Vysokoškoláků přibývá

13. 4. 2004 | Aktuality

Počet studentů na vysokých školách se letos opět zvýšil. Oproti loňským 231 tisícům jich letos na univerzitách studuje až 247 tisíc, z toho asi 61 tisíc v prvních ročnících. Vyplynulo to z údajů, které přinesl Ústav pro informace ve vzdělávání.

Zajímavé také je, že oproti loňskému roku se téměř o 60 procent zvýšil počet studentů na bakalářských studijních programech. To lze přičíst na vrub trendu vysokých škol, které se zaměřují spíš na dvoustupňové studium s tříletým bakalářským a dvouletým navazujícím magisterským studiem.

I navzdory této vzestupné tendenci je však počet vysokoškoláků u nás stále hluboce pod evropským průměrem. Zatímco v EU připadá na 1000 obyvatelů 40 absolventů, u nás je to pouhých 26. Jedním z důvodů je ale i to, že mnoho oborů, které se v unii studují na nižším nebo neuniverzitním typu vysokých škol, jsou u nás vyučovány již na stupni středoškolském.