Kedjom-Keku aneb lidé z lesa skoro bez lesa

23. 1. 2012 | Stojí za přečtení

Skupina nadšených studentů založila občanské sdružení Kedjom-Keku, které chce zachránit mizející horský mlžný les v Kamerunu. Svého záměru by rádi dosáhli stavbou školy a zvýšením vzdělanosti mezi místními obyvateli. Ti svojí nešetrnou zemědělskou činností ničí unikátní ekosystém nejvíce. Občanské sdružení už má dostatek financí a má před sebou několika měsíční misi. Cíl je jasný, postavit a uvést do provozu školu.

Kedjom-Keku

Severozápadnímu Kamerunu v oblasti Kedjom-Keku dříve dominovaly vysoké kopce pokryté hustým tropickým lesem. Díky činnosti místních pastevců a zemědělců se příroda nenávratně mění. Obyvatelé získávají novou úrodnou půdu snadným, ale zároveň necitlivým způsobem – žďářením a kácením. Unikátní horský mlžný les, kde žije několik desítek endemitních druhů ptactva a o přežití v něm bojuje také poslední skupina zdejších šimpanzů, se za posledních sto let smrskl na pouhou pětinu své původní rozlohy.

Poprvé na místě činu

A byly to létající opeřenci, co přivedlo zakladatele sdružení a studenta Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovi Martina Mikeše do Kamerunu. Poprvé přijel do země jako člen vědecké expedice. V Kedjom-Keku sbíral podklady pro diplomovou práci zabývající se vlivem kácení horského mlžného lesa na tamní ptactvo. Při příští návštěvě žil Mikeš u místních lidí a zblízka poznal jejich život, který mu učaroval. Po návratu už stačilo oslovit kamarády a nové občanské sdružení bylo na světě.

Na kopečku v Africe chtějí školní lavice

Nezisková organizace Kedjom-Keku oslaví v únoru druhé narozeniny. Za dobu své existence uspořádala řadu sbírek, charitativních akcí, koncertů. Startovacím projektem byla benefice „Na kopečku v Africe chtějí školní lavice“ na dostavbu školky. V rámci akce konané v Liberci se dražily fotografie, ručně šité šaty z tradiční kamerunské látky, zahráli místní kapely, proběhla přednáška a mnohé workshopy. K překvapení organizátorů vynesla benefice třicet dva tisíc korun. Což bohatě stačilo nejen na dokončení školky a nákup hraček, ale i na stavbu nové trojtřídky již existující kamerunské školy.

Úspěch přesvědčil členy Kedjom-Keku natolik, že se odhodlali ke smělému plánu. Postavit novou školu přímo na úpatí hor. Jelikož cesta do nejbližšího vzdělávacího zařízení v údolí zabere dětem dvě hodiny, nepouštějí rodiče své ratolesti za vzděláním. Ztratili by pracanta na celý den.

Podaří se studentům zachránit unikátní mlžný les? Zdroj: kedjom-keku.comPodaří se studentům zachránit unikátní mlžný les? Zdroj: kedjom-keku.com

Škola

Před partou studentů stál nelehký úkol, sehnat půl milionu korun na stavbu a provoz školy. Podařilo se díky řadě charitativních akcí. V pražské zoo byla představena kolekce africko-české módy, kterou navrhli studenti oboru Textilní návrhářství z Technické univerzity v Liberci. Na podzim proběhl koncert spojený s módní přehlídkou ručně pletených a háčkovaných kulichů v klubu MeetFactory. Dále se uskutečnila sportovní exhibice a dýdžejská noc v Liberci. Vše doplňoval prodej suvenýrů jako pexeso s „lidmi z lesa“ nebo nástěnných fotografií. V neposlední řadě pomohli soukromí dárci.

V současnosti odjíždí tým Kedjom-Keku do Kamerunu proměnit své plány v realitu. Samotná stavba školy, kterou navrhl Absolvent Fakulty umění a architektury TUL Jindřich Ráftl, je koncipována jako nezávislý soběstačný projekt, který je sestaven z přírodních surovin nacházejících se v blízkosti stavby.

V české škole hodlá občanské sdružení učit své žáky nejen angličtině a matematice, ale i environmentální výchově a trvale udržitelnému rozvoji. Africké vyslance doplňuje Vladimír Vacátko, který se stane prvním kantorem české školy v kamerunských horách. Jak sám říká: „Jedna věc je školu postavit, druhá věc je úspěšně ji provozovat.“

Více informací na www.kedjom-keku.com

Další články k tématu

Přátelská Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická TUL

Přátelská Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická TUL

Do 30. dubna si můžete podat přihlášku na největší fakultu Technické univerzity v Liberci, Fakultu přírodovědně-humanitní a pedagogickou (FP TUL). Nabízí celou řadu učitelských i neučitelských studijních programů, a to v přátelském, neanonymním prostředí. Co můžete studovat na FP TUL Pokud se chcete stát učitelem 21. století, můžete si vybrat z nabídky kombinovaných programů se …

Budoucí záchranáři trénují ve virtuální realitě. Nasimuluje i sanitku

Budoucí záchranáři trénují ve virtuální realitě. Nasimuluje i sanitku

Na fakultě zdravotnických studií liberecké univerzity mají studenti k dispozici program XVR On scene. Program univerzitu vyšel na 4,5 milionu korun a umožňuje budoucím záchranářům nacvičit si mimořádné situace i tam, kde za normálních podmínek cvičit nejde. Třeba na Šaldově náměstí za plného provozu. To je jeden z nejrušnějších dopravních uzlů ve městě. Na zásahu může spolupracovat …

Když si studenti plní životní sny díky studiu na PřF UJEP

Když si studenti plní životní sny díky studiu na PřF UJEP

„Už před začátkem bakalářského studia biologie na PřF UJEP jsem věděla, že se chci stát mořským biologem. Zároveň jsem také věděla, že nebude jednoduché toho dosáhnout,” zmiňuje studentka dálkového studia na Přírodovědecké fakultě Klára Sobotníková o začátku cesty za svým snem. Ten sen se jí splnil. Byla přijata na Hawaii Pacific University! „S Klárou jsme velice …