Státnice se blíží. Přinášíme sedm rad, jak je ve zdraví zvládnout

Někoho čekají v létě, někoho až na podzim. Státnice jsou každopádně velkým milníkem a strašákem pro většinu vysokoškolských studentů. Vyžadují velkou míru pozornosti, času, snahy a práce, a tak je potřeba se postarat o to, abyste byli v co největší psychické i fyzické pohodě. Je to ale vůbec možné při velkých nárocích, které na sebe mnozí vysokoškoláci kladou? A jaké kroky můžete udělat pro to, abyste se během příprav na státnice cítili co možná nejlépe?
Plánujte realisticky
Všechno se nedá stihnout přes noc. A v případě státnic pravděpodobně ani za týden. Plánujte realisticky a čas na přípravu si rozložte tak, abyste nemuseli pospíchat, hnát se a jít přes svoje fyzické a psychické možnosti. Lepší je začít dříve než později a všechno si důkladně naplánovat.
Hýbejte se
Hýbejte se
Neležte celý den v knihách a skriptech. Ve zdravém těle, zdravý duch. Běžte se proto na chvilku projít na čerstvý vzduch, nebo si zacvičte. Když si na pohyb vyhradíte alespoň 30 minut denně, vaše psychické zdraví vám poděkuje.
Odměňujte se
Už to, že jste došli až ke státnicím, je obrovský úspěch. Státnice jsou cílová rovinka a to, že jste se k nim dostali není samozřejmé. Oslavte to. Pochvalte se. A určitě se průběžně odměňujte i za přípravu. Kupte si něco dobrého k jídlu, vyrazte do kina a oceňte se za každý dílčí úspěch.
Omezte rušivé vlivy
Vypněte telefon a nechoďte na sociální sítě. Přípravě na státnice věnujte svoji plnou pozornost. Multitasking je sice užitečná dovednost, při přípravě na státnice ale škodí. A navíc rozhodně nepřidá na psychické pohodě, spíš naopak. Váš mozek se při multitaskingu zbytečně namáhá a vám pak ubývají síly na studium
Vzpomeňte si, proč to děláte
Chcete mít před jménem titul? Je titul vstupenkou do vaší vysněné práce? Děláte to pro vlastní dobrý pocit? Nebo prostě už chcete mít tuhle životní kapitolu uzavřenou? Ať už je vaše motivace jakákoliv, nezapomínejte na ní. Někoho může motivovat takzvaný „vision board”, nástěnka, na kterou si nalepíte obrázky toho, čeho chcete v budoucnu dosáhnout.
Mluvte o tom
Když se budete cítíte špatně určitě pomůže ventilovat to ven. Mluvte s kamarády, s partnerem/partnerkou nebo s rodinou. Není nic špatného ani na tom, pokud se obrátíte na psychologa či terapeuta.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Neporovnávejte se
Život každého studenta je jiný. Někdo vedle školy pracuje, někdo studuje dvě vejšky najednou, někdo řeší soukromé problémy, někdo se soustředí v životě na jiné věci a nemá na státnice tolik prostoru, kolik by si přál mít. Proto se nesrovnávejte s ostatními, pracujte tempem, které vám vyhovuje, a klidně si posuňte státnice třeba na září. Určitě je to lepší, než se přemáhat a nakonec neuspět.
Další články k tématu
Pravidlo 80/20 pomůže i při učení
O pravidlu 80/20 už jste možná slyšeli. Aplikuje se třeba ve stravování nebo obchodě. Věděli jste ale, že pravidlo využijete i při studiu? Díky správnému nastavení priorit budete moct dělat méně a získat více. Jak pravidlo 80/20 funguje? Jak vzniklo pravidlo 80/20? Pravidlo 80/20, jinak též Paretovo pravidlo nebo Paretův princip, formuloval italský ekonom Vilfred […]
číst více10 tipů, jak si dělat poznámky, které vám opravdu k něčemu budou
Semestr uteče jako voda a než se nadějete bude tu zkouškové. Nechceme zbytečně strašit, i když k tomu “spooky” sezona vybízí, nicméně začít se připravovat na zkouškové je skutečně ideální co nejdřív. Třeba díky vymakanému systému poznámek. Zapisovat si poznámky je svého druhu umění. Ale pokud se budete řídit několika užitečnými tipy, stanou se poznámky […]
číst víceJak si psát poznámky, ze kterých se dokážete učit
Psaní poznámek je dovednost, kterou se každý vysokoškolák chtě nechtě bude muset někdy naučit. Usnadnit vám to můžou různé fígle ale i vědecky ověřené metody. S pořádnými poznámkami pak nemusí být děsivé ani zkouškové období nebo dokonce státnice. Cornellova metoda Cornellova metoda spočívá ve vědomé kategorizaci poznámek ještě předtím, než si je začneme psát. Papír si […]
číst více