Tři důvody, proč jít na vejšku

20. 1. 2020 | Rady maturantům

jít na VŠVysoká škola není pro každého a titul není zárukou úspěchu. Nicméně jsou dovednosti a schopnosti, které můžete získat jenom při studiu. Takže jaký přínos pro vás bude mít studium na vejšce? Čtěte.

1. Získáte specializaci

V oborech jako lékařství, právo nebo chemie bez vysokoškolského titulu prakticky pracovat nemůžete. Pokud vás láká budoucnost v některém z nich, máte tedy celkem jasno o tom, zda se přihlásit na VŠ. U jiných oborů už to tak jednoznačné není. Příkladem je třeba informatika, kde se přihlíží spíš k praktickým dovednostem. Na druhou stranu, vysoká škola vám pomůže rozšířit si obzory o tom, co všechno je možné v tomto oboru vykonávat a můžete se při studiu zaměřit na konkrétní oblast. Jestli si nejste jisti, zda je pro vás studium nezbytné, představte si sebe za 10 let a zodpovězte si otázku, kde byste chtěli pracovat. Následně se podívejte na inzeráty poptávající obdobné pozice a zjistěte, zda jejich zadavatelé požadují vysokoškolské vzdělání.

2. Podle statistiky vyděláte víc peněz

Nedá se říct, že by to bylo pravidlo, ale statisticky vzato vydělávají vysokoškolští absolventi více peněz než ti, kteří mají pouze maturitu. Server Business Insider provedl loni studii, ve které zjistil, že američtí absolventi vydělávají až o 167 procent víc než absolventi středních škol. Průměrně si vysokoškoláci ze zemí OECD – mezi něž se řadí i Česko – vydělají o 56 procent víc než středoškoláci.  S vyšším dosaženým titulem pak stoupá i plat.

3. Osvojíte si užitečné schopnosti

Kromě znalostí potřebných k získání titulu vás univerzita naučí ještě spoustu dalších věcí, které můžete aplikovat nejen v budoucím zaměstnání, ale obecně v životě. Naučíte se provádět výzkum, psát eseje, dodržovat termíny, prezentovat svou práci před lidmi, pracovat pod tlakem, nakládat s časem, kriticky uvažovat, pracovat v týmu či plnit zadané úkoly. Zaměstnanci tyto dovednosti nesmírně oceňují a je to i jeden z důvodů, proč snadno nachází uplatnění i studenti humanitních oborů.

Nejdůležitější je, abyste si o tom, zda půjdete na VŠ či ne rozhodli sami. Jestliže se hlásíte, protože vás k tomu nutí vaše okolí, určitě to není správně. Pokud jdete studovat po nátlakem a postrádáte motivaci, nemůžete být na VŠ spokojení.

Zkuste si proto zodpovědět následující otázky, abyste zjistili, zda na VŠ opravdu chcete a zda vás studium může někam posunout:

Chci opravdu jít na vysokou? Nebo to dělám jen proto, abych nezklamal očekávání svého okolí?

Jakým způsobem mě může studium přiblížit k mé vysněné práci?

Jsem připraven na to, že kvůli škole budu muset odsunout do pozadí jiné věci?

Výhodou je, že i v případě, že až v průběhu studia změníte na vysokoškolský život názor, můžete studium snadno přerušit, nebo si zvolit jiný studijní obor.

Zdroj:

https://www.careeraddict.com/

https://collegeinfogeek.com/

Další články k tématu

Jak využít studium na vejšce naplno a stát se úspěšným dospělým

Jak využít studium na vejšce naplno a stát se úspěšným dospělým

Studium na vysoké škole je výzvou samo o sobě. Nekonečné hodiny učení, seminární práce, zkoušky… Pro mnoho studentů to navíc znamená stěhování od rodičů a samostatné bydlení. Vejška je krokem od mládí k dospělostí. Během studia byste se proto měli na dospělý život začít připravovat. Začněte s hledáním práce Situace na trhu práce je pro …

číst více
Největší úskalí studia na vysoké škole

Největší úskalí studia na vysoké škole

Studium na vysoké škole vám může přinést kromě titulu mnoho užitečných zkušeností, poznatků a nových přátel. Život vysokoškoláka s sebou však také přináší řadu úskalí a výzev, s nimiž je nutné se vypořádat. Zvládání studia S přechodem na vysokou školu čeká studenty mnoho změn. Tou největší je jiný studijní systém. Oproti střední škole budete muset věnovat mnohem více …

číst více