roste. Nejvíce je Slováků

Počet vysokoškoláků ze zahraničí roste. Nejvíce je Slováků

Zatímco počet českých studentů na vysokých školách loni klesl, počet zahraničních studentů zaznamenal nárůst. Aktuálně české vysoké školy navštěvuje 55 tisíc cizinců. Před deseti lety jich přitom bylo o 15 tisíc méně. Každoročně jich v Česku studuje v průměru o tři procenta víc. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Zahraniční studenti navštěvující české univerzity pocházeli z …