Jazykové znalosti Čechů jsou pro mnohé zaměstnavatele nedostačující

15. 4. 2021 | Aktuality

Jazykové znalosti ČechůStále více zaměstnavatelů požaduje pokročilou znalost cizího jazyka. Statistiky personální agentury Grafton Recruitment však ukazují, že tento požadavek mnoho Čechů nesplňuje. Cizím jazykem na nejvyšší úrovni hovoří pouze třetina uchazečů o práci.

Češi nejčastější ovládají angličtinu, hovoří jí ale hůře než většina dalších evropských národů. Ve své znalosti cizích jazyků patří Češi společně s Francouzi, Italy, Poláky a Rumuny mezi nejhorší v celé Evropské unii. To může značně zkomplikovat jejich situaci na pracovním trhu.

Čtyři z deseti pracovních nabídek uvádí jako požadavek znalost aspoň jednoho cizího jazyka a nyní navíc stoupá zájem o pracovníky, kteří ovládají dva cizí jazyky. „Celkem dvojjazyčné pozice představovaly 30 procent všech nabízených pozic za uplynulý rok,“ řekla marketingová manažerka Grafton Recruitment Jitka Součková.

Nejpožadovanějším jazykem je angličtina, bez které se v řadě zaměstnání lidé neobejdou. Jako podmínka pro přijetí do zaměstnání se loni objevila v 55 procentech inzerátů a je o ni pětkrát větší zájem než o všechny ostatní cizí jazyky dohromady. Na druhém místě z hlediska žádanosti stojí němčina, na třetím francouzština. Poté následují italština a holandština.

Jazykové znalosti Čechů

Podle Součkové znalost cizích jazyků nejčastěji vyžadují zaměstnavatelé z podnikových a zákaznických služeb, obchodu a výroby a v oblasti IT. Největší zájem mají firmy o anglicky hovořící zaměstnance. Roste také poptávka po němčině, francouzštině a italštině. Naopak jazyky jako polština nebo ruština již tak žádané nejsou.

A jak jsou tedy Češi na tom se znalostí cizích jazyků? 36 procent Čechů uvedlo, že cizí jazyk ovládá na pokročilé úrovni, 54 procent pak má za to, že jejich znalost cizích jazyků je na střední úrovni. Co se konkrétních jazyků týče, angličtinu ovládají dvě třetiny lidí ucházejících se o práci. 12,5 procenta hovoří německy, francouzsky pak sedm procent lidí.

Zdroj: Seznam Zprávy

Další články k tématu

Angličtina už nestačí. Zaměstnavatelé vyžadují němčinu i ruštinu

Angličtina už nestačí. Zaměstnavatelé vyžadují němčinu i ruštinu

Češi podle výzkumu Manpower Group ve srovnání se světem zaostávají v jazykové vybavenosti. Zaměstnavatelům už totiž nestačí, aby jejich zaměstnanci mluvili anglicky a vyžadují znalost alespoň jednoho dalšího cizího jazyka. Ta je také zásadní pro další kariérní postup. „Znalost dvou a více jazyků je kromě manažerských pozic požadována u obchodníků, kontaktních zaměstnanců, pracovníků v cestovním …

číst více
Jak si vybrat, který cizí jazyk studovat?

Jak si vybrat, který cizí jazyk studovat?

Jen málokterý člověk si pamatuje okamžik, kdy se začal učit svůj mateřský jazyk. Ačkoliv jde o jeden z nejpřirozenějších procesů, naučit se vyjadřovat slovy a větami zabere obvykle měsíce i léta neustálého procvičování. To samé platí i pro cizí jazyky. S postupem času je učení se nového jazyka navíc mnohem náročnější. Zatímco malé děti jsou jako …

číst více