Dva druhy maturit. Ministerstvo školství připravuje novelu zákona

9. 3. 2022 | Pro uchazeče na VŠ

maturitaMísto jedné maturity dvě. Jednu pro studenty mířící na vysokou školu, tu druhou pro ty, kteří plánují nastoupit rovnou do zaměstnání. Návrhy nové podoby maturitní zkoušky představili zástupci think-tanku Univerzity Karlovy Vzdělávání 21 spolu s ministrem školství Petrem Gazdíkem.

„Návrh na vznik dvou maturitních zkoušek reaguje na skutečnost, že současná společná maturita pro všechny je např. pro gymnazisty příliš lehká a pro žáky učilišť naopak moc obtížná,“ uvedla Renata Schejbalová, vedoucí pracovní skupiny think-tanku a šéfka Asociace ředitelů gymnázií.

Maturita pro budoucí vysokoškoláky by byla vesměs podobná té dnešní. Skládala by se ze společné a školní části. Profesní maturita zaměřená na výkon povolání by pak obsahovala pouze školní část, jejíž součástí by byla také písemná a ústní zkouška z českého a cizího jazyka.

I nadále by studenti měli na složení maturity tři pokusy a mohli by zkoušku složit během pěti let od ukončení školy. V případě zájmu by si pak žáci s profesní maturitou mohli později dodělat i státní maturitu.

Návrhy think-tanku plánuje podle Gazdíka resort školství zohlednit při přípravě novely zákona o maturitách. Její obrysy by chtěl mít ministr připravené na jaře příštího roku.

Zdroj: Novinky.cz

Další články k tématu

Student se soudí, protože neudělal maturitu

Většina maturantů neuspěje s odvoláním proti výsledkům maturitní zkoušky. Někteří se kvůli tomu i soudí. To je také případ Michala K. U soudu argumentoval tím, že jeho výkon u odpoledního didaktického testu z českého jazyka ovlivnil hluk během dopoledního testu z angličtiny. A pražský městský soud mu dříve dal za pravdu. Do sporu teď ale zasáhl Nejvyšší správní […]

číst více

Deset klasických děl k maturitě

Chystáte se k maturitě a děsí vás seznam četby? Vybrali jsme pro vás deset klasických děl napsaných před rokem 1950, které vás budou bavit! Jde o knihy, které mají co nabídnout i dnešním čtenářům, a v některých případech jde o naprosté průkopníky žánru. A bonus navíc, některé z nich zvládnete přelouskat za jedno odpoledne. 1984 (George Orwell, 1949) […]

číst více