Tipy na příjemná místa na učení v Praze

4. 2. 2014 | Rady maturantům

Ticho. Návštěvníkovu pozornost vyruší jen šustění papíru při otáčení stránek, občasné zavrzání židle a v zimních měsících občasné zakašlání. Někoho prostředí knihovny stresuje, jinému vyhovuje. A kde se nejraději učíte vy?

„Když je hezké počasí, tak se ráda učím třeba i na balkoně, aby mi nebylo líto, že přicházím o letní sluníčko,“ říká studentka architektury Pavla (23). I přes slunečný leden ji však v zimním zkouškovém období nezbývá nic jiného, než si na studium najít nějaké jiné útočiště. „Nejraději se učím doma. Mám tam největší pohodlí, nic mě neruší, můžu mít svůj vlastní rytmus a nikomu nevadí, že si dám třeba nohy na stůl,“ dodává.

Pohodlí a absolutní klid jsou jedny z hlavních důvodů, proč mnoho studentů volí studium doma. To má ale i mnoho nevýhod, proto někteří během zkouškových období a tzv. svatého týdne hledají místa, která jim umožní co nejefektivnější přípravu.

Do knihovny hlavně pro skripta a motivaci

„Rád chodím do knihovny. Jasně, nemůžu si tu lehnout na gauč, ale to je vlastně i výhoda, ne?“ směje se Petr (21), student Českého vysokého učení technického, který se připravuje na zkoušky v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích. Jako největší plus knihoven vnímá Petr obrovské množství studijních materiálů. „Mám tu po ruce vlastně jakákoli skripta, na která si vzpomenu. Navíc je tu dobré připojení k internetu. Ale především – přítomnost a snaha ostatních studentů mě motivuje k tomu, abych se sám pořádně učil. Doma bych hodně času trávil zbytečnými činnostmi,“ říká Petr. Jmenuje tak jeden z hlavních důvodů, proč vlastně studenti v dnešní době vůbec do knihovny chodí – motivaci. Sledování seriálů nebo prohlížení Facebooku si prostě v knihovně hned tak někdo nedovolí.

V Praze je knihoven nepřeberné množství – od celé sítě poboček Městské knihovny, přes již zmíněnou Národní technickou knihovnu (s její noční studovnou), až po tu asi nejznámější – Národní knihovnu (Klementinum). Právě z ní jsou zážitky z úvodu našeho článku. Absolutní ticho a soustředění.

„Ano, je pravda, že v Klementinu toho udělám vždycky nejvíce. Ale musím se vždycky hrozně přemáhat, když tam jdu. Vadí mi hlavně to, že si s sebou do studovny nemůžu vzít ani pití, veškeré vlastní knihy musím vypisovat na lísteček a vždycky, když si chci zajít třeba do bufetu, si musím všechny věci sbalit s sebou,“ vyjmenovává zápory Národní knihovny studentka Vysoké školy ekonomické v Praze Kristýna (25). Na jejím postoji nic nezmění ani fakt, že téměř celou svou bakalářskou práci napsala právě v Klementinu, jak později přiznala. „Vadí mi hlavně to, že si k učení nemůžu vzít něco k jídlu,“ dodává.

Zásuvka, internet a káva

Je to právě doplňování energie, co přivádí jiné studenty do pražských čajoven a kaváren. A nejen do těch literárních, které mají vzdělávací podtext přímo v názvu. Literární kavárny najdeme v Praze v ulicích Řetězová, Týnská, Salmovská nebo na Karlově náměstí, ne ve všech je ale vždy zaručený klid. Ten nenajdete ani v řetězci kaváren Mama Coffee, a přesto zde často můžete narazit na studenty, kteří se sklání nad učebnicí nebo s šálkem kávy vymýšlí závěr k právě zakončené seminárce.

Jako třeba studentka politologie Vanda (23). „Ráda chodím na místa s wi-fi. Ke svému studiu totiž potřebuji hlavně internet, skoro všechny materiály jsou buď dostupné online nebo je sdílíme se spolužáky. To, že není v kavárně zrovna klid mi ani moc nevadí, jsem zvyklá se učit za poslechu hudby, takže ke studiu potřebuji vlastně jen notebook a sluchátka,“ říká Vanda. Při výběru vhodného prostředí pro učení tak hledí vlastně jen na tři věci – dostupný internet, dostupná zásuvka a obsluha, která ji každých pět minut „neobtěžuje“ s otázkou, zda si nedá něco dalšího.

Tyto požadavky v hlavním městě kromě zmíněných literárních kaváren splňuje třeba Dobrá trafika, Kavárna v Sedmém nebi, Mlýnská kavárna, Dobrá čajovna nebo Andělská čajovna.

Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na samotné studovny jednotlivých vysokých škol v Praze. Zajímavým a zároveň klidným místem ke studiu je studentský klub Univerzity Karlovy K4 v ulici Celetná.

Pokud k vašemu studiu nepotřebujete zrovna počítač nebo pracovní stůl, nabízí se ještě možnost studia v parcích. Zde ale hrozí riziko nepozornosti – i při čtení sebenapínavějších skript se může snadno stát, že okolní běžci nebo pejskaři pro vás budou zajímavější, než látka samotná. Jste-li však zvyklí na čerstvý vzduch, pak doporučujeme například park na Petříně, Parukářku nebo Židovské pece. Vhodným místem ke studiu je i park na Kampě nebo malý parčík na Žofínském ostrově. Klidné zákoutí pak jistě naleznete jak na Letné, tak ve Stromovce.

Fotografie: www.sxc.hu

Další články k tématu

Jak uspět u ústní maturity: Nebojte se komise a naučte se hospodařit s časem

Jak uspět u ústní maturity: Nebojte se komise a naučte se hospodařit s časem

Zkouška dospělosti, tedy její ústní část, je tu. Jak to celé zvládnout se ctí a nepodlehnout při tom stresu? Nepište na potítku román Jakmile si vylosujete maturitní otázku, máte na potítku přibližně dvacet minut na přípravu. To se může zdát jako dostatek času, ale pokud toho k otázce máte hodně co říct, může se stát, že …

číst více