Stojí za přečtení

„Je to neobvyklé, ne nemožné“, říká děkanka technické fakulty

Jak se cítí právě zvolená žena ve vedoucí pozici technické fakulty? Jaké plány do budoucna má? Profesorku Jarmilu Dědkovou, novou děkanku Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně, vám představí následující rozhovor.

Pět otázek pro… Petra Nikla

Kdybychom se pokusili představit Petra Nikla podrobným výčtem jeho povolání a činností, kterým se věnuje, zcela jistě bychom na něco zapomněli. Ve zkratce se však dá říci, že Petra Nikla živí jeho fantazie a bezedná kreativita. Na svá studia vzpomíná jako na dobu „neuvěřitelného bublání a nadšení“, kterou je třeba prožít co nejintenzivněji.

Pět otázek pro Jana Buriana

Další osobností, která se zamyslela nad našimi pěti otázkami, je Jan Burian, český spisovatel, písničkář a spoluautor odvážného televizního cyklu Burianův den žen.

číst více

Do školy po letech: Připravte se na mnohé novinky

Zvykli jsme si, že každý další rok přináší i nové výdobytky v oblasti technologie a rychlosti přenosu a získávání informací. Vzdělávací sektor na tyto novinky rovněž reaguje a s vděčností je integruje do svého systému. Generace, které nejsou zvyklé na osobní počítač s připojením na internet, tak může na vysoké škole čekat nejedno překvapení.

Pět otázek pro… Jana Pirka

Přednosta Kardiocentra Institutu Klinické a experimentální medicíny (IKEM), kardiochirurg s téměř 7000 operacemi, držitel Ceny vydavatelství Economia za nejlepšího českého manažera ve zdravotnictví, atlet – běžec. To vše je jedenašedesátiletý prof. MUDr. Jan PIRK, DrSc. Medicínu považuje za krásné zaměstnání. A jak vzpomíná na její studium?

číst více

ANKETA: Novoroční předsevzetí spojené se studiem?

Novoroční předsevzetí jsou tradičně předmětem bojkotů, vtípků, radostí i zklamání mnohých lidí. Nový roční kalendář se zdá být ideální příležitostí zbavit se některých zlozvyků nebo se konečně rozhoupat k plnění svých plánů. Jak jsou na tom studenti různých ročníků a různých škol? Myslí při vstupu do nového roku také na své studium?

Pět otázek pro… Radima Jančuru

„Výška mě naučila rozlišovat věci na důležité a nedůležité,“ říká Radim Jančura, majitel společnosti Student Agency a Podnikatel roku 2005. Jaký vliv měla na jeho úspěchy škola a co by dnešním vysokoškolákům poradil?

Pět otázek pro… Ivana Pinkavu

Ivan Pinkava (nar. 1961) patří dnes k nevýraznějším postavám české fotografické scény. Jeho záliba ve fotografii ho v 80. letech přivedla až na pražskou FAMU, kde úspěšně absolvoval obor Umělecká fotografie. O svých studijních létech říká: „Byla to skvělá zkušenost ve velmi neskvělé době“.

Pět otázek pro… Michala Viewegha

Cílem naší nové rubriky „Pět otázek pro…“ je ukázat, že absolvování vysoké školy nemusí, ale může hrát významnou roli v budoucí profesní kariéře. Doufáme, že mezi našimi respondenty najdete své oblíbence a že rozhovory vám budou zároveň příjemným zpestřením i inspirací. Začínáme mini-rozhovorem se spisovatelem Michalem Vieweghem.

číst více

Jaké to bylo, studovat před rokem ´89?

Kdo měl, a kdo neměl za komunismu nárok studovat na vysoké škole? Co to byl VUML a kde se před rokem 1989 kupovaly kalkulačky? Jak vypadaly menzy a koleje?