Nevíte, co o prázdninách? Rozšiřte svou znalost jazyků nebo dalších dovedností

4. 7. 2013 | Studium v zahraničí

Rádi byste během prázdnin investovali do svého vlastního rozvoje? Nebo během školního roku nestíháte navštěvovat kurzy? Možnosti letních vzdělávacích programů jsou téměř nepřeberné. V tomto článku najdete několik tipů, kde a jak si o prázdninách rozšířit své znalosti a získat nové dovednosti.

Najděte si kurz na míru

Pokud už víte, v čem byste se rádi zdokonalili, vyzkoušejte hned ze začátku vyhledávač v kurzech a školeních společnosti Jobs.cz. Pokud nevíte, zkuste si nechat vyhledat alespoň výpis všech letních škol a kurzů v databázi. Vyhledávat můžete také podle ceny, délky trvání, termínu, lokality či úrovně.

Přes prázdniny rodilým mluvčím?

Rodilý mluvčí se z vás asi nestane – pravda však je, že za dva měsíce se můžete zdokonalit v cizím jazyce skutečně významným způsobem. Možností je několik, záleží na vás, která vám bude vyhovovat nejvíce.

Letní kurzy v České republice

Pokud o prázdninách chodíte třeba na brigádu, nebo i z finančních důvodů chcete zůstat v pohodlí domova, mohou vám vyhovovat letní kurzy pořádané jazykovými školami přes prázdniny. Kurzy jsou různou měrou intenzivní, výuka se může konat jednou týdně i každý den.
Velkým poskytovatelem takových kurzů je například firma Tutor. Nabízí výuku osmi jazyků: angličtiny, němčiny, francouzštiny, italštiny, španělštiny, ruštiny, čínštiny a konečně češtiny pro cizince, a to v pěti větších českých městech. Ve vyhledávači si můžete nastavit dobu konání kurzů, intenzitu i účel – přes prázdniny můžete konverzovat, ale také se připravit na mezinárodní zkoušky, jako je FCE či TOEFL. Chodit na kurz můžete jednou týdně i jednou denně, podle vašich preferencí.
Pražští studenti mají možností nejvíce – nabízí se jim dále třeba Institut jazykového vzdělávání s podobnými možnostmi a velkým výběrem jazyků, jako poskytuje firma Tutor. Studenti z Brna mohou zase využít firmu Jazykové centrum Correct s nabídkou deseti jazyků (včetně například arabštiny). V Brně, Ostravě a Opavě funguje jazyková škola Hello taktéž s velkým výběrem jazyků, v Praze a v Brně jí konkuruje také škola Berlitz. Dále si můžete vybírat podle jazyka – například angličtinu vyučuje firma LITE ve třinácti českých městech, za francouzštinou můžete vyrazit do některé pobočky Alliance Française (nachází se v Praze, Brně, Liberci, Pardubicích, Plzni, Ostravě a Českých Budějovicích). Letní jazykové kurzy nabízí také některé vysoké školy – například Filozofická fakulta Masarykovy univerzity či Západočeská univerzita v Plzni.

Jazykové školy v zahraničí

Chcete-li spojit vzdělávání s výletem do zahraničí, za větší cenu, ale současně s více zážitky, můžete vyrazit na zahraniční jazykový kurz. Existuje několik agentur, které tuto možnost zprostředkovávají. Jednou z nejznámějších je Student Agency, která má v nabídce přes třicet zemí – za studiem můžete odjet nejen do Británie, Irska či Francie, ale také do Chile, Peru, Číny, na Barbados či do Guatemaly. V nabídce jsou i kurzy s bydlením v rodině lektora, takže poznáte i cizí kulturu. Ceny se pochopitelně liší podle země a délky pobytu – zatímco dva týdny na Maltě stojí něco přes sedm tisíc a dva týdny v Hamburku pouze něco přes čtyři tisíce, do Chile můžete jet už od deseti tisíc – jde však pouze o cenu kurzu, není v ní započítána letenka a další služby.
Dalším poskytovatelem je například agentura Jazykové pobyty ESL se sedmi jazyky v nabídce (kromě hlavních světových jazyků je zde zajímavostí japonština či nizozemština). Vyjet můžete do mnoha zemí – ať už do USA, Belgie, Francie, do Švýcarska, Kanady nebo Japonska. Kurzy mimo jiné na půdě zahraničních vysokých škol nabízí firma EF – Education First, ze dvanácti jazyků si můžete vybrat u agentury Intact. Nabídka agentur zprostředková­vajících kurzy je velmi široká a konkrétní porovnání cen a podmínek je vždy třeba zjistit podle konkrétní lokality.

Nechci se učit jazyk, zajímá mě film či programování

V nabídce letních kurzů pochopitelně nejsou jen jazyky. Například již zmíněná agentura Tutor nabízí velké množství nejazykových kurzů, včetně například přípravných na přijímací zkoušky, na opravný termín státní maturity či kurzů profesních a rekvalifikačních. Za získáváním profesních znalostí a dovedností je možné také vyjet do zahraničí – například společnost CZECH US nabízí výměnné pobyty v Dánsku, kde se můžete naučit třeba programovat. Jste-li již vysokoškolským studentem, využít můžete možnosti jet na některou z univerzitami pořádaných letních škol.

Další články k tématu

Lepší plat i víc kontaktů aneb Co přináší studium v zahraničí

Studenti, kteří vyjedou studovat do zahraničí, dosáhnou v budoucnu na lepší platové ohodnocení než studenti, kteří zůstanou v Česku. Vyplývá to z průzkumu, který si nechal zpracovat Dům zahraniční spolupráce (DSZ). Do průzkumu se zapojilo přes 600 lidí ve věku 18 až 35 let. Byli rozděleni zhruba na dvě poloviny, podle toho, zda studovali v zahraničí nebo ne, […]

číst více

Čtvrtstoletí s Erasmem. Do zahraničí vyjelo přes 400 tisíc Čechů

Evropský stipendijní program Erasmus funguje v Česku již 25 let. Za tu dobu se do něj zapojilo přibližně 411 tisíc Čechů. Nejčastěji šlo o vysokoškolské studenty a pracovníky. Od roku 2014 je program pod názvem Erasmus+ otevřený i žákům základních a středních škol, učitelům, pracovníkům s mládeží nebo sportovním trenérům. Jen loni do zahraničí s Erasmem vyjelo […]

číst více

Sedm způsobů, jak být o prázdninách produktivní

Pokud máte do budoucna smělé plány a vysnili jste si zářnou kariéru, prázdniny jsou ideální čas na to, proměnit sny v realitu. Stačí jen neotálet a někde začít. Třeba na brigádě, letní škole nebo na úpatí hory, jejíž vrchol vám už dlouho nedává spát. Najděte si letní brigádu Najít si při studiu brigádu v oboru, ve kterém […]

číst více