Zájem o Erasmus neupadá. Výjezd do zahraničí zrušila jen desetina studentů

12. 8. 2020 | Studium v zahraničí

Erasmus 2020Studenti mají stále zájem vyjet studovat do zahraničí přes program Erasmus, koronavirové pandemii navzdory. Své cesty plánované na nadcházející semestr zrušila jen desetina z nich. Tři čtvrtiny naopak chtějí vyjet v řádné termínu a ostatní uvažují o pozdější cestě.

„Většina českých studentů výjezdy neruší, protože až 75 procent studentů nadále počítá s tím, že do zahraničí vyjede. Pouze devět procent studentů nyní ruší výjezdy,” vysvětlil Roman Klepetko, vedoucí oddělení vysokoškolských mobilit.

K nezrušení výměnného studia studenty motivuje i možnost v případě zhoršení situace výuku absolvovat distančně a svůj „pobyt“ na Erasmu dokončit. Podle Klepetka jsou univerzity na on-line výuku již vesměs připraveny.

Situace ve světě

Z 1133 zahraničních škol zapojených do programu Erasmus může zahraniční studenty přijmout 63 procent z nich. V České republice jsou momentálně připraveny účastníky Erasmu přijmout všechny školy, a stejně tak jsou připraveny i na možnost on-line výuky, pokud by to bylo potřeba.  Přijímat zahraniční studenty naopak neplánuje přibližně deset procent evropských univerzit, především těch sídlících na severu Evropy a ve Španělsku.

Podle mluvčí Domu zahraniční spolupráce Lucie Durcové to ale v žádném státě neplatí plošně pro všechny univerzity. „Doporučujeme sledovat aktuální informace o situaci na jednotlivých školách,” řekla. Některé školy už rovnou nabízí distanční výuku nebo vyčkávají, jak se situace bude dále vyvíjet.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Pokud by studenti na Erasmu studovali dálkově z České republiky, ztrácí nárok na stipendium. To jim bude vyplaceno pouze za dobu strávenou v zahraničí.

Zdroj:
https://www.novinky.cz/

Další články k tématu

Počet Čechů studujících v zahraničí roste

Počet Čechů studujících v zahraničí roste

Čeští studenti stále častěji vyjíždí na studijní pobyty do zahraničí. Loni přes program Erasmus+ vycestovalo více jak sedm tisíc studentů. Celkově se Česká republika v počtu výjezdů řadí ve světovém srovnání na osmou příčku. K výjezdům studenty motivuje touha vylepšit si jazykové dovednosti i přání sbírat zkušenosti a navázat nové kontakty. V současnosti jsou mezi vysokoškoláky nejoblíbenější německé …

číst více
Motivační dopis jako vstupenka na Erasmus. Vyhněte se emocím a mějte ty správné důvody

Motivační dopis jako vstupenka na Erasmus. Vyhněte se emocím a mějte ty správné důvody

Vypadá to jako kdyby se svět kolem zastavil. Školy, restaurace a obchody jsou zavřené a kvůli koronaviru jsou omezené také cesty do zahraničí. Program Erasmus však funguje dál a vy se teď můžete hlásit na podzimní semestr, kdy už snad bude situace lepší a opatření se rozvolní. Teď vás čeká spousta administrativy kolem přihlášek a …

číst více
Zájem o Erasmus letos vzroste, věří organizátoři

Zájem o Erasmus letos vzroste, věří organizátoři

Kvůli pandemii koronaviru celkový počet studijních a pracovních výjezdů v rámci programu Erasmus klesl o tisíce. Předběžné odhady však naznačují, že zájem o vycestování by mohl opět vzrůst. Přispět by k tomu mohly i on-line kurzy. „Pandemie se na mezinárodních výjezdech podepsala velmi výrazně. Ale myslím si, že vzrostla chuť institucí spolupracovat on-line formou,“ popsala ředitelka Domu …

číst více