Sedm tipů, jak se učit o Vánocích

23. 12. 2023 | Studentský život

Sedm tipů, jak se učit o Vánocích
Vánoce
jsou svátky klidu a pohody. Pro vysokoškoláky, které hned na začátku ledna čeká zkouška, jsou ale často tou poslední možnou dobou, kdy se na ni mohou připravit. Jenže cukroví a bramborového salátu je hodně, zatímco motivace a disciplíny málo. Jak tedy zvládnout učení i slavení? Stačí když si efektivně rozvrhnete čas a naučíte se pořádně odměňovat.

Využijte dlouhé hodiny ve vlaku či v autobuse

S Vánocemi se pojí také cestování za rodinou a známými. Pokud víte, že na cestách strávíte hodiny, využijte tento čas k učení. Vlak nebo autobus jsou ideálním místem k dohnání povinné četby, editaci seminárky nebo pročítaní okruhů k závěrečné zkoušce. Zatímco jiní budou nadávat, vám naopak zpoždění spojů způsobená velkým počtem cestujících a nepřízní počasí můžou přijít vhod.

Určete si konkrétní čas, kdy se budete učit

Dlouhé hodiny strávené nad učením mají podle odborníku spíš kontraproduktivní výsledky. Čím déle se učíte, tím hůř se vám naučené ukládají informace do paměti. Proto je důležité plánovat a vyhradit si na učení přesný čas.

Pokud vaši blízcí budou vědět, že se učíte vždy mezi třetí až pátou hodinou odpoledne, je méně pravděpodobné, že v tu dobu budou vyžadovat vaši pozornost. Veškeré společné aktivity si pak můžete naplánovat kolem vašeho času na učení.

Ideální ale je, to nepříjemné (učení) sfouknout co nejdřív. Tak zkuste začít hned ráno a zbytek dne se již můžete věnovat odpočinku, zábavě a užívat si Vánoce.

Najděte si tiché místo na učení

Během vánočních svátků je ještě důležitější než kdykoliv jindy mít klidný prostor na učení, kde se dokážete soustředit. Najděte si knihovnu nebo studovnu, která má přes svátky otevřeno, nebo se vydejte do kavárny. Případně si pořiďte protihluková sluchátka vyberte ten nejklidnější koutek u vás doma.

Odměňte se za dobrou práci

Odměňovat byste se měli denně, ale o Vánocích obzvlášť. Ať už píšete závěrečnou práci, drtíte se tematické okruhy na zkoušku nebo připravujete týmový projekt. Za každý dílčí úspěch si dopřejte něco dobrého. Například po přečtení třiceti stran učebnice si zajděte pro pár kousků vašeho oblíbeného cukroví. Pro vaši motivaci podobná odměna dokáže divy. Navíc platí, že mozek, který vstřebává mnoho nových informací, potřebuje doplnit sacharidy. A lahodnější sacharidy než ty v cukroví o Vánocích nenajdete.

Vyzkoušejte digitální detox

Popřejte všem známým a přátelům na sociálních sítích veselé Vánoce už 23. prosince a vypněte si všechna upozornění na nové zprávy a sociální sítě. Menší digitální detoxikace během svátků vám pomůže soustředit se na přítomnost a být produktivnější. Čas, který byste jinak trávili on-line můžete místo toho věnovat rodině a učení.

Nepracujte na Štědrý den

Pokud máte pocit, že nestíháte, můžete bojovat s nutkáním učit se i na Štědrý den. Nedělejte to. Štědrý den je o tom uvolnit se, odpočinout si a užít si čas strávený s přáteli a rodinou. Kvůli škole byste rozhodně neměli zanedbávat vaše osobní štěstí. Krom toho, jestliže se učíte průběžně, jeden vynechaný den vaše výsledky určitě neovlivní – naopak vám pomůže nabrat nové síly a získat odhodlání vrhnout se do učení znovu naplno.

Zdroj: DOWNING students, Oxbridge, urbanest

Další články k tématu

Jedenáct lží, kterým věří všichni studenti

Tenhle semestr nezatáhnu ani jednu přednášku! Nenechám už nic na poslední chvíli! Poznáváte se v těchto dvou větách? A podařilo se vám je někdy dodržet? Pokud jste odpověděli ano, respektive ne, nezoufejte, nejste sami. Přinášíme vám přehled jedenácti lží, kterým studenti často naivně věří.      Na výuku budu chodit skvěle oblečený/á Na začátku semestru si člověk […]

číst více

Dvanáct nejlepších aplikací pro studenty

Na každý problém existuje aplikace. A platí to i pro problémy studentů. Chcete začít šetřit peníze nebo se naučit svahilsky? Vybrali jsem pro vás 12 aplikací, díky kterým zvládnete tohle i mnoho dalšího. StoryShots StoryShots pomáhá všem vytíženým studentům, kteří nestíhají číst. V aplikaci najdete shrnutí knih v textové, obrázkové a video formě. Během několika minut se […]

číst více

Vánoce na koleji? Ošklivé svetry a tajný Ježíšek

Harry Potter zůstával o Vánocích v Bradavicích. A byly to ty nejlepší Vánoce v jeho životě. Pokud i vy letos zůstáváte přes svátky na koleji, není proto důvod, proč si to pořádně neužít. Kde jinde byste se mohli na Štědrý den s dalšími studenty opít u Popelky? Vyzdobte si pokoj Jedním z nejzaručenějších způsobů, jak se dostat do vánoční […]

číst více