Další změny kvůli koronaviru. Přijímačky na SŠ se možná budou upravovat

10. 11. 2020 | Aktuality

přijímačky na SŠNejistota. To je pocit, který v současné situaci sdílí žáci základních škol napříč ročníky, jejich rodiče i učitelé. Nejvíc ho ale pociťují deváťáci, které příští rok čekají přijímací zkoušky na střední školy. Zatímco distanční výuka prokazatelně prohlubuje rozdíly mezi žáky – poslední ročníky nevyjímaje – a nikdo teď neví, kdy skončí, ministerstvo školství zatím konkrétní úpravu přijímaček, která by toto zohledňovala, nepřipravilo. Školské asociace proto volají po rychlé nápravě.

Kromě rozdílných podmínek, které mají žáci pro domácí výuku, se liší také přístupy jednotlivých škol. Pevně stanovená pravidla pro to, jak by měla výuka on-line vypadat, nejsou a každá škola k ní proto přistupuje individuálně, což rozdíly mezi žáky ještě více prohlubuje.

Učitelská platforma pro přípravu na přijímací zkoušky, která sdružuje asi 300 učitelů a ředitelů škol, zveřejnila výzvu, ve které ministerstvo školství žádá, aby při přípravě přijímacích zkoušek zohlednilo nerovné podmínky deváťáků při přípravě a zároveň připravilo také plán pro případné další zhoršení epidemie na jaře příštího roku.

“Mělo by se počítat s možností konat přijímací zkoušky na své základní škole, aby se omezilo dojíždění. Zároveň je nutné se připravit i na horší variantu, a tou je stav omezení pohybu. V tom případě by měla být možnost dělat přijímačky z domova,” řekl ředitel základní školy v Chrašticích Bohuslav Hora.

Platforma také doporučuje, aby Cermat, který testy pro přijímací zkoušky zhotovuje, distanční výuku zohlednil například tak, že z testů vynechá složitější látku.

Ministr školství Robert Plaga chce problém přijímacích řízení vyřešit během listopadu. Jednotné přijímací zkoušky by se měly konat 12. až 15. dubna 2020.

Zdroj: ČTK

Další články k tématu

Přehled nových termínů přihlášek a přijímacích zkoušek

Přehled nových termínů přihlášek a přijímacích zkoušek

Na této stránce najdete pravidelně aktualizovaný seznam škol, které kvůli pandemii koronaviru a vyhlášenému nouzovému stavu v České republice posunuly termíny přijímacích zkoušek či termíny pro podání přihlášek. Česká zemědělská univerzita v Praze „Stanovené termíny přijímacích zkoušek zůstávají v platnosti, bude však záležet na tom, kdy proběhnou maturity, což dosud není jisté. V současnosti čekáme na …

číst více
Zachovejte dva termíny přijímaček, žádají rodiče

Zachovejte dva termíny přijímaček, žádají rodiče

Již několik dní od vyhlášení nouzového stavu a uzavření škol avizoval ministr školství Robert Plaga, že společné přijímací zkoušky na střední školy se místo dvou termínů budou konat jen v jednom. Nyní už byl návrh schválen vládou. Termín přijímaček však zatím ministerstvo nestanovilo. Řada rodičů žáků, které významná zkouška čeká, je však proti. V peticích žádají, …

číst více
Přijímačky na střední dopadly lépe než loni koronaviru navzdory

Přijímačky na střední dopadly lépe než loni koronaviru navzdory

Žáci hlásící se na víceletá gymnázia zaznamenali letos celkově lepší výsledky než minulý rok. Největší úspěch měli uchazeči o studium na osmiletých gymnázií, kteří měli v testu z matematiky v průměru o deset procentních bodů lepší výsledek než jejich předchůdci minulý rok. Cermat, který je autorem a vyhodnocovatelem společných přijímacích zkoušek, se domnívá, že za zlepšením výsledků stojí …

číst více