Maturita

Zatočte s nervozitou před zkouškami

Projevy stresu a nervozity jsou velmi individuální, přesto existuje několik základních rad, které by mohly pomoci každému. Zvlášť teď před maturitou a zkouškami není na škodu si je zopakovat.Pozn. Pozn. Článek byl 16. 5. 2013 aktualizován. (kav)

číst více

Anketa: Přípravy na maturitu vrcholí, anebo ne?

Necelých šest týdnů zbývá do začátku písemné části státní maturity. Jak jsou na tom letošní maturanti? A jak vypadá jejich aktuální příprava ke zkoušce dospělosti? Jakých předmětů se nejvíc děsí? To jsem zjišťovala mezi žáky čtvrtých ročníků středních škol.

číst více

Jakub Svoboda ze Studentského fóra: nové maturitě uškodila její „přepolitizovanost“

Nová maturita se rok co rok dostává na přetřes v politických debatách, na stránkách novin a koneckonců i mezi samotnými studenty, kterých se týká především. Není vůbec divu, že všeobecný zmatek, nedostatek informací a neustálé změny některé z nich mobilizovaly natolik, že se rozhodli budovat informační osvětu mezi budoucími maturanty sami.

číst více

Státní maturity z českého jazyka se bát nemusíte

Státní maturita se stala strašákem mnoha žáků středních škol. Letošní maturanti mají ale jednu velkou výhodu – už vědí, jak bude zkouška vypadat. Státní maturitu z českého jazyka neudělalo v loňském roce pouze 7,6 procent maturantů. Jak se vyvarovat jejich chybám?

číst více

Jak poznat kvalitní zdroj informací k maturitě

Zbývají poslední měsíce, týdny na střední škole a zkouška z dospělosti je tu. Rozhodně nepodceňujte rady učitelů a snažte se připravovat s předstihem. Ano, tolik omílané klišé je pravdivé. Nemáte čas ani chuť připravovat si své vlastní maturitní otázky? Nebo si naopak chcete prohloubit znalosti z maturitních předmětů? Paleta webů a nabídka publikací s maturitními otázkami je široká, poradíme vám, jak si mezi nimi vybrat ty kvalitní. Pozn. Článek byl 1. 2. 2013 aktualizován. (kav)

Maturita 2011: Nejvíc se vyhazovalo na matematice a jazycích

Jaro se blíží pomalu, ale nezadržitelně, a s ním i obávaná maturita. V prvním ročníku státních maturit napoprvé neuspěla pětina studentů. Na čem se vyhazovalo nejvíc a na co si dát pozor?

„Čtěte a pište,“ radí maturantům učitel Petr Šimek

Začátkem školního roku si všichni maturanti kladou otázku: „Jak tenhle rok zvládnu?“. Právě tomuto tématu se věnuje následující rozhovor s Petrem Šimkem, učitelem na všeobecném Gymnáziu Omská v Praze. Radami, jak si připravit maturitní otázky a co jako maturant nepodcenit, se v něm nešetří. Pozn. Článek byl 1. 2. 2013 aktualizován. (kav)

Opravný termín státních maturit zvládlo 52 procent studentů

Na opravný termín státních maturit se přihlásilo přes 23 tisíc studentů, pět tisíc z nich však zůstalo doma a ke zkoušce se nedostavilo. U zkoušky tentokrát uspělo 52 procent studentů, tedy více než polovina. Největší problém činila studentům opět matematika a německý jazyk. Náklady byly nakonec 21 milionů korun. Podle ministerstva školství Josefa Dobeše proběhl opravný termín „hladce a bez …

číst více

Rok maturanta aneb na co letos nezapomenout

Někteří z vás letos zasedli 1. září do školních lavic naposledy. Víte však, co všechno vás v následujícím roce čeká? Právě o akcích a povinnostech, které maturanta během učení doprovázejí, si můžete přečíst v tomto článku.

číst více

ANKETA: Jak zvládnout maturitní ročník?

Pětice úspěšných maturantů a protřelých studentů se podělila o dojmy ze zkoušky z dospělosti. Najděte inspiraci, jak úspěšně zvládnout maturitní ročník.