Češi v Silicon Valley: Možnost mají vystudovaní ajťáci i sociologové

24. 4. 2020 | Stojí za přečtení

umělá inteligenceSilicon Valley, zhruba třímilionová oblast v americkém státě Kalifornie, je místem, které propojuje celý svět. Sídli zde totiž společnosti zajišťující služby, které využívá prakticky každý z nás – Google, Facebook, YouTube či Netflix. Na tomto místě se také potkávají odborníci snad ze všech zemí – včetně řady Čechů. Do mekky počítačové technologie se každý z nich dostal jinak a často velkou oklikou.

Příběh manželů Hráčkových, kteří momentálně oba pracují pro společnost Google, začal na Masarykově univerzitě v Brně, konkrétně na tamní Fakultě sociálních studií. Michaela studovala žurnalistiku a sociologii, její manžel Filip žurnalistiku a mezinárodní vztahy.

Po studiích se oba zaměřili na online marketing. Podle Hráčka je to obor, který propojuje humanitní vzdělání s komunikaci i technologií – ta byla od dětství jeho velkým koníčkem. V oboru se stal odborníkem a s nabídkou práce ho oslovila sama společnost Google. Dnes pracuje na jednom z jeho produktů s názvem Flutter, což je nástroj pro vývojáře mobilních aplikací.

Cesta jeho ženy do Googlu byla trochu složitější. Musela rozeslat asi 300 životopisů a získat praktické zkušenosti z oblasti technologie. Našla si proto práci v neziskové organizaci, která zkoumala zkušenosti uživatelů v on-line světě. Po čtyřech měsících hledání pak získala místo ve stejném kampusu Googlu, kde pracuje i její manžel.

„Pracuju na jejich produktu, který pomáhá malým podnikatelům inzerovat na internetu, aby se lépe prosadili v konkurenčním boji proti velkým značkám,“ popisuje své zaměstnání Hráčková.

„Společnosti si čím dál víc uvědomují, že sice dělají software, ale ten má ve finále sloužit lidem, kteří ho musí pochopit. Proto potřebují zaměstnance, kteří umí komunikovat a umí si představit problémy koncového uživatele,“ vypočítává důvody, proč i s humanitním vzděláním můžete najít uplatnění v technologické společnosti.

Naučil Google překládat

Absolvent Vysokého učení technického v Brně prošel Microsoftem, Googlem a nyní pracuje pro Facebook, kam si ho vyžádal sám zakladatel největší sociální sítě na světě Mark Zuckerberg. Ve věku 38 let patří Tomáš Mikolov mezi uznávané odborníky na umělou inteligenci a uspěl se svými modely vektorové reprezentace slov, díky které vylepšil nástroj Google překladač. V praxi může vektorová reprezentace vypadat třeba takhle: „Král – muž + žena = královna“. Právě tento vzorec Mikolova proslavil.

Jazykem se zabýval už během svého doktorského studia na brněnské technice, konkrétně jeho modely založenými na rekurentních neuronových sítích. Po stáží v Microsoftu přišel do Googlu už s hotovým programem, který byl podle mnohých tak jednoduchý, že přece nemohl fungovat. Jenže fungoval. Dnes už se zaměřuje na pokročilejší a obecnější výzkum umělé inteligence.

„Do Facebooku z Googlu mě rekrutoval Mark Zuckerberg. Zaujalo mě na jeho plánu to, že se od začátku chtěl zaměřit na vývoj umělé inteligence, ne jen na aplikované strojové učení. Ne tedy jen vylepšovat současná řešení, ale přicházet s novými problémy a novými řešeními,“ uvedl před časem po Český rozhlas Mikolov.

Všechny tři příběhy spojuje jedno – zkušenosti. Každý ze tří Čechů své místo dostal díky své dosavadní práci a svým úspěchům. A rozhodně to nebylo jednoduché – Hráčková poslala na tři sta životopisů a se skepsí se potýkal i Mikolov.

Zdroje:
https://www.em.muni.cz/absolventi/10852-absolventi-fss-ukazuji-ze-silicon-valley-neni-jen-pro-ajtaky
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/google-facebook-microsoft-zuckerberg-translator-vedec-cech-mikolov-tomas.A181211_141650_domaci_brzy
https://plus.rozhlas.cz/dosavadni-vyvoj-umele-inteligence-vedl-do-slepe-ulicky-tvrdi-tomas-mikolov-ze-7595812

Další články k tématu

Místo VŠ diplomu certifikát od Googlu. Technologický gigant nabízí on-line kurzy

Místo VŠ diplomu certifikát od Googlu. Technologický gigant nabízí on-line kurzy

Americká společnost Google začala nabízet on-line vzdělávací kurzy, které by měly být alternativou k bakalářskému univerzitnímu programu. Místo čtyř let vám však zabere jen půl roku a místo tuby s vysokoškolským diplomem získáte certifikát. Ten bude uznávat mnoho významných firem jako farmaceutická firma Bayer, operátor T-Mobile nebo nadnárodní korporace Deloitte věnující se finančnímu poradenství. Google IT Support …

číst více
Doba internetová: Příliš časté „googlení“ negativně ovlivňuje kritické myšlení

Doba internetová: Příliš časté „googlení“ negativně ovlivňuje kritické myšlení

Většina lidí každý den stráví nějaký ten čas před obrazovkou brouzdáním po internetu. Vyhledávají si na něm, co potřebují, co je zajímá. Všeho moc ale škodí. Pokud se na vyhledávání na internetu spoléháte víc než na vlastní paměť, můžete postupně ztrácet schopnost kriticky uvažovat. Jak internet mění lidský mozek Před rozmachem internetu bylo dohledávání informací …

číst více
Na FI MU nemusíš dokazovat, že informatika je i pro holky

Na FI MU nemusíš dokazovat, že informatika je i pro holky

To nedáš. Vůbec se to k tobě nehodí. Vážně to chceš dělat? To tě jako fakt baví? Nechceš si to ještě rozmyslet? S takovými reakcemi jsem se setkávala často, pozitivní ale je, že poslední dobou převládají ty kladné a povzbuzující. Žen v informatice přibývá, důkazem jsou i čísla; na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity (FI MU) …

číst více