Spánková deprivace: neobvyklé příznaky, na které si dejte pozor

10. 1. 2022 | Studentský život

spánková deprivaceUčení po nocích, večírky a časné vstávání na přednášky – to všechno způsobuje, že studenti spí málo a jejich spánek nebývá dostatečně kvalitní. Dlouhodobá spánková deprivace může vést k naprostému fyzickému i psychickému vyčerpání. Proto je důležité nepodceňovat její příznaky. Těch ale může být celá řada a za některými byste příčinu nedostatku spánku možná ani nehledali.

Časté usínání

Nepřevalovat se hodiny v posteli a usnout hned jakmile ulehnete je sice příjemné, ale může to být jeden z příznaků spánkové deprivace. Ještě jasnějším náznakem, že potřebujete více spát, je usínání při sledování televize, během jízdy autem, v hromadné dopravě, v práci či ve škole, anebo jednoduše kdykoliv, kdy se to nehodí, anebo spát nechcete.

Nízké libido

Kvalitní spánek přispívá k produkci ženských i mužských hormonů podporujících libido. Čím méně budete spát, tím nižší bude vaše libido. U mužů může nedostatek spánku vést až k poruchám erekce.

Psychické obtíže

Spánek a psychické zdraví spolu velmi úzce souvisí. Pokud pociťujete úzkost a nevíte proč, může za tím být právě spánková deprivace. Lidé, kteří málo spí, častěji pociťují úzkost i stres. Nedostatek spánku ovlivňuje i náladu, paměť, kritické myšlení a další funkce mozku, které mají vliv na psychické zdraví. Dopad to má i na schopnost soustředit se.  Pokud jste roztěkaní a nedaří se vám soustředit se na úkoly a zhoršuje se vám produktivita, tak i za tím může stát spánková deprivace.

Pro duševní pohodu je nejdůležitější REM fáze spánku, během které mozek zpracovává informace a prožitky. Během noci byste do této fáze měli vstoupit celkem pětkrát, to znamená spát asi sedm až osm hodin denně.

Špatná pleť

Krémy, pleťové masky ani další přípravky vám s problematickou pletí nepomůžou, pokud nebudete dostatečně spát. Během spánku si vaše tělo vytváří kolagen, díky kterému je pokožka pevná a pružná. Málo spánku tak znamená méně času na jeho produkci, a tedy povadlou a unavenou pleť. Tvořit se vám také může akné, nebo se vám mohou hůře hojit pupínky. Lidé trpící spánkovou deprivací kromě toho mývají temné kruhy pod očima, anebo rudé či nateklé oči.

Dehydratace

Spánková deprivace má za následek zvýšený pocit žízně. Kratší doba spánku totiž ovlivňuje produkci hormonu zvaného vasopressin, který v těle zabraňuje dehydrataci. Hormon se při přerušení spánkového cyklu neuvolní do vašeho těla tak jak by měl a vás pak po probuzení potrápí velká žízeň.

Další příznaky spánkové deprivace

Kromě těch méně známých příznaků spánkové deprivace mezi ně patří také zvýšená chuť k jídlu a přibírání na váze, bolest těla a obtížnější zotavování z nemocí.

Málo spánku můžete částečně kompenzovat jeho kvalitou. Pomozte svému tělu odpočívat efektivněji.  Investujte do zatemnění ložnice a udržujte v ní přiměřenou teplotu. Hodinu až dvě před ulehnutím nepracujte na počítači a odložte i mobil. A hlavně se snažte najít důvod, proč málo spíte, a pokud to jde, příčiny odstraňte.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Zdroj: College Cures

Další články k tématu

Neschopnost vybrat si. Jak bojovat s rozhodovací paralýzou?

Neschopnost vybrat si. Jak bojovat s rozhodovací paralýzou?

Rozhodovací paralýza je neschopnost reagovat efektivně na situaci v důsledku příliš analytického přístupu či přemíry informací. Takto tento stav definuje Oxfordský slovník. V prvním případě se člověk snaží najít ideální řešení problému tak urputně, že se pokouší analyzovat každičké možné řešení. V druhém případě se pak cítí zahlcen množstvím informací, což může odvést jeho pozornost od …

číst více
Nejlepší předsevzetí pro rok 2022

Nejlepší předsevzetí pro rok 2022

Dát si předsevzetí je dobrý způsob, jak si ujasnit, čeho byste chtěli v novém roce dosáhnout. Statisticky vzato je ale většina lidí nedodrží. To však neznamená, že byste si neměli dávat žádná předsevzetí. Klíčové je stanovit si reálné cíle. Přinášíme přehled těch nejběžnějších předsevzetí i s tipy, jak je letos konečně dodržet. Vaření Vaření je jedna z …

číst více
Zabojujte s prokrastinací řízeným stresem. Kdy jsme nejvýkonnější?

Zabojujte s prokrastinací řízeným stresem. Kdy jsme nejvýkonnější?

Poslední desítky minut jste strávili projížděním sociálních sítí. Vedle vás leží rozečtená kniha, na liště počítače máte otevřený textový editor, kam jste měli v plánu psát esej. Knihu i prázdný dokument úspěšně ignorujete, zatímco dáváte lajk k videu o záchraně zatoulaného štěněte. Diagnóza je jasná – prokrastinace! Nebo ne? Výzkumy ukazují, že za odkládáním učení může stát …

číst více