Školský zákon postupuje do třetího čtení

24. 6. 2004 | Aktuality

Návrh nového školského zákona postoupil ve sněmovně do třetího čtení, tedy do závěrečné schvalovací fáze. Přesto v něm stále zůstává mnoho nejasností a otazníků – například povinná maturita z matematiky na gymnáziích, domácí vzdělávání nebo poplatky za studium na vyšších odborných školách. Poslanci by o nich měli rozhodnout v nejbližších dnech.

Přesto, že jsou v návrhu zákona nejasnosti, o kterých se ještě bude jednat, jeho podstata se měnit nebude. Předpokládá se, že ze škol zmizí direktivní osnovy a žáci se budou učit jak a kde získat informace. Vzdělávací programy mají určovat základní rámec znalostí a dovedností, které by studenti měli získat. Zákon má zavést také novou maturitu. Ta od roku 2008 počítá s dvěma částmi – státní a školní.

Stínový ministr školství Walter Bartoš předlohu opět silně kritizoval. Podle něj zákon českému školství nepomůže, ale ublíží. Petra Buzková, současná ministryně školství, ale jeho kritiku odmítla s tím, že ke zhoršení situace nedojde, spíše naopak.

Při debatě o tomto zákoně zazněla také řada pozměňovacích návrhů. Týkaly se například povinné maturity z matematiky. Podle Taťány Fischerové by znevýhodnila studenty humanitně zaměřených gymnázií. Dále umožnění maturitní nástavby (po složení přijímacích zkoušek) i studentů dvouletých učebních oborů, ne pouze tříletých. Michaela Šojdrová navrhla vrátit do zákona pasáž, která studentům ukládá dbát o dobré jméno školy. Bez ní podle poslankyně budou učitelé moci pouze pozorovat bez pravomoci zasáhnout, jak se studenti chovají třeba hned vedle školy. Uvedla případ tří žáků, kteří zkopali spolužačku, ale protože se to stalo mimo školu, nemohli být potrestáni sníženou známkou z chování.

Zdroj: www.ihned.cz, ČTK