IT firmám chybí odborníci, zaměstnávají kvůli tomu studenty

8. 4. 2024 | Uplatnění studentů a absolventů

IT uplatneniS rozmachem informačních technologií (IT) potřebují firmy stále více zaměstnanců. Odborníků na trhu práce je přitom nedostatek. Firmy proto začaly spolupracovat se středními školami a zaměstnávají středoškoláky už během studií. Samy si tak vychovávají budoucí odborníky v oboru.

Firmy si postupně uvědomují, že zaměstnávat studenty má své výhody. Dokládá to počet pracovních nabídek pro studenty, který čítá i stovky pozic ročně. V minulosti přitom šlo spíš o ojedinělý jev.

Se studenty spolupracuje například společnost Newton Media, která na svém webu sdružuje a analyzuje mediální obsah v Česku. Úkolem studentů je doplňovat do databáze různé údaje. „Na oplátku se jim snažíme ukázat, jak vypadá skutečné pracovní prostředí a činnosti v různých odděleních firmy. Stala se z toho tradice a vedoucí středisek si vždy od začátku roku už sepisují možnosti, jak případné stážisty vytěžit,“ vysvětlil ředitel společnosti Vít Kadlec. Časem se ze stážistů mohou stát plnohodnotní zaměstnanci.

Dále efektivně propojuje studenty s praxí Unicorn University, která poskytuje cenné praktické zkušenosti právě ve spolupráci s předními komerčními firmami. Studenti mají příležitost pracovat přímo s profesionály ve svém oboru a učí se tak, jak řešit reálné problémy a aplikovat své znalosti v praxi. Nabízí také velké množství studijních a pracovních stáží, ke kterým díky partnerům mají přístup. Důležitým aspektem studia na Unicorn University je také rozsáhlá možnost networkingu skrze pravidelně pořádané akce – konference, workshopy a hackatony.

Specializované firmy se také zaměřují na vzdělávání studentů. Pořádají tematické přednášky, nabízejí studentům během stáží mentoring anebo organizují workshopy. „Absolventi nejsou zatíženi předchozími návyky, a firmy si je mohou vyškolit a přizpůsobit podle svého,“ popisuje výhody zaměstnávání studentů marketingová ředitelka personální agentury Advantage Consulting Marcela Vyskoková.

Firmy kromě stáží nabízejí studentům i tvůrčí vyžití a možnost práce na vlastních projektech. Příkladem je světový rozvojový program Solve for Tomorrow od Samsungu. Studenti po dobu osmi měsíců pracují na vlastním projektu a dohlíží na ně profesionálové. Program cílí na to podporovat mladé inovátory ze středních škol.

„Studenti v něm mohou veřejně přednést své technologické nápady a vize na zlepšení života jakékoli větší skupiny obyvatel a nakonec jim vdechnout i život, byť se to nyní může zdát nemožné. Naučí se týmové spolupráci, posílí kritické myšlení, kreativitu, prezentační dovednosti a rozšíří svoji síť kontaktů. Každý rok si navíc pár účastníků programu, kteří projeví zájem, v Samsungu splní dvoutýdenní stáž, kterou mají v rámci školní docházky povinnou,“ uvedla manažerka Samsungu Zuzana Mravík Zelenická.

Zdroj: Novinky.cz

Další články k tématu

Jak napsat perfektní motivační dopis

Motivační dopis někdy představuje rozdíl mezi zaměstnaným člověkem a tím, který musí hledat práci dál. Každý dopis musíte psát na míru pozice, na kterou se hlásíte. Existuje ale několik společných rysů, které motivační dopis posunou na vyšší úroveň a zvýší vaše šance získat zaměstnání snů. Nepište román Na žádané pozice se mohou hlásit stovky i […]

číst více

Firmy chtějí vybudovat nový kampus, inspiraci hledají v Americe

Jedenáct firem z okolí Uherského Hradce a Uherského Brodu se rozhodlo spolupracovat v rámci projektu Region 2047. Jejich cílem je do sedmi let získat pozemek a na něm za dalších 25 let vybudovat a zprovoznit funkční kampus inspirovaný Massachusettským technologickým institutem v USA. Hlavní motivací pro vznik nového kampusu je nedostatek zaměstnanců v regionu. V oblasti chybí […]

číst více

Program Empower pomůže studentkám, které chtějí podnikat

Agentura JIC zahájila rozvojový program Empower určený pro studentky i nestudentky, které chtějí rozjet vlastní byznys. V rámci šesti bloků se účastnice programu setkají úspěšnými podnikatelkami a získají praktické znalosti potřebné pro vstup do světa podnikání. Program je výběrový s kapacitou pro 15 zájemkyň. V rámci přihlášky můžou ženy představit svůj podnikatelský záměr nebo již existující projekt. Cena […]

číst více