Zahraniční studenty do Česka láka kvalita vzdělání

9. 3. 2024 | Aktuality

Zahraniční studenti
Kvalita vzdělání nebo kulturní blízkost. To jsou nejčastější důvody, proč si zahraniční studenti vybírají jako svou destinaci právě Českou republiku. Vyplývá to z průzkumu Domu zahraniční spolupráce.

Drtivá většina oslovených respondentů označila svůj vybraný studijní program jako kvalitní. Čtyři pětiny studentů pak uvedly, že jejich obor má přinejmenším 70 procent kvalitních vyučujících. Necelá polovina zůstala v Česku i po ukončení studia.

Polovina z těch, co ještě studují, chce v Česku nastoupit na navazující studium či si zde najít práci. Častěji tak odpovídali studenti, kteří absolvují výuku v češtině. Těch bylo necelých 70 procent.

Nejčastěji šlo o Slováky, Ukrajince a Rusy. Právě studenti z těchto zemí tvoří největší podíl zahraničních studentů v Česku. V předešlém akademickém roce bylo mezi zahraničními studenty 38 procent Slováků, 14 procent Rusů a deset procent Ukrajinců.

Podle ředitele Domu zahraniční spolupráce Michala Uhla bude v Česku ruských studentů v budoucnu méně. Ti, kteří zde již studují, tu zůstávají, ale v souvislosti s válkou na Ukrajině se nepřijímají noví, uvedl.

Celkově počet zahraničních studentů v Česku už od roku 2002 neustále stoupá. V roce 2022 tvořili podle dat ministerstva školství 18 procent z 304 500 studentů českých vysokých škol.

Zatímco obor vyučovaný česky lze studovat bezplatně, za studium v jiných jazycích studenti platí. To by se ale v budoucnu mohlo změnit. „Novela vysokoškolského zákona říká, že vysoká škola si sama zvolí strategii, necháváme to na nich,“ vysvětluje náměstek ministra školství Jaroslav Miller. O poplatcích za studium v cizím jazyce by tak rozhodovaly samy vysoké školy.

Zdroj: Novinky.cz

Další články k tématu

České univerzity jsou hrdé, když vyhodí spoustu studentů, míní odborník

Skoro 60 procent českých vysokoškoláků nedokončí bakalářské studium. Často končí už v prvním ročníku. Důvodů je více. Patří mezi ně příliš mnoho teorie bez spojení z praxí i chybějící motivace. Podle odborníků většina univerzit vysokou neúspěšnost svých studentů neřeší. Na problém upozornil server Seznam Zprávy. Z údajů ministerstva školství vyplývá, že přes 58 procent bakalářských studentů, kteří začali […]

číst více

Konec bakalářek v Česku? Některé fakulty je zrušily

Už více než rok jsou aplikace Chat GPT a Open AI přístupné širší veřejnosti. Za tu dobu stihly zásadním způsobem proměnit české školství. Na některých fakultách kvůli těmto aplikacím zrušily bakalářské práce. Jinde jejich používání tolerují, studenti ale umělou inteligenci musí uvést jako zdroj. Studenti Katedry politologie a evropských studií Univerzity Palackého od letošního zimního […]

číst více

Vysokoškoláci by v budoucnu mohli získávat univerzální evropský titul

Studenti vysokých škol v zemích Evropské unie (EU) by v budoucnu mohli získávat titul, který by uznávalo všech 27 členských států. Návrh představila Evropská komise. Záměrem je lépe propojit evropské vysoké školství a zlepšit konkurenceschopnost absolventů. „Plánem na existenci evropského titulu reagujeme na potřeby našich studentů, univerzit a jejich zaměstnanců i budoucích zaměstnavatelů dnešních studentů – a […]

číst více