Lepší plat i víc kontaktů aneb Co přináší studium v zahraničí

12. 9. 2023 | Studium v zahraničí

studium v zahraničí
Studenti, kteří vyjedou studovat do zahraničí, dosáhnou v budoucnu na lepší platové ohodnocení než studenti, kteří zůstanou v Česku. Vyplývá to z průzkumu, který si nechal zpracovat Dům zahraniční spolupráce (DSZ).

Do průzkumu se zapojilo přes 600 lidí ve věku 18 až 35 let. Byli rozděleni zhruba na dvě poloviny, podle toho, zda studovali v zahraničí nebo ne, na skupinu „zapojených“ a „nezapojených“. 56 procent z oslovených, kteří absolvovali část studia v zahraničí, považuje za snadné získat práci v zahraničí. Naopak jen 36 procent lidí, kteří v zahraničí nestudovali, viděli tuto možnost jako snadno dostupnou.

Z celkem 301 zapojených studentů 68 procent přiznalo, že mají v rámci své profesní dráhy dostatek užitečných kontaktů. Z nezapojených stejný názor projevilo 53 procent.

Celkem 75 procent zapojených si pak dokáže představit, že by se do zahraničí vydali žít dlouhodobě. U lidí, kteří se studiem mimo Česko nemají zkušenost, si to myslí pouze 47 procent. Pobyt v zahraničí se pozitivně odráží i na platových podmínkách. Pokud v minulosti lidé v zahraničí studovali, mají průměrně o 6,5 procenta vyšší plat než jejich vrstevníci, kteří zůstali během studií v Česku.

Studium v zahraničí se odráží i na vztahu k cizím jazykům. 58 procent zapojených uvedlo, že při práci využívají často cizí jazyk, 29 procent by to uvítalo. Oproti tomu vysokoškoláci, kteří se do zahraničí nevydali, cizí jazyk v takové míře nevyužívají. Pravidelně ho používá 43 procent z nich.

Zdroj: iDNES.cz

Další články k tématu

Programu Erasmus se zúčastnilo přes 350 tisíc českých studentů

Programu Erasmus se zúčastnilo přes 350 tisíc českých studentů

Do roku 2021 se programu Erasmus zúčastnilo přes 350 tisíc Čechů, z nichž největší počet tvořili studenti vysokých škol. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Dům zahraniční spolupráce. Zájem o výjezdy přes Erasmus by měl růst i do budoucna. Mimo jiné i díky většímu rozpočtu. „Očekáváme, že počet Čechů, které budeme schopni do zahraničí přes program vyslat, …

Vyrazte na Erasmus na nejstarší univerzity v Evropě

Vyrazte na Erasmus na nejstarší univerzity v Evropě

Evropa je domovem nejstarších univerzit na světě. Součástí jejich dlouhé historie se teď můžete stát i vy, a to prostřednictvím programu Erasmus+. Zamíříte na místo, kde spřádal plány Kryštof Columbus? Nebo raději na alma mater současného krále Velké Británie? Valladolidská univerzita Název španělského města Valladolid zní trošku jako jazykolam, do povědomí se ale vryl díky …