V Brně vzniká nové gymnázium zaměřené na chemiky

17. 4. 2022 | Aktuality

studium chemieV Brně už za dva roky vznikne nové gymnázium zaměřené na výuku chemie. Město tak reaguje na velkou poptávku po odbornících v tomto oboru. Na trhu momentálně chybí hlavně syntetičtí chemici. Na nové škole budou učit vysokoškolští pedagogové a vyroste vedle Střední průmyslové školy chemické.

„V Jihomoravském kraji je velký požadavek na chemiky. Chemie má uplatnění v potravinářství, zemědělství, ekologii, farmacii, lékařství, ale i stavební či bytové chemii,“ vysvětlil Vilém Koutník, ředitel Střední průmyslové školy chemické.  „S odborníky jednáme dlouhé roky o tom, že je potřeba naši kapacitu zvýšit, aby bylo více chemicky vzdělaných mladých lidí,“ doplnil Koutník. Nové gymnázium v Pionýrské ulici vznikne díky rozšíření jeho školy.

Vedení nové školy momentálně společně s odborníky z místních firem, univerzit i výzkumných center pracuje na osnovách studia. Ty by měly reflektovat aktuální témata, aby studenti získali přehled o tom, co se v přírodovědné praxi opravdu děje.

Následovat bude velká rekonstrukce školy. První studenti na gymnázium budou moct nastoupit v září 2024. Ředitel počítá až s pěti třídami v ročníku. Kromě kapacity budov je třeba získat i vyučující, kterých je v rámci oborů jako biologie, fyzika a chemie v celé České republice nedostatek.

Tento problém by měli vyřešit vysokoškolští odborníci. Podle děkana Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Tomáše Kašparovského je univerzita připravená s gymnáziem spolupracovat.

„Slibujeme si od toho, že by se mohl zvýšit počet studentů, kteří budou mít o chemii zájem. Jsme přesvědčení, že nezájem o ni způsobuje i styl výuky na středních školách, která mnohdy nebývá orientovaná tak, aby chemie studenty bavila a zaujala je,“ podotkl Kašparovský. Masarykova univerzita již s několika brněnskými gymnázii spolupracuje, nejde tedy o zcela novou myšlenku. Kromě učitelů z Masarykovy univerzity by se do výuky na novém gymnáziu mohli zapojit i samotní studenti univerzity.

„Důležité je zachovat kontinuitu. Jako střední škola systematicky spolupracujeme i se základními školami. A nyní spíše nahodilou spolupráci s vysokými školami chceme povýšit na systém, kde vysokoškolští učitelé budou mít určitý úvazek u nás a budou zařazeni do rozvrhu,“ vysvětlil ředitel Koutník, v čem bude nové brněnské gymnázium výjimečné.

Zdroj: iDNES.cz

Další články k tématu

Student Masarykovi univerzity zemřel po pádu z okna fakulty

Student Masarykovi univerzity zemřel po pádu z okna fakulty

Student Masarykovy univerzity v Brně vypadl minulý týden z okna filozofické fakulty. Tělo mladého muže bylo nalezeno ve čtvrtek pod okny komplexu budovy. Na místo dorazili záchranáři, kterým se ho již nepodařilo oživit. Tragédií se zabývá policie. Před fakultou vznikají pietní místa, kam studenti chodí zapalovat svíčky. „Záležitost je v šetření Policie České republiky, která také komunikuje s rodinou …

Miliardář Křetínský dál sponzoruje brněnskou fakultu

Miliardář Křetínský dál sponzoruje brněnskou fakultu

Miliardář Daniel Křetínský pokračuje ve spolupráci s Právnickou fakultou Masarykovy univerzity v Brně. Jeho Energetický a průmyslový holding (EPH) nadále bude financovat výuku energetického práva. Schválil to akademický senát univerzity. Proti jsou však někteří studenti a hnutí Univerzity za klima. Skupina 150 studentů a absolventů poslala děkanovi fakulty otevřený dopis, ve kterém vyzývá k ukončení spolupráce EPH s fakultou. Holding …

MUNI má svou ombudsmanku. Je jí právnička se 14letou praxí

MUNI má svou ombudsmanku. Je jí právnička se 14letou praxí

Rektor Masarykovy univerzity v Brně Martin Bareš jmenoval do nově vzniklé funkce univerzitní ombudsmanky právničku Evu Janovičovou. Úkolem ombudsmanky neboli ochránkyně práv na univerzitě bude vedle řešení krizových situací také prevence a osvěta. Zaměří se i na akademickou integritu či práci etické komise. Absolventka práv na olomoucké univerzitě a Masarykově univerzitě v Brně má za sebou 14letou …