Jak správně vybrat přípravný kurz na VŠ

9. 10. 2014 | Přijímací řízení

„Bez přípravného kurzu bych se nedostal na Akademii výtvarných umění,“ říká Vojtěch Verner (20), který nyní na AVU studuje restaurování soch. Dva roky navštěvoval každý týden kurz kreslení na ZUŠ Štítného a považuje jej za jeden z nejlepších v Praze. „Výhodou bylo, že nás učilo víc vyučujících a každý z nich dá pak člověku něco jiného, nového…,“ dodává Verner.

Dobrý výběr je základ

Při výběru kurzu často hrají roli ohlasy absolventů kurzů podobných či stejných. Přijímací zkoušky lze na velkou část oborů složit pomocí testů Scio. V případě, že i vy patříte do této kategorie, máte na výběr mezi kurzy přímo od společnosti Scio a kurzy společnosti Tutor, institutu Sokrates, kurzy Fido či mnoha dalšími. Přípravný kurz ke Scio testům poslední jmenované vzdělávací agentury Fido absolvovala také nynější studentka žurnalistiky a bezpečnostních a strategických studií na brněnské Masarykově univerzitě Klára Procházková (19). „Kurz mi pomohl zorientovat se v systému, jakým jsou Scio testy tvořeny a jak chápat jednotlivé úlohy. Bylo nás ve skupině jen sedm, navíc lektorem byl člověk, který pomáhal testy tvořit,“ podotýká Procházková. Obecným rysem všech organizací, které se přípravou na VŠ zabývají, je fakt, že garantují individuální přístup ke studentům, kurzy většinou probíhají v menších skupinách o patnácti až dvaceti lidech. Slibují vám, že vás naučí strategii a vyzkoušíte si přijímací zkoušky nanečisto. Některé společnosti, například již zmiňovaný institut Sokrates, dokonce garantují vrácení kurzovného v případě, že se po absolvování jejich kurzu na vysokou školu nedostanete. Roli hraje také vaše štěstí na lektory. Lektor vás může pozitivně motivovat nebo vás svým přístupem naopak odradit. Rozdíl mezi kurzy jednotlivých vzdělávacích agentur tak tvoří hlavně cena kurzů. Do případných nákladů byste měli započítat i jízdné. Kurzy se většinou konají v krajských městech, a proto se logicky vyplatí vybrat si to, které je k vám nejblíže.

Čas a peníze

Důležitým faktorem je, že jakmile se rozhodnete pro přípravný kurz k přijímačkám na VŠ, musíte mít jasno v tom, jaký obor si zvolíte. Možná to zní poněkud triviálně, ale důvodů, proč si to ujasnit je hned několik. Jednak je poměrně časově náročné zvládat maturitní ročník v kombinaci s přípravným kurzem, který probíhá buď o sobotách nebo ve všední dny odpoledne. Z tohoto důvodu je téměř nemožné stíhat více kurzů najednou, ať už kvůli případné kolizi s vaším školním rozvrhem či právě s dalším eventuálním kurzem. Za druhé – i poplatek za jeden kurz, ať už vám ho hradí rodiče nebo musíte sáhnout do vlastní kapsy, není právě zanedbatelný finanční obnos.

Žádné přijímačky ≠ žádná příprava

Překvapivě se někdy vyplatí i přípravný kurz na školy, kam se přijímací zkoušky nedělají. Typickým příkladem je kurz pořádaný Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy, který navštěvovala Eva Brožková (20), studentka obecné matematiky právě na MFF UK. „Měla jsem ze studia na Matfyzu strach a kurz mě poněkud uklidnil. Myslím si ale, že je vhodný spíše pro potenciální studenty těch vysokých škol, které nejsou na matematiku primárně zaměřeny a používají ji spíše jako nástroj k danému oboru.“

Snaha je k nezaplacení

Pak už stačí jen vyplnit a odeslat v dnešní době již samozřejmě online přihlášku a zaplatit danou částku. A začíná vaše cesta k vysněné vysoké škole. Je ale nutné si uvědomit, že kurz sám o sobě vám přijetí nezajistí. Stejně jako u všeho, čeho chcete v životě dosáhnout, i tady se musíte snažit vy sami udělat pro danou věc maximum.

Zdroje: https://www.scio.cz/…io-kurzy.asp

http://www.sokrates.cz/…dky-hledani/

http://www.kurzy-fido.cz/

http://www.mff.cuni.cz/…ec/kurzy.htm

http://www.zus-stitneho.net/…alsi-studium

Zdroj obrázku: www.shx.hu

Další články k tématu

Studujte a přitom objevujte svět

Chcete studovat a zároveň objevovat svět, zažít dobrodružství a věnovat se smysluplné práci? Zajímá vás příroda, exotické země a rozmanité kultury? Láká vás mezinárodní prostředí nebo chcete studovat v angličtině? Pokud ano, tak objevte možnosti studia na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze (ČZU). Fakulta tropického zemědělství nabízí jedinečnou příležitost pro studující, kteří […]

číst více