Elektrotechnika mezi mladými? Žádný sen…

17. 8. 2010 | Tiskové zprávy

Dalo by se říct, že čipy a obvody nikoho nezajímají. Není to však tak úplně pravda. Najdou se nadšenci, kteří navrhují, pájí a bádají nad věcmi, které nyní obklopují celou širokou veřejnost, které jsou všude kolem nás a nazývají se elektrotechnika, či mikroelektronika. Jedním takovým nadšencem je i student z Vyškova, Igor Turčan, který absolvoval odbornou stáž na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně. O jeho dojmech jsme si popovídali v následujícím rozhovoru.

Kam chcete dále směřovat?
Dále se chystám na nějakou technickou školu, líbilo by se mi v Brně, ale zkusil bych třeba i Prahu.

Proč jste si vybral zrovna elektrotechniku?
Elektrotechniku jsem si vybral, protože můj otec studoval mikroelektroniku na VUT, a tak jsem chtěl vědět, co to vůbec studoval. Nedošlo mi, že mikroelektroniku mohu potkat na každém kroku. Pokaždé, když zapnu PC, nebo pošlu sms.

Absolvoval jste zajímavou stáž na FEKTu, co se Vám nejvíce líbilo?
Nejvíce se mi líbilo vysokoškolské prostředí a přístup lidí. Na tento přístup nejsem ze střední školy zvyklý, a proto mě to fascinovalo. A vím, že to nebylo vše, co fakulta nabízí a skrývá. Byla to dobrá průprava v případě dalšího studia na této fakultě.

orig_obrazek1.JPG

Dala Vám tato stáž něco?
Určitě dala. Prohloubila mé znalosti z optiky, které byly na počátku projektu takřka nulové.

Co se Vám nejvíce líbilo?
Nejvíce se mi líbila laboratoř, ve které jsme se supervisorem měřili nakonektorovaná vlákna. Byla taková obyčejná a přitom tam bylo několik přístrojů za desítky i stovky tisíc.

U koho jste na té stáži byl?
Na stáži jsem byl u pana Ing. Petra Drexlera, PhD., kterému tímto moc děkuji za péči. Seznámil jsem se s velkým množstvím lidí, kteří mě inspirovali a povzbudili v dalších aktivitách směřovaných k elektrotechnice.

Co bylo tématem Vaší středoškolské odborné činnosti (SOČ)?
Téma mé SOČ bylo Laboratorní konektorování optických vláken. Toto téma jsem si vybral, protože mě zaujalo a bylo to jedno z témat nabízených JCMM, což je organizace, podopotující mladé lidi.

Jak dlouho se tomuto oboru věnujete?
Optice se věnuji rok, od té doby, co jsem si vybral téma SOČ. Je to velmi zajímavé, pořád objevuji nové věci. Fascinují mě a ženou mě v mém bádání dál.

Chcete v něm působit i nadále?
Ještě nevím, v čem chci přesně působit, ale optika mě velice láká. Navíc si myslím, že je to obor budoucnosti s velice vysokou šancí na uplatnění a dobrý příjem. To jsou věci, které mě samozřejmě lákají také.

Co byste chtěl v budoucnu dělat?
Ještě nevím, co bych chtěl v budoucnu dělat. Mám určité směry, kterými mě to táhne, ale to je tak všechno. Zatím chci studovat, to mě celkem baví. A těším se na vysokoškolský ži­vot.

Kolik Vám je let?
Je mi 17 let.

Kde bydlíte?
Bydlím ve Vyškově, to je cca 40 km od Brna.

Co studujete?
Studuji všeobecné gymnázium ve Vyškově.

Děkuji za Váš čas.

Informace o fakultě:
První elektrotechnické disciplíny byly na technické univerzitě VUT poprvé již v roce 1905. Od roku 1959, kdy byla založena samostatná fakulta energetiky, která se později transformovala na Fakultu elektrotechnickou, úspěšně dokončilo inženýrské studium na naší fakultě přes 23 000 absolventů. V roce 2001 získala fakulta současný název – Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT) a o rok později získala akreditaci nových moderně pojatých studijních programů ve strukturovaném studiu. Na fakultě studuje více než 4 400 studentů v bakalářském, magisterském a doktorském studijním programu. Studium na fakultě je orientováno na široké spektrum vědeckých oblastí: řídicí technika a robotika, biomedicínské inženýrství, silnoproudá elektrotechnika a elektronika, elektronika a elektrotechnologie, mikroelektronika, radioelektronika a teleinformatika.

Pro více informací mě neváhejte kontaktovat.

Tiskový kontakt:

Jiří Wagner
manažer vztahů s veřejností
Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií
VUT v Brně  
mail: wagner@feec.vutbr.cz
www.feec.vutbr.cz