Čtvrtina absolventů medicíny nezačne pracovat v českém zdravotnictví

24. 5. 2022 | Aktuality

studium medicínyBěhem posledních tří let medicínské obory vystudovalo přibližně 1200 až 1300 vysokoškoláků. Sekce mladých lékařů České lékařské komory (ČLK) nicméně uvedla, že 25 až 30 procent absolventů nezažádalo o povinné členství v komoře. Z tohoto důvodu nemohou pracovat v českém zdravotnictví.

Nejpravděpodobnější je teorie, že buď začali pracovat mimo obor, nebo vyjeli pracovat do zahraničí. Tomu nahrává i skutečnost, že podstatné množství absolventů jsou cizinci, kteří zdravotnictví studovali v anglickém jazyce.

Medicínu je v současné době možné v Česku studovat na celkem osmi lékařských fakultách, které jsou na čtyřech vysokých školách: Univerzitě Karlově, Masarykově univerzitě, Ostravské univerzitě a Univerzitě Palackého v Olomouci.

„Každý rok je počet lékařů nastupujících do českého zdravotnictví o 25 až 30 procent nižší než celkový počet promujících lékařek a lékařů,“ sdělila ČLK. Podle předsedy spolku Mladí lékaři Martina Kočího chce osm procent vysokoškoláků studující lékařské obory v češtině po ukončení studia odejít pracovat do zahraničí. Jedno procento se pak po absolvování oboru neplánuje věnovat lékařské péči.

Více žen na medicíně

V posledních letech se složení studentstva na lékařských oborech mění i díky většímu zastoupení žen. Až dvě třetiny absolventů lékařských fakult v českém jazyce tvoří právě ženy. „Vytvoření podmínek pro mladé lékařky, aby mohly lépe skloubit profesní kariéru a rodinný život, je další velkou výzvou pro naše zdravotnictví,“ dodala ČLK.

Stejný problém nedávno řešili zástupci Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Ačkoliv od roku 2010 stoupl počet mladých lékařů a lékařek do 40 let o polovinu, plných úvazků je pouze o třetinu víc. Nejvíce mladí doktoři míří do okresních měst, kdežto v nejmenších obcích jejich počty zůstávají takřka stejné. To by mohlo představovat větší problém v budoucnu, až starší doktoři v nejmenších obcích odejdou do důchodu nemusel by je mít kdo nahradit.

Z údajů ČLK vyplývá mimo jiné i to, že mladé lékařky často preferují částečné úvazky ve větších ordinacích. Praktický lékař Jan Bělobrádek uvedl, že ve větších městech jsou praktické lékařky vůči praktickým lékařům v poměru dvě ku jedné.

„Chtějí založit rodinu a věnovat se dětem, proto volí snazší cestu zaměstnaneckého poměru na kratší úvazek, který je dostupný především ve větších městech. Zadlužit se hned na začátku kariéry nákupem venkovské ordinace a zde pracovat nepřetržitě bez reálné možnosti zástupu se mladé kolegyně zdráhají a nelze se jim divit,“ vysvětlil Bělobrádek.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Zdroj: Novinky.cz

Další články k tématu

Kvalita spánku ovlivňuje výkony studentů i žáků. Ti čeští nespí dost

Kvalita spánku ovlivňuje výkony studentů i žáků. Ti čeští nespí dost

Více než 40 procent žáků ve věkové kategorii 11 až 15 let nespí dostatečně dlouhou dobu. Vyplývá to z průzkumu Univerzity Palackého v Olomouci (UPOL). Mezi hlavní příčiny nedostatečného spánku dětí patří hraní počítačových her a sledování mobilu či televize. Žáci ve všední dny spí v průměru osm hodin a osm minut. Délka spánku se liší podle …

číst více
Jazykové znalosti Čechů jsou pro mnohé zaměstnavatele nedostačující

Jazykové znalosti Čechů jsou pro mnohé zaměstnavatele nedostačující

Stále více zaměstnavatelů požaduje pokročilou znalost cizího jazyka. Statistiky personální agentury Grafton Recruitment však ukazují, že tento požadavek mnoho Čechů nesplňuje. Cizím jazykem na nejvyšší úrovni hovoří pouze třetina uchazečů o práci. Češi nejčastější ovládají angličtinu, hovoří jí ale hůře než většina dalších evropských národů. Ve své znalosti cizích jazyků patří Češi společně s Francouzi, Italy, …

číst více
Kdo je nová rektorka Univerzity Karlovy?

Kdo je nová rektorka Univerzity Karlovy?

V čele nejstarší české univerzity stane historicky poprvé žena. Milena Králíčková, která se funkce ujme příští rok v únoru, ve volbách navíc získala víc hlasů než oba její předchůdci. Kdo je nová rektorka Univerzity Karlovy a jaké má s univerzitou plány? Králíčková je s UK spjatá už od svého vlastního vysokoškolského studia. Na Lékařské fakultě v Plzni vystudovala obor všeobecné …

číst více