Tričko, které měří stres. Sci-fi? Možná už blízká budoucnost!

1. 6. 2025 | Stojí za přečtení
Tričko, které měří stres

Stresujete se kvůli zkouškám nebo přijímačkám? Důkazem o vašem mentálním rozpoložení možná už brzy nebudou jen skvrny od potu na oblečení. A když už jsme u toho oblečení… Masarykova univerzita společně s Technickou univerzitou v Ostravě vyvíjí unikátní tričko měřící hodnoty stresu, které by mělo v budoucnu pomáhat astronautům fungovat v náročných vesmírných podmínkách. A možná za několik let třeba i studentům v neméně náročných vysokoškolských podmínkách?

Tričko bude pomocí termodynamického snímání měřit stresovou zátěž během letu do vesmíru a pobytu v kosmu. Jeho prvním nositelem by se měl v roce 2027 stát astronaut Aleš Svoboda při letu na Mezinárodní vesmírnou stanici.

„V případě, že by Aleš Svoboda opravdu letěl na ISS, letěl by v našem tričku, neboť astronauti na ISS často míří s vlastním vědeckým programem. Poté, co se český bojový pilot Aleš Svoboda stal členem záložního týmu astronautů, oslovil české univerzity a hledal u nich projektovou podporu,“ popsala vedoucí výzkumné skupiny Integrativní fyziologie MUNI Julie Dobrovolná, jak spolupráce vznikla.

Vyvíjené tričko bude pomocí senzorů snímat různé tělesné parametry v reálném čase. Zatím zvládne vyhodnotit stresovou zátěž organismu. Pokud se metoda osvědčí neexistuje důvod, proč by tričko v budoucnu nemohlo hodnotit i jiné tělesné projevy. V budoucnu by ho pak mohli používat nejen astronauti ale třeba i lékaři při diagnostice.

Prozatím jsou cílovou skupinou právě astronauti kvůli jedinečnosti a náročnosti jejich práce. Během letů do vesmíru se jejich organizmus musí vypořádat s nízkou gravitací, vysoká úrovní kosmického záření a sociální izolací. To všechno může výrazně ovlivnit fungování lidských orgánů.

Právě vlivem těchto podmínek na člověka se vývojáři trička zabývají. Astronautům by pak během krátkodobých i delších vesmírných misí mohli pomoct vypořádat se se škodlivými vesmírnými vlivy.

Masarykova univerzita a Technická univerzita v Ostravě na projektu spolupracují s vývojářskými firmami EGMEDICAL a G.L. Electronic. Partnerem je Evropská kosmická agentura. Právě pro ni MUNI novátorské monitorování stresu astronautů na krátkých vesmírných misích chystá.

„Vstup do oblasti kosmického výzkumu je mimořádnou příležitostí, kterou plně podporujeme a která otevírá nové perspektivy pro vědu, inovace a mezinárodní spolupráci,“ předpovídá děkan Fakulty sportovních studií MUNI Jan Cacek.

Zdroj: Novinky.cz

Další články k tématu

Šest způsobů, jak chránit svůj telefon na univerzitě

Mobilní telefon je dnes již nedílnou součástí života. Jeho ztráta znamená pro majitele značné komplikace. Na vysoké škole jsou studenti v jednom kole. Přebíhají z přednášky na přednášku, na kolej, nebo ze školy do práce. Může se tak snadno stát, že někde něco zapomenou. Třeba právě telefon. Jak ho můžete ochránit před ztrátou nebo krádeží? […]

číst více

Digitální gramotnost má vliv na počítačovou závislost

Větší digitální gramotnost znamená menší riziko vzniku závislosti na počítačových hrách nebo internetu. Vyplývá to ze studie Světové zdravotnické organizace (WHO), která sledovala zvyklosti 280 tisíc dětí ve věku od 11 do 15 let ze 44 zemí. V Česku je na sociálních sítích závislých osm procent dospívajících. Ve srovnání s ostatními zeměmi je to mírný podprůměr. […]

číst více

Studenti z celého světa se sjeli do Brna studovat kremaci

Masarykova univerzita letos uspořádala už druhý ročník Letní školy kremace. Akce organizovaná ve spolupráci s Akademií věd a dalšími šesti evropskými univerzitami se těšila rekordnímu zájmu. Na ukázky teorie i praxe dorazili studenti až z Mexika nebo Číny. Zpopelňování ostatků není výdobytkem moderní doby. Své mrtvé pálili Keltové sídlící v Evropě již v raném středověku. […]

číst více