Martin Beťko

Příspěvky na bydlení budou!

Tak je to konečně tady! Mlýny ministerstva školství melou pomalu, ale jistě. Od nového školního roku se tedy přece jen změní systém financování kolejí. Příspěvky na bydlení už nebudou dostávat koleje, ale přímo vysokoškoláci.

číst více

Spoplatnia Slováci konečne štúdium?

V týchto dňoch sa na vládnej úrovni rokuje o konečnej podobe zákona o študentských pôžičkách, ktorý je zatiaľ posledným pokusom o spoplatnenie vysokoškolského štúdia v SR. Tento by sa mal do parlamentu dostať v januári nového roka.

číst více

Marylin Manson učitelem?

Příjemné překvapení čekalo na studenty Temple University ve Philadelphii právě toto pondělí. Jejich učitele filozofie totiž suplovala skutečná rocková hvězda. A ne jen tak ledasjaká. Za katedrou stanul a celou hodinu odpřednášel sám Marylin Manson.

číst více

V Liberci se otevírá obor Ošetřovatelství – Všeobecná sestra

Liberecká technická univerzita plánuje od nového akademického roku otevřít nový studijní program Ošetřovatelství – Všeobecná sestra. Univerzita takto reaguje na požadavek Evropské unie, podle které by i zdravotní sestry měly mít vysokoškolské vzdělání.

číst více

„Masaryčka“ bude i v Telči

Masarykova univerzita v Brně už nebude jenom v Brně. Svou první mimobrněnskou pobočku zřizuje v těchto dnech v Telči na Jihlavsku. Kromě už probíhajícího bakalářského programu Dějiny umění v rámci filozofické fakulty by tu v budoucnu měly být zastoupeny i fakulty ekonomicko-správní a pedagogická, uvažuje se i o fakultě sportovních studií.

číst více

Nová vysoká škola v Brně

Od nového školního roku už mohou zájemci o vysokoškolské vzdělání studovat i na brněnské Newton College. Jde o soukromou vysokou školu se zaměřením na vzdělávání manažerů a pracovníků veřejné správy.

číst více

Vysokoškoláků přibývá

Počet studentů na vysokých školách se letos opět zvýšil. Oproti loňským 231 tisícům jich letos na univerzitách studuje až 247 tisíc, z toho asi 61 tisíc v prvních ročnících. Vyplynulo to z údajů, které přinesl Ústav pro informace ve vzdělávání.

číst více

Stipendium na International Baccalaureate program

Stejně jako v předchozích třech letech vyhlašuje pražská British International School i letos výběrové řízení, na jehož základě udělí dvouleté stipendium pro International Baccalaureate program. Ucházet se můžou všichni čeští studenti ve věku 16–17 let.

číst více

Připravuje se návrh na zavedení poplatků za vysokoškolské studium

Do parlamentu by se měl v nejbližší době dostat zákon, který by měl vysokým školám umožnit zpoplatnění studia, toto by se mělo týkat všech vysokoškoláků studujících na území ČR.

číst více

Děkan FF MU spolupracoval s STB

Děkan Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Jan Pavlík obdržel v prosinci minulého roku pozitivní lustrační osvědčení. Ministerstvo vnitra tak napravilo pochybení, ke kterém došlo předtím, kdy v důsledku písařské chyby v seznamu spolupracovníků STB bylo Pavlíkovi vystaveno lustrační osvědčení negativní. Podle lustračního zákona by teda nadále funkci děkana zastávat neměl.

číst více