Lepší plat i víc kontaktů aneb Co přináší studium v zahraničí

12. 9. 2023 | Studium v zahraničí

studium v zahraničí
Studenti, kteří vyjedou studovat do zahraničí, dosáhnou v budoucnu na lepší platové ohodnocení než studenti, kteří zůstanou v Česku. Vyplývá to z průzkumu, který si nechal zpracovat Dům zahraniční spolupráce (DSZ).

Do průzkumu se zapojilo přes 600 lidí ve věku 18 až 35 let. Byli rozděleni zhruba na dvě poloviny, podle toho, zda studovali v zahraničí nebo ne, na skupinu „zapojených“ a „nezapojených“. 56 procent z oslovených, kteří absolvovali část studia v zahraničí, považuje za snadné získat práci v zahraničí. Naopak jen 36 procent lidí, kteří v zahraničí nestudovali, viděli tuto možnost jako snadno dostupnou.

Z celkem 301 zapojených studentů 68 procent přiznalo, že mají v rámci své profesní dráhy dostatek užitečných kontaktů. Z nezapojených stejný názor projevilo 53 procent.

Celkem 75 procent zapojených si pak dokáže představit, že by se do zahraničí vydali žít dlouhodobě. U lidí, kteří se studiem mimo Česko nemají zkušenost, si to myslí pouze 47 procent. Pobyt v zahraničí se pozitivně odráží i na platových podmínkách. Pokud v minulosti lidé v zahraničí studovali, mají průměrně o 6,5 procenta vyšší plat než jejich vrstevníci, kteří zůstali během studií v Česku.

Studium v zahraničí se odráží i na vztahu k cizím jazykům. 58 procent zapojených uvedlo, že při práci využívají často cizí jazyk, 29 procent by to uvítalo. Oproti tomu vysokoškoláci, kteří se do zahraničí nevydali, cizí jazyk v takové míře nevyužívají. Pravidelně ho používá 43 procent z nich.

Zdroj: iDNES.cz

Další články k tématu

Čtvrtstoletí s Erasmem. Do zahraničí vyjelo přes 400 tisíc Čechů

Evropský stipendijní program Erasmus funguje v Česku již 25 let. Za tu dobu se do něj zapojilo přibližně 411 tisíc Čechů. Nejčastěji šlo o vysokoškolské studenty a pracovníky. Od roku 2014 je program pod názvem Erasmus+ otevřený i žákům základních a středních škol, učitelům, pracovníkům s mládeží nebo sportovním trenérům. Jen loni do zahraničí s Erasmem vyjelo […]

číst více

Češi se zhoršili v angličtině. Slováci se naopak zlepšili

Česko se letos propadlo v mezinárodním srovnání znalosti angličtiny. Mezi 113 zeměmi světa hodnocenými v rámci English Proficiency Index (EPI) skončilo na 26. místě. Ve srovnání s loňským hodnocením si tak o tři příčky pohoršilo. Zlepšení naopak zaznamenali Slováci, kteří předběhli Čechy a skončili 18. „Přestože se dlouhodobě diskutuje o nízké úrovni výuky angličtiny na základních školách, […]

číst více