Zvolený obor změní během studia až polovina studentů

12. 5. 2014 | Aktuality

Po nástupu na vysokou školu začnou někteří studenti váhat, zda je zvolený obor pro ně ten pravý. Někdy dokonce dochází k tomu, že daný obor vymění za jiný, především v očekávání lepšího pracovního uplatnění v budoucnosti. Možnostem a podmínkám přestupu jsme se věnovali v článku Chci změnit obor, možná i školu. Ale kolik studentů se opravdu k přestupu odhodlá?

Z aktuálního průzkumu společnosti Studenta Media a informačního portálu Primat.cz vyplývá, že jde až o 49 % studujících. 86 % z nich změnilo obor během bakalářského stupně. Hlavním důvodem je pro 44 % vysokoškoláků nevhodná volba původního oboru z pohledu budoucího uplatnění. Pro více než 15 % studentů je primárním důvodem vysoká náročnost studia. Nejčastěji mění obor studenti z přírodovědeckých fakult (24,3 %), následováni studenty ekonomických (23,1 %) a humanitních oborů (17,9 %).

Nejčastěji mění obor studenti během prvních dvou let studia. Na magisterském či doktorském stupni jsou přestupy spíše výjimkou (6 %). Důvodem změny původního rozhodnutí je u mnoha studentů většinou zjištění, že jimi zvolený obor není natolik perspektivní, aby bez problémů získali po absolvování školy zaměstnání.

Hlavním kritériem při výběru nového oboru je tedy lepší využitelnost oboru v praxi a perspektiva budoucího uplatnění (43,2 %). Dalším významným kritériem je praktické zaměření školy a fakulty (27,4 %) a doporučení svých známých a kamarádů (22,6 %). Téměř 16 % studentů se pro nový obor rozhoduje podle náročnosti přijímacích zkoušek.

Zdroj: průzkum společnosti Studenta Media a informačního portálu Primat.cz (průzkum byl realizován formou kvantitativního online dotazování mezi 687 vysokoškolskými studenty napříč studijními obory ve vybraných městech ČR)

Další články k tématu

Čeští absolventi mají nejnižší míru nezaměstnanosti v EU

Čeští absolventi mají nejnižší míru nezaměstnanosti v EU

Čeští vysokoškoláci nemusí mít strach o svou budoucnost. Zaměstnanost absolventů totiž loni dosáhla téměř 92 procent. Češi se díky tomuto číslu vyšplhali na první příčku v rámci zemí Evropské unie. Vůbec nejvyšší míru zaměstnanosti – necelých 98 procent – mají absolventi vysokých škol a vyšších odborných škol z řad mužů. Čísla u žen jsou o něco …

číst více
Proč pokračovat na doktorské studium? Můžete odhalit tajemství vesmíru!

Proč pokračovat na doktorské studium? Můžete odhalit tajemství vesmíru!

Fotografie černé díry, objasnění záhady vyhynutí dinosaurů nebo odhalení plagiátorství považovaného odborníka – tohle všechno se v poslední době podařilo studentům doktorského studia. Zařadíte se i vy mezi úspěšné doktorandy? Pokud jste se při dosavadním studiu na vysoké škole často pozastavovali nad tím, kolik času jste strávili nad povinnými předměty, které vám nic neříkaly, ale které …

číst více
Studující ženy přicházejí kvůli menstruaci o výuku

Studující ženy přicházejí kvůli menstruaci o výuku

Výzkum mezi ženami z Nizozemska naznačuje, že vliv menstruačního cyklu na životy žen se všeobecně podceňuje. Kvůli silným menstruačním bolestem ženy přicházejí až o devět dnů v práci či ve škole za rok. Výzkumu se zúčastnilo přes 30 tisíc Nizozemek ve věku 15 až 45 let. Zúčastněné ženy hodnotily nakolik menstruace ovlivňuje jejich produktivitu. 14 procent žen …

číst více