Stojí za přečtení

Škola hrou – na totalitu

Letošní ročník maturantů je poprvé složen z dětí, které se všechny narodily do svobodného světa. Neustálý dozor státu a přítomnost všeobecného strachu nezakusily. Co jim může nejlépe pomoci udělat si vlastní názor na totalitu? Vyprávění rodičů a prarodičů? Texty z učebnic? Co nejvíce přiblížit mladým lidem atmosféru totality se mj. snaží i Projekt Systém a jde na to přes „zážitky“.

číst více

Fotoreportáž: Gaudeamus 2009

Na brněnském výstavišti se od 20. do 23. října konal už šestnáctý Evropský veletrh pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus. Sešli se tu vysoké školy z celého světa spolu se studenty toužícími po univerzitním vzdělání. Sledovali jsme jejich toulky budoucím studiem skrz objektiv.

číst více

Prohlášení děkanů právnických fakult ČR

Děkani právnických fakult veřejných vysokých škol v České republice se na svém pravidelném setkání zabývali i aktuální situací vyvolanou tzv. plzeňskou kauzou a rozhodli se přijmout k ní následující prohlášení:

číst více

Se svými studenty jsem „na jedné lodi“, říká Petr Hlaváček

Ještě před několika lety seděl – dnes již Ing. – Petr Hlaváček v aulách Fakulty sociálně ekonomické Univerzity J. E. Purkyně a naslouchal výkladu právě těch předmětů, z nichž některé dnes učí i on sám. Jak se od dob, kdy opustil řady studentů a stal se jejich pedagogem, změnil způsob výuky, co vše vůbec příprava na výuku obnáší a jak se podle něj změnila skladba studentů, kteří se na fakultu hlásí?

číst více

Postrach všech plagiátorů na vlnách internetu

Asi málokterý vysokoškolák by si dnes asi dokázal představit své studium bez internetu. Jenže stejně tak může internet fungovat jako mocná zbraň na straně všech pedagogů, kteří posuzují studentské práce. Na webu už totiž existuje několik šikovných pomůcek, které dokážou odhalit, zda náhodou student při psaní své práce více neopisoval nežli tvořil…

číst více

Škola mě naučila dívat se a vidět, říká absolventka FaVU

Mladá malířka Věra Kotlárová-Chovancová dokončila své studium na FaVU VUT v Brně teprve před čtyřmi lety, ale od té doby stihla uspořádat už několik skupinových i samostatných výstav. Umělecké kariéry s nejistou budoucností se nebojí, protože se řídí heslem „co nic nestojí, za moc nestojí“…

číst více

Promítací plátno místo tabule

Potřicátépáté se naplnily v posledním červencovém týdnu uherskohradišťské promítací sály filmovými fanoušky pod záštitou oblíbeného festivalu jménem Letní filmová škola. Po peripetiích a změnách, které ji poslední dva roky provázely, na ni letos dorazilo bezmála pět tisíc příznivců. Měli skutečně na co koukat?

číst více

Rádio R- rádio s velkým R

„V Rádiu R mají mnozí možnost užít si naposledy naprostou tvůrčí svobodu,“ říká o tomto unikátním projektu Masarykovy univerzity pro její studenty rozhlasový dramaturg Jan Motal.

číst více

Anketa: Studenti o státních maturitách

Vznikají proti nim protestní akce. Ministerstvo školství se je snaží odstartovat už několik let. Státní maturity – jablko sváru středního školství. Přečtěte si v naší anketě, co si o nich myslí studenti.

číst více

Jak se rodí kurátoři

Kurátorské řemeslo sice nepatří zrovna k těm nejmasovějším, přesto, a nebo právě proto, bývá zejména mezi „kulturní“ veřejností velmi respektované. Pokud by si ale někdo myslel, že tuto profesi může úspěšně vykonávat téměř každý, pak by se asi mýlil. Ostatně, potvrzuje to i studentka, spisovatelka i kurátorka v jedné osobě, Kateřina Tučková, s níž vám nyní přinášíme rozhovor.

číst více