Stojí za přečtení

Pět otázek pro… Cyrila Höschla

S Cyrilem Höschlem se můžete setkávat v posluchárnách 3. lékařské fakulty Karlovy univerzity a na Lékařské fakultě univerzity P. J. Šafárika v Košicích i na stránkách bezpočtu odborných publikací a peridoik, na kterých se podílí. Během své kariéry stanul v čele lékařské fakulty, stal se ředitelem Psychiatrického centra, prezidentem Asociace evropských psychiatrů a Evropské federace lékařských akademií i předsedou České lékařské akademie. Nejvíce lidí jej však zná z jeho pravidelné rubriky v týdeníku Reflex, kde odpovídá čtenářům na otázky spojené s duševními i životními problémy. Jak vzpomíná tento pozoruhodný vědec a pedagog na svá studentká léta?

Pět otázek pro… Olgu Sommerovou

Až někde u sta bychom se zastavili, chtěli bychom-li spočítat díla Olgy Sommerové, pohledné dámy, jejíž oči skrze hledáček kamery zaznamenávají lidské strasti i radosti a životní cesty. Dokumenty, které točí, pokrývají témata mezilidských vztahů, sociálna, české politické historie, feminismu a osudů osobností slavných i obyčejných. Za své filmy získala na třicet ocenění z domácích i zahraničních festivalů. Své zkušenosti předává studentům filmových škol. Dnes se věnuje tvorbě dokumentárních filmů převážně pro Českou televizi, zasedá v porotách filmových festivalů. Co pro ni znamenal studentský život a jak jej prožívala?

Pět otázek pro… Erazima Koháka

Ekologickými tématy, které se čím dál více dostávají do centra pozornosti médií i politiků, se celý svůj život zabývá významný český filozof, profesor Erazim Kohák (77). Studoval v Americe, do vlasti se však po roce 1989 vrátil a nyní zde přednáší na Karlově univerzitě a věnuje se publicistice. Jaký úděl podle pana Koháka čeká studenta filozofických oborů? Volil by opět studium v zahraničí?

Pět otázek pro… Tomáše Sedláčka

Vyjmenovat všechny úspěchy, kterých se podařilo přednímu českému ekonomovi Tomáši Sedláčkovi (33) za svůj zatím krátký život dosáhnout, by vydalo na mnoho řádků. Je mimo jiné bývalým poradcem Václava Havla či Bohuslava Sobotky, stratégem ČSOB, členem NERVu. Kromě odborných textů v minulém roce také vydal knihu Ekonomie dobra a zla. Co dobrého a zlého mu přinesla studia?

číst více

Jiří Mádl: naučilo mě to nebát se konfrontace

Na svůj věk je už docela velkým světoběžníkem. I přes své široce rozkročené zájmy a plány má o své budoucnosti jasno. Je otevřený, sebevědomý a nebojí se mluvit nahlas o svých názorech. Nejen tak lze popsat Jiřího Mádla, jehož jméno se v poslední době asi nejvíce skloňuje v souvislosti s předvolebním klipem „Přemluv bábu“.

Brněnský majáles: fotoreportáž

I v Brně se letos studenti sešli veselit na každoroční jarní akci – Majáles. Sedmého května rozezněl Velodrom na výstavišti moravské metropole. Co všechno mohli návštěvníci shlédnout?

Pražský Majáles: fotoreportáž

Stromovka, letní počasí jako vyšité a 30. duben – Majáles byl ideální příležitost, jak strávit „den čarodějnic“ trochu netradičně a skvěle se bavit! Byli jsme při tom i s fotoaparátem – najdete se?

Plzeňský Majáles: Fotoreportáž

V sobotu 24. dubna se nejen plzeňští studenti mohli vydat slavit svůj každoroční velký svátek – Majáles. Počasí se letos velmi vydařilo, interpreti ze sebe vydávali maximum, pivo teklo proudem… O zábavu bylo rozhodně postaráno!

Miss Academia Kateřina Kubačková: Vystudovat je můj sen

Jak se vítězka letošního ročníku MISS ACADEMIA 2010 Kateřina Kubečková připravovala na finále? Jaké jsou její čerstvé dojmy ze soutěže? Proč je pro ni důležité studium? Nejen to prozradila v našem rozhovoru.

Pět otázek pro … Davida Vávru

Mužem jediné profese David Vávra jistě není. Jako vystudovaný architekt je autorem řady realizací především v jeho rodném městě Praze. Architektonický um zúročil též v televizním průvdcování českými „Šumnými městy“. Břitkým satirickým a recesisitickým jazykem se oháněl v pořadu Česká soda a činí tak dodnes na prknech Divadla Sklep, jehož je spoluzakladatelem. Zahrál si také v několika českých filmech a občasně se věnuje poezii.