Přes tisíc studentů podepsalo petici proti digitalizaci ISIC karty
Místo fyzické ISIC karty aplikace v mobilu. To je novinka, se kterou přišly některé české školy. Ne všichni studenti s tím ale nesouhlasí. Víc jak tisícovka z nich podepsala petici za zachování možnosti dál využívat klasickou ISIC kartu. Vadí jim, že se nově budou muset prokázat mobilním telefonem, a poukazují také na špatnou komunikaci.
„Toto řešení nám níže podepsaným přijde nešťastné. Jedním z důvodů je fakt, že i v dnešní době nemusí mít každý student chytrý telefon, primárně proto, že o tuto možnost nestojí. Dále slouží tento průkaz k dokládání statusu studenta i mimo školu, kde ne vždy je možnost telefon dobít a průkaz tak zobrazit,“ vypočítávají v petici studenti své výhrady.
Autorem petice je student magisterského oboru lékařská elektronika a bioinformatika na ČVUT Tomáš Kysela. Student varuje, že ani všichni jeho přátelé chytrý telefon nevlastní, případně nemají potřebné verze operačních systémů typu Android či iOS.
„A vzhledem k poměrně přísným nárokům na verze těchto systémů si někteří z nich aplikaci stáhnout nemohou vůbec. Pro ně rázem přestává být ISIC reálnou možností. Vzhledem k navázání karty ISIC na poskytování slev ve veřejné dopravě v Česku i v zahraničí je pro ně tak téměř nutnost sehnat si jiný telefon,“ kritizuje Kysela.
Souhlasí s ním i studenti, kteří petici podepsali. „Spousta knihoven u nás přijímá pouze fyzickou ISIC kartu, bez načtení ISIC karty si nevyjedeme ani pořadový lístek na našem studijním oddělení, ne každý student má u sebe neustále nabitý mobil a některým mobil stěží zvládne nahrát lítačku, natož ISIC,“ uvedla například studentka Hana.
Výhrady proti elektronické ISIC kartě má i Studentská komora Rady vysokých škol. „Zrovna jsme měli zasedání a proběhla debata i nad revalidací ISIC karet. Problém je komunikace, některé studenty překvapilo, že budou muset mít v mobilu další aplikaci. A je to krok, který samozřejmě vznáší další otázky,“ míní předseda komory Michal Farník.
Kriticky zareagovalo i vedení Masarykovy univerzity v Brně. „Přišli s tím, že je to univerzální řešení pro vysokoškolské studenty. A my jsme na to přistoupili. Teď se postupně začínáme dozvídat, že to není až tak funkční, jak slibovali,“ podotkl prorektor pro rozvoj, legislativu a informační technologie Radim Polčák. MUNI se rozhodla konečné rozhodnutí odložit. Napřed chce provést analýzu případných problémů zavedení elektronických ISIC karet.
Podle Radka Schicha, ředitele GTS Alive Group, společnosti, která ISIC karty vydává, elektronizace naopak zajistí studentům větší uživatelský komfort. „Stěžovali si nám dlouhodobě, že musí chodit někam na studentské oddělení a přijít si pro papírek o velikosti jeden krát jeden centimetr úplně zbytečně, když to mohlo jít vyřešit on-line. Samozřejmě to jde on-line. A my jsme to školám umožnili,“ popsal motivaci ke změně Schich.
Schich poukázal na to, že proti změně se staví jen zlomek studentů z celkových 650 tisíc, kteří ISIC využívají. „Stovky lidí teď začnou říkat, že strašně nutně potřebují průkaz, tak je to asi pravda a je to pro ně řešitelné. Naprostá většina ovšem chce mít mobilní telefon a nechce mít kartu. Platí přes něj, mají tam průkaz na veřejnou dopravu a chtějí tam mít i ISIC,“ dodal Schich. Momentálně zůstává na univerzitách, jestli budou vyžadovat fyzickou ISIC kartu, nebo přejdou na verzi v mobilní aplikaci.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj: Seznam Zprávy
Další články k tématu
Imatrikulace, seznamovací kurz a zápis. Co stihnout před začátkem VŠ
Nastupujete na vysokou školu a nevíte, kam dřív skočit? V našem průvodci se dočtete, na co byste určitě neměli před začátkem nové kapitoly vašeho studentského života zapomenout. Nástup na vysokou školu může být velmi stresující. Ještě úplně netušíte, jak věci fungují, možná se bojíte toho, zda jste si vybrali správný obor, jestli si najdete nové […]
číst víceSedm věcí, bez kterých se v prvním semestru neobejdete
První dny nového semestru klepou na dveře a spolu s nimi přichází i nutnost obstarat si základní vysokoškolské vybavení. S okousanou tužkou a batůžkem ze střední si během studia (nejspíš) nevystačíte. Co jsou ale „must haves“, které by měl každý vysokoškolák mít? Bydlení Základem by určitě mělo být ubytování, které je dobré shánět – minimálně ve větších […]
číst více