Vysoké školy v Česku kvůli koronaviru ruší výuku

10. 3. 2020 | Aktuality

146873-OTNM51-332Bezpečnostní rada státu v úterý kvůli šířící se nákaze novým typem koronaviru rozhodla o zrušení výuky na základních, středních, vyšších odborných i vysokých školách. Rozhodnutí platí na dobu neurčitou, dokud ho rada neodvolá.

Stejně jako výuka se ruší také akce s účastí nad 100 osob. Dotkne se to vysokoškolských plesů, imatrikulací promocí či různých odborných konferencí. Nadále platí i doporučení, aby akademici i studenti zvážili cesty do zahraničí.

Jednotlivé školy po celém Česku k nařízení vlády přidávají i vlastní preventivní kroky. Masarykova univerzita například vyhlásila rektorské volno na 14 dní. Pedagogům doporučuje, pokud je to možné, pracovat z domova a výuku vést distančně. Ruší se také veškeré akce pořádané školou.

České vysoké učení technické přistoupilo k preventivnímu zrušení výuky ještě před rozhodnutím bezpečnostní rady. Kampus školy leží na Praze 6, kde již dříve byla potvrzena nákaza nemocí Covid-19.

Univerzita Karlova doporučila svým fakultám zvážit také konání akcí, kde bude méně něž sto lidí. Vedení univerzity Pardubice pak svým studentů radí, aby na dobu, kdy bude zrušená výuka, jeli domů. Cizinci by měli zůstat na kolejích a věnovat se samostudiu.

Zákazy dopadnou i na univerzitní sportovní akce. Například hokejové utkání o titul „král severu“ mezi Technickou univerzitou Liberec a Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem se ruší. Odkládají se také zápasy play-off univerzitní hokejové ligy EUHL.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Konkrétní informace o provozu na vaší škole se dozvíte přímo na jejím webu, sociální síti, či přímo od vyučujících. Pokud je to možné, školy se pokusí zajistit distanční výuku online. Univerzity také nabádají k dodržování zásad hygieny.

Další články k tématu

Některé Vysoké školy v Česku kvůli koronaviru ruší výuku

Některé Vysoké školy v Česku kvůli koronaviru ruší výuku

Několik vysokých škol po České republice kvůli výskytu koronaviru preventivně na několik dní ruší výuku. Patří mezi ně i Česká zemědělská univerzita (ČZU), jejíž pedagog byl pozitivně testován na Covid-19. Pedagog z technické fakulty se nakazil při konferenci v italském Udine. Výuka byla prozatím zrušena v pondělí a v úterý. Pedagog se podle ČZU dostal do …

číst více
Roušky s nanomateriálem univerzita vyrábět nebude

Roušky s nanomateriálem univerzita vyrábět nebude

V souvislosti s šířením jak koronaviru, tak obav z nákazy, se veřejnost i média častěji obracejí na Technickou univerzitu v Liberci s otázkou, zda by škola, která je kolébkou průmyslové výroby nanomateriálů a je jedničkou ve výzkumu v této oblasti, mohla vyrábět ochranné roušky s nanomateriálem. „Předně bych chtěla upozornit, že ústní rouška, byť s …

číst více