Některé školy pozmění výuku, budou klást větší důraz na informatiku

15. 5. 2021 | Aktuality

informatikaČeské školství letos projde změnou. Přibližně pětina základních škol začne od září využívat upravený vzdělávací plán, který bude klást větší důraz na informatiku. Vyplývá to z údajů Národního pedagogického institutu, který pořádá on-line workshopy a webináře pro vyučující zaměřené právě na nadcházející změny.

Změna ve výuce bude postupná. Na nový systém by měl první stupeň základních škol přejít nejpozději od 1. září 2023, druhý pak o rok později. Některé školy ale začnou už dřív. Od letošního září bude z celkového počtu 4214 základních škol podle nového plánu vyučovat 787 z nich.

Dosud se žáci v rámci informatiky učili pracovat primárně s textovými a tabulkovými editory. Nový styl výuky bude klást větší důraz na práci s informacemi a procvičování analyzování a řešení problémů. Jedním z důvodů pro změnu ve výuce je mimo jiné to, že stále více zaměstnavatelů napříč obory požaduje dobrou digitální gramotnost, která už dávno není devizou pouze lidí pracujících v IT.

Aby změny zvládly, mají školy možnost zúčastnit se workshopů, které organizují jednotlivá krajská pracoviště Národního pedagogického institutu.

„On-line forma umožňuje zapojení nebývalého množství účastníků,“ sdělil jeden z lektorů, Zdeněk Filipi ze Západočeské univerzity v Plzni. Libor Klubl z Ostravské univerzity, který rovněž působí jako lektor, dodal, že vyučující mají čím dál lepší přehled o problematice IT. Kromě učitelů se na kurzech zdarma mohou vzdělávat i rodiče.

Nový vzdělávací plán má i své kritiky. Ti upozorňují především na to, že ministerstvo školství o změnách školy neinformovalo s dostatečným předstihem. Některým se nelíbí také to, že dojde k redukci ostatního učiva na úkor informatiky. V následujících letech se totiž zredukuje učivo v předmětech jako je fyzika, chemie, přírodověda, zeměpis, dějepis, občanská výchova, výtvarná a hudební výchova a prvouka.

Zdroj: Novinky.cz

Další články k tématu

Tramvaje budoucnosti budou bez řidičů

Tramvaje budoucnosti budou bez řidičů

Studenti Západočeské univerzity v Plzni navrhli tramvaje budoucnosti. Budou se řídit samy a jeden z modelů dokonce pomůže čistit ovzduší. „Tématem konstrukce a designu exteriéru bylo navrhnout stroj vhodný pro sériovou výrobu a reflektující technický pokrok,“ objasnil projekt Jan Korabečný, vedoucí ateliéru Produktový design II. Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Výsledné návrhy hodnotila společnost Škoda Transportation. …

číst více
Přihlášku na VŠE je možné podat do 30. dubna

Přihlášku na VŠE je možné podat do 30. dubna

Do uzávěrky přihlášek na bakalářské a navazující magisterské studium v češtině na VŠE zbývají poslední týdny. Přihlášky na Fakultu financí a účetnictví, Fakultu mezinárodních vztahů, Fakultu podnikohospodářskou, Fakultu informatiky a statistiky a Fakultu managementu mohou zájemci podávat do 30. dubna 2021. Národohospodářská fakulta přijímá přihlášky do 31. května 2021. V návaznosti na úpravy maturitních zkoušek, …

číst více
Středoškoláci založili odboj. Chtějí zlepšit české školství

Středoškoláci založili odboj. Chtějí zlepšit české školství

Několik studentů českých gymnázií se rozhodlo založit Národní studentský odboj (NSO). Důvodem vzniku této organizace byla celková nespokojenost studentů se školstvím. Cílem NSO je dát ostatním studentům možnost více se zapojit do dění v českém školství a snažit se ho zlepšit. „Vše je teprve na začátku, reálně fungujeme tři měsíce. Přesto je v naší organizaci již …

číst více