Dva druhy maturit. Ministerstvo školství připravuje novelu zákona

9. 3. 2022 | Pro uchazeče na VŠ

maturitaMísto jedné maturity dvě. Jednu pro studenty mířící na vysokou školu, tu druhou pro ty, kteří plánují nastoupit rovnou do zaměstnání. Návrhy nové podoby maturitní zkoušky představili zástupci think-tanku Univerzity Karlovy Vzdělávání 21 spolu s ministrem školství Petrem Gazdíkem.

„Návrh na vznik dvou maturitních zkoušek reaguje na skutečnost, že současná společná maturita pro všechny je např. pro gymnazisty příliš lehká a pro žáky učilišť naopak moc obtížná,“ uvedla Renata Schejbalová, vedoucí pracovní skupiny think-tanku a šéfka Asociace ředitelů gymnázií.

Maturita pro budoucí vysokoškoláky by byla vesměs podobná té dnešní. Skládala by se ze společné a školní části. Profesní maturita zaměřená na výkon povolání by pak obsahovala pouze školní část, jejíž součástí by byla také písemná a ústní zkouška z českého a cizího jazyka.

I nadále by studenti měli na složení maturity tři pokusy a mohli by zkoušku složit během pěti let od ukončení školy. V případě zájmu by si pak žáci s profesní maturitou mohli později dodělat i státní maturitu.

Návrhy think-tanku plánuje podle Gazdíka resort školství zohlednit při přípravě novely zákona o maturitách. Její obrysy by chtěl mít ministr připravené na jaře příštího roku.

Zdroj: Novinky.cz

Další články k tématu

Na vysokou jedině z gymplu? Není to podmínka!

Na vysokou jedině z gymplu? Není to podmínka!

Vysokoškolské prostředí je stejně rozmanité jako kterékoliv jiné. Studenti pochází z rozličných sociálních zázemí ale také z různých středních škol. A třeba i z učilišť. Kolik takových studentů míří na vysoké školy? Národní ústav pro vzdělávání před třemi lety uveřejnil výsledky dotazníkového šetření, v rámci kterého zjišťoval, jak se tři roky po maturitě daří absolventům středních škol na trhu …

Otevření středních škol přišlo v nesprávný čas, kritizují ředitelé

Otevření středních škol přišlo v nesprávný čas, kritizují ředitelé

Střední školy se vypořádávají s řadou organizačních problémů. Musí skloubit přijímací zkoušky, prezenční výuku na nižším stupni víceletých gymnázií a od 24. května i výuku ostatních studentů. Zároveň organizují maturity za přísných hygienických podmínek, včetně pravidelného testování, které si školy musí samy zajistit. Někteří zástupci středních škol jsou proto toho názoru, že plně otevřít od 24. …

Neudělal jsem maturitu. Co teď?

Neudělal jsem maturitu. Co teď?

Dostali jste výsledky maturity a na nich to hrozné slovo – neuspěl/a. Zachvátí vás nejspíš pocit paniky. Co teď? Co všechny ty promarněné hodiny učení se, a hlavně, co se bude dít dál? I když to teď nejspíš bude trochu náročnější, určitě nejste v bezvýchodné situaci. Poradíme vám, co dělat, když jste neudělali maturitu. Opravný termín …