Učitelům rostou platy, školám zase zájem o pedagogiku

11. 1. 2022 | Aktuality

platy učitelůZájem o studium na pedagogických fakultách vysokých škol roste. Vyplývá to z údajů, které poskytly jednotlivé školy. Souviset to může mimo jiné i s navýšením platů ve školství. Průměrný plat učitele na nižším stupni základní školy momentálně činí 45 tisíc hrubého, naopak platy vysokoškolských vyučujících stagnují. Podle serveru Novinky.cz tak na tom absolventi pedagogických fakult budou lépe než ti, kteří je na povolání připravují.

„Podle počtu přihlášek za posledních pět let vidíme mírné zvýšení zájmu. I počet přijatých se nám postupně zvyšuje. V roce 2020 byly ale přijímačky velmi ovlivněny protiepidemickými opatřeními, kdy se upouštělo od přijímací zkoušky u více studijních programů,“ uvedla Martina Vladyková, mluvčí Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Fakulta v roce 2017 přijala celkem 2070 uchazečů, o tři roky později jejich počet vzrostl o více než tisícovku. Loni pak číslo kleslo na 2663 přijatých.

Větší počet přihlášek na pedagogické obory zaznamenala také Masarykova univerzita v Brně. „Počty uchazečů na pedagogickou fakultu rostou kontinuálně od roku 2016 a například v zatím posledním přijímacím řízení do bakalářských a magisterských studijních programů jsme zaznamenali nárůst počtu přihlášek o 17 procent,“ sdělila Michaela Pokorná, mluvčí brněnského rektorátu. Za uplynulé tři roky počet přihlášek na brněnský „peďák“ narostl o víc jak dva tisíce, počet přijatých pak o více jak 200.

 „Kromě zvýšeného mediálního zájmu o učitelskou profesi v souvislosti s postupným zvyšováním učitelských platů je důvodem i inovace podoby studia na naší fakultě v posledních letech a také změna propagace studia mezi uchazeči,“ vypočítává Pokorná důvody pro se na školu hlásí více zájemců.

Většímu zájmu se těší také Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. „Fakulta umožňuje v rámci kombinovaného studia programů učitelství získat kvalifikaci a profesní způsobilost i stávajícím pedagogickým pracovníkům, kteří stále ve velkém počtu působí ve školách bez zákonem vyžadované kvalifikace. I v této skupině se každoročně zvyšuje počet uchazečů o stu­dium i počet přijatých,“ vysvětlil Pavel Neumeister, proděkan pro studijní záležitosti.

Dle Neumeistera fakulta přijímá co nejvíce uchazečů reálně může do těch nejžádanějších oborů. Těmi jsou matematika, přírodovědné předměty, čeština a angličtina pro první stupeň ZŠ.

Zdroj: Novinky.cz

Další články k tématu

Otevření středních škol přišlo v nesprávný čas, kritizují ředitelé

Otevření středních škol přišlo v nesprávný čas, kritizují ředitelé

Střední školy se vypořádávají s řadou organizačních problémů. Musí skloubit přijímací zkoušky, prezenční výuku na nižším stupni víceletých gymnázií a od 24. května i výuku ostatních studentů. Zároveň organizují maturity za přísných hygienických podmínek, včetně pravidelného testování, které si školy musí samy zajistit. Někteří zástupci středních škol jsou proto toho názoru, že plně otevřít od 24. …

číst více
Fakulty TUL evidují zvýšený zájem uchazečů. Může za to zřejmě pandemie

Fakulty TUL evidují zvýšený zájem uchazečů. Může za to zřejmě pandemie

Technická univerzita v Liberci letos zaznamenala zvýšený zájem uchazečů. Celkem se na ni v prvním kole přihlásilo 5500 lidí, o pětinu více než vloni. A počet zájemců možná ještě vzroste. Několik fakult univerzity totiž již otevřelo druhé kolo přihlášek. Podle děkanů fakult liberecké školy může za nárůstem zájmu stát mimo jiné i pandemie koronaviru. Díky …

číst více
Zaměstnanci vysokých škol si poprvé vydělali méně než učitelé středních škol

Zaměstnanci vysokých škol si poprvé vydělali méně než učitelé středních škol

Průměrná mzda zaměstnanců vysokých škol byla v uplynulém roce poprvé nižší než platy učitelů středních škol. Středoškolský učitel si za měsíc vydělal v průměru zhruba o 650 korun víc. Může za to dlouhodobé snižování množství peněz, které ze svého rozpočtu dává školám ministerstvo školství. Letošní rozpočet ministerstva školství letos činí 239,6 miliardy korun. Vysoké školy z něj …

číst více