Michaela Rýgrová

Známkování

Jedna velká jednička přes celé vysvědčení je od letošního roku pro prvňáčky minulostí. Vysokoškoláci si zase zvykají na hodnocení A až F a některé školy stále bojují o možnost hodnotit širším vyjádřením k výkonu žáka, nikoli pouze jedním slovem. Otázkou ale zůstává, jestli se vůbec známkovat má.

číst více

Na strojní fakultě ČVUT v Praze má letos šanci téměř každý

Podmínkou je maturita, a také skutečnost, že uchazeč nebyl dvakrát po sobě studentem školy bez úspěšného zakončení studia.

číst více

Zástupci AMU zvolili nového rektora

Ve středu 24. listopadu rozhodli členové Akademického senátu (AS) Akademie múzických umění (AMU) v Praze o novém rektorovi. Po dvou volebních obdobích, kdy AMU vedl prof. Peter Toperczer, se nyní této pozice ujme Ivo Mathé, který byl zvolen ze tří kandidátů nadpoloviční většinou hlasů již v prvním kole.

číst více

Scholaris

V Olomouci se bude od 23. listopadu konat výstava středních škol a středních odborných učilišť z Olomouckého kra­je.

číst více

Podaní přihlášek na umělecké školy se blíží

Ten, kdo se chce hlásit na vysokou školu s uměleckým zaměřením, by neměl usnout na vavřínech. Nejzazší data odeslání přihlášek se totiž blíží.

číst více

Žákovské jízdné

V loňském roce byla zrušena sociální dávka „příspěvek na dopravu“. Vláda se usnesla na částečné kompenzaci v podobě znovu zavedení zlevněného žákovského jízdného, které bude platit jak ve vlacích, tak v autobusech.

číst více

Nový školní rok je tu

Tak nám začal nový školní rok. Úplní prvňáčci, tedy ti, kteří šli do první třídy poprvé (je jich opět o něco méně), mají za sebou první tři dny.

číst více

Tak trochu jiná maturita

Poslanci schválili nový školský zákon, který v sobě zahrnuje i proměnu maturity. Ta bude mít dvě části a na gymnáziích přibude k povinným maturitním předmětům matematika.

číst více

Školský zákon postupuje do třetího čtení

Návrh nového školského zákona postoupil ve sněmovně do třetího čtení, tedy do závěrečné schvalovací fáze. Přesto v něm stále zůstává mnoho nejasností a otazníků – například povinná maturita z matematiky na gymnáziích, domácí vzdělávání nebo poplatky za studium na vyšších odborných školách. Poslanci by o nich měli rozhodnout v nejbližších dnech.

číst více

Na Slovensku se platit nebude:

Ještě nedávno to vypadalo, že slovenští vysokoškoláci budou za studium platit. Parlament ale nepustil návrh zákona o studentských půjčkách do druhého kola a zavedení školného se tak odkládá.

číst více