Příprava na maturitu

Průvodce maturitním ročníkem krok za krokem

Říká se, že maturita neboli zkouška z dospělosti, je první velká zkouška v životě člověka. Hlavní je ji nepodcenit a začít s přípravou včas. Následující přehled vám pomůže rozvrhnout si síly. Pozn. Článek byl 11. 10. 2013 aktualizován (kav).

číst více

Maturita: fraška nebo noční můra?

S každou velkou událostí se pojí mnoho polopravd a fám, které mají někdy člověka uchlácholit, jindy zase vystrašit – a platí to i pro maturitu. Podívejme se na nejrozšířenější fámy, které kolem ní kolují. Pozn. Článek byl 9. 4. 2013 aktualizován. (kav)

číst více

Anketa: Přípravy na maturitu vrcholí, anebo ne?

Necelých šest týdnů zbývá do začátku písemné části státní maturity. Jak jsou na tom letošní maturanti? A jak vypadá jejich aktuální příprava ke zkoušce dospělosti? Jakých předmětů se nejvíc děsí? To jsem zjišťovala mezi žáky čtvrtých ročníků středních škol.

číst více

Pět tipů pro rychlejší učení

Ať už se učíte na přijímací zkoušky nebo na maturitu, jistě byste ocenili umět se naučit co nejvíce za co nejkratší čas co nejvíce znalostí. Jednoduše – být co nejvíce efektivní. Pojďme se podívat, co nám k tomu poradí psychologové. Pozn. Článek byl 1. 2. 2013 aktualizován. (kav)

číst více

Státní maturity z českého jazyka se bát nemusíte

Státní maturita se stala strašákem mnoha žáků středních škol. Letošní maturanti mají ale jednu velkou výhodu – už vědí, jak bude zkouška vypadat. Státní maturitu z českého jazyka neudělalo v loňském roce pouze 7,6 procent maturantů. Jak se vyvarovat jejich chybám?

„Čtěte a pište,“ radí maturantům učitel Petr Šimek

Začátkem školního roku si všichni maturanti kladou otázku: „Jak tenhle rok zvládnu?“. Právě tomuto tématu se věnuje následující rozhovor s Petrem Šimkem, učitelem na všeobecném Gymnáziu Omská v Praze. Radami, jak si připravit maturitní otázky a co jako maturant nepodcenit, se v něm nešetří. Pozn. Článek byl 1. 2. 2013 aktualizován. (kav)

Maturita: co ještě stihnete

V některých případech se zdá, že čas letí rychleji, než ho stačíme smysluplně využít. Předmaturitní období je přesně takovým případem. Naše velkolepé plány na důkladnou přípravu jsou ve skluzu a někteří se již po ránu budí s divným pocitem v žaludku. Dobrá zpráva: stále se toho dá dost stihnout!

číst více

Cvičné maturitní testy od března zdarma

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy má v úmyslu poskytnout zdarma budoucím maturantům materiály k nácviku maturity. Školy je obdrží pod chráněným přístupem 1. března 2011, následně pak 22. března 2011 budou zveřejněny na webových stránkách Cermatu www.novamaturita.cz. Školy a studenti tak dostanou k dispozici jak testy, tak i písemné práce z povinných předmětů, tedy z českého jazyka, matematiky a cizích jazyků. „Věřím, že to …

číst více

Je maturita opravdu zkouškou dospělosti?

„Opilí od radosti/si sami trochu lžeme/že zkouškou dospělosti/opravdu dospějeme“, zpíval Karel Kryl. Je ale jedna hodina po několika letech studia opravdu takovým zlomem, který nás navždy změní? To je opravdu téma na velkou diskusi. Pojďme se tedy na různé úhly pohledu blíže zaměřit. (pozn.: článek byl 29. 5. 2014 aktualizován (lč))

K maturitě s koktavostí

Maturita, ústní zkoušky, pohovor do zaměstnání. Tyto situace představují velkou stresovou zátěž. I běžný člověk se pod vlivem nervozity zadrhává a odpovědi častokrát doslova vykoktává. Jak se s podobnými výzvami daří vypořádat lidem, kterým koktavost znepříjemňuje i každodenní komunikaci, tedy balbutikům? Pozn. Článek byl 10. 5. 2012 aktualizován (kav).