Nováček mezi stážemi. Vycestujte do Izraele!

5. 5. 2022 | Studium v zahraničí

studium v IzraeliVýběrové stáže v Izraeli startují. V rámci pilotní fáze programu Czech-Israeli Innovation Internships navštíví zemi jeden student a čtyři studentky. Cílem programu je umožnit českým vysokoškolákům poznat izraelskou vědu a tamní startupy. Další studenti budou mít možnost účastnit se stáže už příští rok.

Výběr účastníků pilotní fáze programu probíhal na základě doporučení členů vědecké rady Nadačního fondu Neuron. Fond se zaměřuje na podporu vědy v České republice a na programu stáží se podílí společně s dalšími institucemi, jako je 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy a Česko-izraelská smíšená obchodní komora a IOCB Tech, dceřiná společnost Ústavu organické chemie a biochemie věd ČR.

Do Izraele se v letošním roce podívají Anežka Kramná a Jan Trnka z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, Kateřina Veselá z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Anna Kampová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Klára Janoušková z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze.

Vybraní studenti mají široký okruh vědeckých zájmů. Například Veselá se zabývá výzkumem nových léků na léčbu neurodegenerativních onemocnění, Janoušková pak počítačovým viděním a rozpoznáváním textu.

„Izrael je pro nás coby vědecká a technologická velmoc inspirací,“ řekl ředitel IOCB Tech Martin Fusek. Podle něj studenti díky stážím poznají, jak funguje věda v Izraeli a třeba i získají nový pohled na řešení vlastní odborné práce.

Stáže účastníkům také pomůžou získat užitečné kontakty v prostředí startupů a vyzkouší si díky nim studium na prestižních izraelských univerzitách pod vedením místních odborníků. Prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory Pavel Smutný uvedl, že studenti zavítají na prestižní vědecká pracoviště jako je Technion – Izraelský technologický institut v Haifě, Telavivská univerzita či Weizmannův institut věd v Rechovotu.

„Stáže českých studentů v Izraeli skvěle propojí biomedicínský výzkum obou zemí. Program mladým vědcům zprostředkuje kontakt s novými technologiemi, zároveň jim umožní vhled do systému vědy v této zemi, a to včetně rychlého přenosu výsledků vědy do praxe, který je právě v Izraeli na vysoké úrovni,“ dodal děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Martin Vokurka.

První studenti se do Izraele vydají už koncem dubna. Grant jim pokryje víza, cestovní náklady, ubytování a stravu. V průběhu listopadu pak pořadatelé vyhlásí stáž na příští rok.

Zdroj: Novinky.cz

Další články k tématu

Nový Zéland má pověst nejbezpečnější země, Spojené království zase nejpřívětivější

Nový Zéland má pověst nejbezpečnější země, Spojené království zase nejpřívětivější

Mezinárodní studenti hodnotili v průzkumu nadnárodní vzdělávací organizace Navitas atraktivitu anglofonních zemí jako studijních destinací. V době koronavirové pandemie výzkumníci zjišťovali, jak studenti vnímají jednotlivé země z hlediska bezpečnosti a stability i její otevřenosti a srdečnosti. V současnosti je podle průzkumu nejstabilnější a nejbezpečnější destinací pro mezinárodní studenty Nový Zéland. Zemi i v době šířící …

číst více
Na Erasmus odjela na podzim jen polovina přihlášených studentů

Na Erasmus odjela na podzim jen polovina přihlášených studentů

Pandemie koronaviru měla v uplynulém roce zásadní dopad na cestování. Omezení se dotkla i studentů, kteří chtěli vyjet studovat do zahraničí. Oproti původnímu počtu přihlášených v zimním semestru na domluvený pobyt v rámci programu Erasmus vyjela jen polovina vysokoškoláků. Třetina z přihlášených pobyt zrušila a zbytek studentů odjezd odsunul na pozdější dobu. Stejně tak došlo k poklesu počtu zahraničních studentů …

číst více