Kde hledat brigádu v zahraničí

13. 4. 2012 | Studentský život

Lepší vrabec v hrsti nežli holub na střeše

Oním příslovečným vrabcem jsou pracovní agentury. Ta za vás, ve svém zájmu, vyřeší veškeré náležitosti, na druhou stranu část vašeho výdělku mizí na bankovním kontě agentury. Nicméně nemusíte aktivně hledat práci, agentura vám ji zprostředkuje. Vyřeší za vás papírování a veškeré smlouvy. Zajistí ubytování. Tedy alespoň ty kvalitní pracovní agentury. Jak je poznat?
Předně by měla být zaregistrována u Ministerstva práce a sociálních věcí (seznam agentur s licencí najdete zde). Dále vás čeká mravenčí práce na internetu. Zkuste najít informace přímo od zdroje, tedy studentů, kteří pro agenturu již pracovali. Napoví vám i úroveň webové prezentace firmy. Pokud žádnou nemají, mějte se na pozoru. Nesjednávejte vše jen pomocí mailů a telefonů. Solidní zprostředkovatelé mají vlastní kanceláře, tak je navštivte. Obrovskou výhodou je zahraniční pobočka agentury, kam se v případě problémů můžete obrátit.

Na vlastní pěst

Vydat se do zahraniční na vlastní pěst vyžaduje odvahu, ale nebojte se této varianty. Dokažte si, že se o sebe umíte postarat. Současný stav evropského pracovního trhu vám nahrává. Od 1. května 2011 nepotřebují občané ČR pracovní povolení v žádné členské zemi Evropské unie. Pokud plánujete zůstat v zemi déle než tři měsíce, měli byste se registrovat za podmínek stanovených v zemi, v níž se nacházíte. Příslušné úřady jsou oprávněny vyžadovat po vás potvrzení o zaměstnání, ale i jiné dokumenty, například důkaz, že máte dostatečné finanční zdroje a zdravotní pojištění. Obratem byste měli dostat osvědčení o registraci.

V zemědělství je v letních měsících dostatek práceV zemědělství je v letních měsících dostatek práce

Nezapomeňte na důležité dokumenty. S sebou budete potřebovat občanský průkaz, cestovní pas, rodný list, průkaz zdravotního pojištění, doklady o vzdělání a kvalifikaci (jazykové zkoušky, dokumenty o odborné způsobilosti), řidičský průkaz, bankovní informace (výpis z účtu). Vše si pro případ potřeby okopírujte, ať je můžete předložit zaměstnavateli nebo úřadům. A především, vezměte si dostatečné úspory, ať máte na život a ubytování, než dostanete první výplatu.
Dlouhodobé zdravotní pojištění do zahraničí je kapitolou samo pro sebe. Všechny informace naleznete v článku Jak vybrat pojištění na cesty a studium v zahraničí?.

Kde hledat

Práci v zahraničí můžete hledat na portálu EURES (EURopean Employment Services – Evropské služby zaměstnanosti). Naleznete zde nabídky všech členských států EU, dále Norska, Islandu a Lichtenštejnska. Dohodu o účasti v síti EURES má i Švýcarsko. Běžně je v databázi přes milion pracovních příležitostí.

Ubytování

Řada zaměstnavatelů ubytování neposkytuje. Proto byste se měli ještě před odjezdem informovat o možnostech ubytování a nákladech na bydlení. Hledání ubytování až na místě může být dost riskantní. Pokud jste předem informováni o pravděpodobné výši vaší mzdy, zvažte, jaký typ ubytování pro vás bude dostupný. Náklady na ubytování tvoří podstatnou část výdajů, proto je třeba tuto otázku řešit s dostatečným předstihem.
Zkušenosti studentů z letních brigád v zahraničí si přečtěte mj. zde. Jaké to je pracovat přes léto jako plavčík, se dozvíte v tomto rozhovoru.

Zdroj: ec.europa.eu
Foto: www.sxc.hu