Maturita

Perličky od maturit 5

U maturit zazní někdy skutečné skvosty. Ať už za to může stres, nervozita či nepřipravenost, studenti někdy své zkoušející opravdu pobaví. Dnes popáté vám přinášíme perličky, které u maturit skutečně padly.

Perličky od maturit 4

Maturita a stres s ní spojený každoročně nutně vedou k řadě komických přebreptů a situací. Přinášíme několik perliček, na které u maturit opravdu došlo.

číst více

Jak na soft skills? Studujte i mimo školní lavice!

I když se v souvislosti s vyhlídkami na úspěšně složenou maturitou nebo zkoušky na vysokou nejčastěji skloňují přípravné kurzy, nejde o jediný druh mimoškolního vzdělávání, který může budoucím maturantům pomoci v těchto oblastech uspět. Během celého roku se mohou zúčastnit i řady jiných aktivit.

číst více

Anketa: Znáte akci jménem stužkovák?

První měsíc školního roku je pomalu za námi. Nejvíce ze všech si to ovšem uvědomují letošní maturanti. Každým dnem jsou blíž a blíž zkoušce z dospělosti. Maturitní ročník není jen učení, ale i oslavy, plesy a stužkovák. Nebo to tak není? Ptala jsem se absolventů středních škol na to, zda znají stužkovák. Říká se jiný kraj, jiný mrav. O maturitních zvycích to platí dvojnásob. Pozn. Článek byl 11. 10. 2013 aktualizován (kav).

číst více

Průvodce maturitním ročníkem krok za krokem

Říká se, že maturita neboli zkouška z dospělosti, je první velká zkouška v životě člověka. Hlavní je ji nepodcenit a začít s přípravou včas. Následující přehled vám pomůže rozvrhnout si síly. Pozn. Článek byl 11. 10. 2013 aktualizován (kav).

Smutek letošních maturantů: téměř 19 procent propadlo

Výsledky jarní části maturit, zveřejněné Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, nejsou zrovna příznivé. Celkem 18,6 % studentů, tedy o 1,7 % více, v nich neuspělo. Závažnosti tak vysokého poměru si je vědom i sám ministr školství Petr Fiala, který na tiskové konferenci minulý týden prohlásil: „Funkci ministra jsem přebíral s vědomím, že státní maturity jsou problém a byl jsem s ním také …

Neodmaturoval/a

… tohoto verdiktu se bojí snad každý, kdo letos maturoval. Při čtení hrůzostrašných článků na českých zpravodajských serverech se ani není čemu divit. A u subjektivně hodnocených maturitních slohových prací z českého jazyka to jen začíná. Co ale dělat, když se opravdu stane, že se na maturitním vysvědčení objeví NEPROSPĚL/A? (pozn.: článek byl aktualizován 29. 5. 2014 (lč))

číst více

Co dělat po maturitě, když ne vysokou?

Co dělat se svým životem po maturitě? Nad tím dumá většina středoškoláků celý poslední rok studia. Velká část z nich se bude hlásit na vysokou školu. Pokud vás ale univerzita neláká nebo se na svou vysněnou školu nedostanete, nemusíte zoufat – jsou i jiné možnosti. (pozn.: článek byl aktualizován 23. 2. 2014 (lč))

číst více

Maturita: fraška nebo noční můra?

S každou velkou událostí se pojí mnoho polopravd a fám, které mají někdy člověka uchlácholit, jindy zase vystrašit – a platí to i pro maturitu. Podívejme se na nejrozšířenější fámy, které kolem ní kolují. Pozn. Článek byl 9. 4. 2013 aktualizován. (kav)

ANKETA: Jak přežít svaťák

Celé učivo střední školy vměstnat do jednoho týdne a naučit se všechnu látku. Je to možné? Jak přežít svatý týden a nezbláznit se z toho? Možná najdete inspiraci v anketě s maturanty, kteří zkoušku z dospělosti zvládli bez obtíží. Pozn. Článek byl 1. 2. 2013 aktualizován. (kav)