Nabídka studijních programů a oborů či jiných možností sebevzdělávání pro absolventy VŠ
Mnoho lidí považuje úspěšné absolvování bakalářského či magisterského studia za vrchol vysokoškolského vzdělávání, jemuž už nemůže následovat nic jiného než nástup do zaměstnání. Ti více světa a možností dalšího vzdělávání znalí však vědí, že v sebevzdělávání lze pokračovat i později.
- po ukončení bakalářského či magisterského studia mají studenti možnost pokračovat:
- studiem dalšího bakalářského, magisterského či magisterského navazujícího oboru
(více o členění a podmínkách vysokoškolského studia se dozvíte v rubrice Pro studenty VŠ, sekci Bakalářské a magisterské obory, jejich souběžné či následné studium a možnosti přestupu a v rubrice Pro uchazeče na VŠ, sekci Základní pojmy ve vysokém školství a Podmínky studia na vysokých školách v České republice; seznam nabízených studijních programů a oborů včetně jejich vyhledávače nalznete v našem Katalogu vysokých škol)
- po úspěšném absolvování magisterského studia je možno vykonat státní rigorózní zkoušku, kterou organizují některé vysoké školy univerzitního typu, a získat tak titul příslušný absolvovanému oboru (tzv. malý doktorát)
(přehled udělovaných typů titulů najdete v rubrice Pro absolventy, sekci Přiznávání titulů; další informace o malém doktorátu najdete také v článku Není doktor jako doktor, aneb co nevíte o Ph.D.)
- v dalším studiu v doktorském studijním cyklu
(více o doktorském studiu se dozvíte v rubrice Pro studenty VŠ, sekci Doktorské programy a obory nebo v článku Není doktor jako doktor, aneb co nevíte o Ph.D.)
- studiem některého z kurzů v rámci celoživotního vzdělávání
- studiem programu vedoucího k zisku zahraničního titulu, jako je například MBA
(více o programech MBA se dozvíte například v článku MBA programy – prohloubení vzdělání)
- studiem rekvalifikačního kurzu
(více o rekvalifikačních kurzech se dozvíte například v článku Rekvalifikační kurzy: jistotu nenabídnou, naději ano)
- účastí na zahraniční pracovní stáži
- účastí v rámci některé z řady nabízených tuzemských pracovních stáží, vzdělávacích či tzv. trainee programů, které většinou organizují soukromé firmy s cílem nabídnout absolventům praxi v oboru a zároveň si tak „vychovat“ nové zaměstnance
- účastí v některém z dobrovolnických programů
(více o dobrovolnických programech se dozvíte v článku Dobrovolnictví aneb Jak prospět sobě i jiným
Aktuální přehled studia pro rok 2023/2024:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
- nástupem do zaměstnání
Zdroj: Stock.XCHNG
Další články k tématu
Zájem o Erasmus letos vzroste, věří organizátoři
Kvůli pandemii koronaviru celkový počet studijních a pracovních výjezdů v rámci programu Erasmus klesl o tisíce. Předběžné odhady však naznačují, že zájem o vycestování by mohl opět vzrůst. Přispět by k tomu mohly i on-line kurzy. „Pandemie se na mezinárodních výjezdech podepsala velmi výrazně. Ale myslím si, že vzrostla chuť institucí spolupracovat on-line formou,“ popsala ředitelka Domu …
Erasmus dal světu miliardu dětí. Co ještě jste o programu nevěděli?
Program Erasmus umožňuje již od osmdesátých let minulého století studentům v evropských zemích vycestovat a získávat zkušenosti. Od roku 2014 byl program „vylepšen“ na Erasmus+. Díky tomu se teď do programu mohou zapojit také například učitelé nebo jiní odborníci na vzdělání. Evropská komise nyní odhalila 10 faktů, které jste o Erasmu nejspíš nevěděli. Pár studentů, desítka …