Spánek regeneruje tělo i mysl a je klíčový při učení

Člověk potřebuje spánek stejně jako jídlo a pití. Bez něj nedokáže vnímat vnější podněty nebo zvládat sociální interakce. Chronický nedostatek spánku se může projevit i na zhoršeném fyzickém a duševním zdraví. Způsobit může nárůst váhy, infarkt, deprese, sociální úzkosti, halucinace, nevolnosti a mnoho dalších obtíží. A co asi studenty zajímá nejvíce: Bez kvalitního spánku vysokou školu nevystudujete.
V čem je spánek důležitý?
Pro studenty bude asi nejzajímavější spojitost mezi ukládáním informací do dlouhodobé paměti a spánkem. Když spíte, pravidelně se střídají fáze NREM a REM spánku. V posledních chvílích NREM spánku, v takzvaném delta spánku, dochází k regeneraci tkání a následně k uvolnění růstového hormonu, který zodpovídá mimo jiné za obnovu a budování svalstva. A v neposlední řadě pak k přesunu informací z krátkodobé paměti do té dlouhodobé.
REM fáze je tou nejhlubší fází spánku. V ní se zdají sny a když se v REM fázi vzbudíte, cítíte se „rozbitě“. Jednotlivé fáze cyklu spánku se během noci opakují. REM fáze trvá v prvním cyklu nejkratší dobu, ale s dalšími cykly se postupně prodlužuje. V REM fázi se tělo uvolňuje a při jejím nedostatku se zvyšuje riziko psychických onemocnění.
Jak dlouho bychom měli spát?
Délka spánku, který člověk potřebuje, se během života postupně zkracuje. Nejvíce ho potřebují malé děti a dospívající, nejméně pak dospělí a senioři. Dospělí lidé v produktivním věku by měli spát minimálně sedm a maximálně deset hodin denně. Déle spát by pak měly ženy, které během dne svůj mozek namáhají více, a i kvůli větším hormonálním výkyvům potřebuje jejich organismus více času na regeneraci.
A co spánek během dne?
Je prokázáno, že krátké, maximálně 30minutové, zdřímnutí během dne má na člověka pozitivní vliv. Zlepšuje paměť, zrychluje reakční čas a má příznivý dopad na celkovou duševní pohodu a soustředění. Krátké zdřímnutí taky snižuje riziko kardiovaskulárních problémů a vyrovnává nedostatky v našem celkovém spánkovém vzorci. Dejte si ale pozor, délka zdřímnutí během dne by neměla přesáhnout 30 minut, po nich totiž nastává fáze hlubokého spánku.
Co podpoří kvalitu spánku?
Existuje spousta metod, aplikací a cvičení, které mohou se zlepšením spánkového režimu pomoct. Dobré je, držet se několika základních rad.
Rutina a pravidelnost: Spánek by měl být pravidelný stejně jako celkový denní režim. Neměli byste se například jeden den vzbudit v šest a další v 11.
Ložnice je místo na spaní: Ložnici, a hlavně postel byste měli využívat pouze na spaní. Netahejte si do ní práci ani studium. Pořiďte si kvalitní matraci a kvalitní polštáře.
Zdravé návyky před usnutím: Žádné projíždění sociálních sítí, žádné návykové látky včetně kofeinu před spaním, zdravá vyvážená strava a pohyb během dne. Před spaním byste se měli snažit co nejvíce uklidnit a zregenerovat.
Zdroje: Brainmarket.cz, Mayoclinic.org, ninds.nih.gov
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Další články k tématu
Cvičení pro zaneprázdněné studenty
Jako studenti strávíte spoustu času shrbení nad knihami. Ke zdravé funkci mozku ale potřebujete i dostatek pohybu. Vměstnat do přeplněného rozvrhu studium, práci, socializaci, a ještě nějaké to cvičení však není vždy snadné. Jak to vyřešit? Pořiďte si MultiSport kartu Student a využívejte studentské slevy S klasickou MultiSportkou máte do téměř všech sportovišť vstup zdarma. […]
číst víceJak přežít zkouškové
Zkouškové období aktuálně probíhá na většině vysokých škol. Je to období plné uzávěrek, nervů, i úzkosti z možného neúspěchu. Jak to překonat, zbytečně se nestresovat a všechno zvládnout tak, jak je potřeba? Sdílejte Sdílejte svoje pocity, myšlenky a starosti. Nemusí to nutně být s terapeutem, občas stačí zajít na rychlou kávu s kamarády nebo si zavolat s rodinou. Úplně […]
číst víceSedm způsobů, jak si procvičit mozek i během léta
Letní prázdniny jsou obdobím odpočinku, zábavy, a hlavně přestávky od studia. To však neznamená, že by vaše hlava musela celou dobu zahálet. Pokud budete procvičovat mozkové závity zábavnou formou i během léta, budete skvěle připraveni na nadcházející akademický rok. Hrajte šachy Hraní šachů posiluje strategické myšlení, schopnost řešit problémy, i trpělivost. Když navíc hrajete se […]
číst více