Jak napsat motivační dopis

5. 4. 2013 | Přijímací řízení

Napsat poutavý motivační dopis je umění. A zároveň nezbytná nutnost při hledání zaměstnání či pracovní stáže, ale i třeba výběrovém řízení na zahraniční pobyt jako Erasmus. Jak na něj?

Cíl motivačního neboli průvodního dopisu je zřejmý. Chceme přesvědčit budoucího zaměstnavatele nebo školní komise, pozvěte mě k pohovoru, respektive udělte mi stipendium. Jsem přece nejvhodnější kandidát a přesně ta osoba, kterou hledáte. Průvodní dopis je součástí životopisu a rozvíjí ho. Slouží jako vaše reklama. Na několika málo řádcích musíte vysvětlit svou motivaci a vaše přednosti, které vás předurčují k tomu, abyste vytoužené místo získali.

V dubnu probíhá akce Měsíc studentů a absolventů, jedná se o online veletrh pracovního uplatnění. Možná se vám budou cenné informace z článku hodit při hledání zaměstnání nebo praxe během studia.

Náležitosti motivační dopisu

Motivační dopis by měl být krátký, výstižný a strukturovaný. Personalisté nechtějí číst dlouhé traktáty plné klišé a bezobsažné vaty. Délka dopisu je maximálně jedna strana formátu A4, optimálně ještě méně. Nezapomínejte, že se jedná o formální korespondenci, takže se vyvarujte hovorovým výrazům, překlepům, gramatickým chybám. Na každý inzerát sepište nový dopis, který bude přesně odpovídat požadavkům na danou pozici.

Průvodní dopis má jasně strukturovanou osnovu:

  • Každý dopis začínáme oslovením a ani ten motivační není výjimkou. Vhodné je adresovat ho konkrétní osobě, bohužel ne vždy známe jméno. Následuje krátká pasáž, ze které se příjemce dozví, proč píšete a na jakou pozici se hlásíme. Na úvod stačí jedna, dvě věty.
  • Následují stěžejní odstavce, které obsahují nosné sdělení o vašich znalostech a dovednostech s ohledem na požadované předpoklady. Zodpovězte zásadní otázku, proč chcete ve firmě pracovat, neboli zdůvodněte vaši motivaci. Vyplatí se neopakovat pouze suché informace z pracovního životopisu. Naopak snažte se fakta z životopisu okořenit. Vypíchněte hmatatelné pracovní úspěchy a úkoly na kterých jste se podíleli. Čím konkrétnější budete, tím lépe.
  • Závěr dopisu je věnován pobídce k pozvání na pohovor. Nesnažte se být podlézaví nebo naopak přehnaně sebevědomí. Na úplný konec připojte kromě svého jména i kontaktní údaje. Pokud motivační dopis posíláte poštou, nezapomeňte ho podepsat.

Příklady motivačních dopisů

Foto: sxc.hu

Další články k tématu

Vysokoškolský diplom jako vstupenka na trh práce. Největší šanci na uplatnění mají technici

Vysokoškolský diplom jako vstupenka na trh práce. Největší šanci na uplatnění mají technici

Pokud se rozhodnete zvolit si studijní obor podle uplatnění na trhu práce, nemůžete v současnosti prakticky šlápnout vedle. Poptávka zaměstnavatelů po zaměstnancích značně převyšuje nabídku, a i když se shánějí častěji po technických pracovnících, ani humanitní obory s pěti procentní nezaměstnaností na tom nejsou zas tak špatně. Ze statistiky, kterou minulý měsíc vydalo Ministerstvo školství, vyplynulo, možná …

číst více
Jste student nebo absolvent a hledáte práci? Přijďte na JobsChallange!

Jste student nebo absolvent a hledáte práci? Přijďte na JobsChallange!

120 zaměstnavatelů z patnácti oborů v jeden den na jednom místě. Stihnete je obejít všechny? Možnost budete mít už ve středu 21. listopadu v Brně během Veletrhu práce JobChallenge, kde se sejdou české i mezinárodní firmy, a to s jediným cílem – rekrutovat nové lidi do svých řad. Studentům budou nabízet jak zaměstnání na plný úvazek, tak i stáže …

číst více
VŠE sbírá mezinárodní ocenění

VŠE sbírá mezinárodní ocenění

Na Vysoké škole ekonomické v Praze je mezinárodní spolupráce dlouhodobě prioritou. To, že se VŠE na mezinárodní scéně daří, potvrzuje kromě počtu studentů v zahraničí třeba i fakt, že se univerzita pravidelně umisťuje mezi nejlepšími školami v rámci prestižních celosvětových žebříčků a je již několikanásobnou držitelkou řádu akademické palmy. Loni vyslala škola do téměř 50 zemí světa …

číst více