Českým učitelům kvůli šikaně hrozí syndrom vyhoření

24. 8. 2023 | Aktuality

Českým učitelům kvůli šikaně hrozí syndrom vyhoření
Skoro čtyři procenta učitelů na českých školách zažila šikanu ze strany svých kolegů a nadřízených. Vyplývá to z průzkumu Akademie věd. Šikana může mít negativní dopad na psychické i fyzické zdraví. Z dlouhodobého hlediska pak může vést až k syndromu vyhoření.

Studie se primárně soustředila na to, proč učitelů v českém školském systému ubývá. „Naše výsledky ukazují, že ačkoliv pouze relativně malé procento učitelů nahlásí, že se stali terčem šikany ze strany svých kolegů či nadřízených, tato část učitelů může čelit závažným problémům, včetně syndromu vyhoření,“ vysvětlila Lenka Kollerová, výzkumnice na Institutu psychologie Akademie věd. Vliv šikany na úbytek učitelů podle ní dosud nikdo neprozkoumal.

Syndrom vyhoření se projevuje naprostým tělesným i duševním vyčerpáním. Představuje proto hrozbu pro zdraví učitelů. „Vyčerpání je rovněž jedním z důvodů, proč někteří učitelé opouštějí svou profesi. Proto je důležité identifikovat klíčové vlastnosti školního prostředí, které ovlivňují úroveň syndromu vyhoření učitelů,“ doplnila Kollerová.

Lépe se podle Kollerové daří vyučujícím proti vyčerpání bojovat tam, kde mají podporu od vedení školy. Pomáhá také, pokud zkušenější učitelé podporují své nové kolegy.

Do studie se zapojilo celkem 118 škol ze všech krajů České republiky a 740 učitelů, z nichž 77 procent tvořily ženy. Výzkumníci nyní chtějí v bádání dál pokračovat a zjistit, kolik vyučujících zažívá syndrom vyhoření. V současnosti pracují na sběru dat od přibližně dvou tisíců respondentů ze 150 českých škol.

Zdroj: Expats.cz

Další články k tématu

Učitelům rostou platy, školám zase zájem o pedagogiku

Učitelům rostou platy, školám zase zájem o pedagogiku

Zájem o studium na pedagogických fakultách vysokých škol roste. Vyplývá to z údajů, které poskytly jednotlivé školy. Souviset to může mimo jiné i s navýšením platů ve školství. Průměrný plat učitele na nižším stupni základní školy momentálně činí 45 tisíc hrubého, naopak platy vysokoškolských vyučujících stagnují. Podle serveru Novinky.cz tak na tom absolventi pedagogických fakult budou lépe …

Student Masarykovy univerzity zemřel po pádu z okna fakulty

Student Masarykovy univerzity zemřel po pádu z okna fakulty

Student Masarykovy univerzity v Brně vypadl minulý týden z okna filozofické fakulty. Tělo mladého muže bylo nalezeno ve čtvrtek pod okny komplexu budovy. Na místo dorazili záchranáři, kterým se ho již nepodařilo oživit. Tragédií se zabývá policie. Před fakultou vznikají pietní místa, kam studenti chodí zapalovat svíčky. „Záležitost je v šetření Policie České republiky, která také komunikuje s rodinou …