Některé školy pozmění výuku, budou klást větší důraz na informatiku

15. 5. 2021 | Aktuality

informatikaČeské školství letos projde změnou. Přibližně pětina základních škol začne od září využívat upravený vzdělávací plán, který bude klást větší důraz na informatiku. Vyplývá to z údajů Národního pedagogického institutu, který pořádá on-line workshopy a webináře pro vyučující zaměřené právě na nadcházející změny.

Změna ve výuce bude postupná. Na nový systém by měl první stupeň základních škol přejít nejpozději od 1. září 2023, druhý pak o rok později. Některé školy ale začnou už dřív. Od letošního září bude z celkového počtu 4214 základních škol podle nového plánu vyučovat 787 z nich.

Dosud se žáci v rámci informatiky učili pracovat primárně s textovými a tabulkovými editory. Nový styl výuky bude klást větší důraz na práci s informacemi a procvičování analyzování a řešení problémů. Jedním z důvodů pro změnu ve výuce je mimo jiné to, že stále více zaměstnavatelů napříč obory požaduje dobrou digitální gramotnost, která už dávno není devizou pouze lidí pracujících v IT.

Aby změny zvládly, mají školy možnost zúčastnit se workshopů, které organizují jednotlivá krajská pracoviště Národního pedagogického institutu.

„On-line forma umožňuje zapojení nebývalého množství účastníků,“ sdělil jeden z lektorů, Zdeněk Filipi ze Západočeské univerzity v Plzni. Libor Klubl z Ostravské univerzity, který rovněž působí jako lektor, dodal, že vyučující mají čím dál lepší přehled o problematice IT. Kromě učitelů se na kurzech zdarma mohou vzdělávat i rodiče.

Nový vzdělávací plán má i své kritiky. Ti upozorňují především na to, že ministerstvo školství o změnách školy neinformovalo s dostatečným předstihem. Některým se nelíbí také to, že dojde k redukci ostatního učiva na úkor informatiky. V následujících letech se totiž zredukuje učivo v předmětech jako je fyzika, chemie, přírodověda, zeměpis, dějepis, občanská výchova, výtvarná a hudební výchova a prvouka.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Zdroj: Novinky.cz

Další články k tématu

Vysoké školy pomohou s obnovou ekonomiky po pandemii. Začnou rekvalifikovat zaměstnance

Vysoké školy pomohou s obnovou ekonomiky po pandemii. Začnou rekvalifikovat zaměstnance

Vláda představila Národní plán obnovy, který by měl pomoci nastartovat českou ekonomiku po pandemii koronaviru. V rámci plánu se bude investovat také do oblasti vzdělávání, která by podle předběžných informací mohla získat asi 17 miliard korun na rozvoj. Peníze budou využity na digitalizaci i přizpůsobení vysokoškolských oborů. V praxi by totiž vysoké školy měly v následujících několika letech …

číst více
On-line výuku zvládá bez problému jen pět procent dětí, rodiče nejsou spokojeni

On-line výuku zvládá bez problému jen pět procent dětí, rodiče nejsou spokojeni

Nedostatečná technická vybavenost, chybějící kontakt se spolužáky, i zhoršení psychického stavu. To jsou nejčastější problémy, se kterými se podle průzkumů potýkají žáci a studenti. Spokojena s on-line výukou není ani více než polovina rodičů. Rodiče jsou méně spokojeni než na jaře Rodiče studentů a žáků hodnotí současnou podobu distanční výuky lépe než na jaře. Špatná zpráva …

číst více
Vysokoškoláci se loni do škol téměř nepodívali, středoškoláci absolvovali on-line přes polovinu výuky

Vysokoškoláci se loni do škol téměř nepodívali, středoškoláci absolvovali on-line přes polovinu výuky

Vysoké školy zely po většinu loňského roku prázdnotou. Většina univerzit musela totiž kvůli pandemii koronaviru od března 2020 přejít na distanční výuku. Výjimku dostaly pouze některé praktické předměty, které nešlo vyučovat on-line. Minulý rok tak do škol nejčastěji docházeli žáci prvního stupně základních škol a žáci speciálních škol. Studenti středních škol na jaře strávili doma …

číst více