Brno vs. Praha – kde se lépe studuje?

21. 1. 2014 | Rady maturantům

Snad odvěký souboj dvou největších českých měst nemá vítěze. Přesto jsou při vybírání vysoké školy jejich klady a zápory pravidelně skloňovány. Hlavně v případě, že vysněný obor nabízejí obě a obě na srovnatelné úrovni – třeba jako práva na Karlově Univerzitě v Praze nebo práva na Masarykově univerzitě v Brně. Zeptali jsme se proto Terezy, která se rozhodla pro pražskou fakultu, a Martina, který dal přednost Brnu. Co je zrovna na „vašem“ městě lepší?

„Netvrdím, že je Praha lepší, ale prostě ji mám radši. A aspoň nemáme na náměstí obří penis,“ říká Tereza. Naopak pro Martina je důležité, že je Brno vstřícné ke studentům. „Brno je pravé studentské město, sídlí zde hned šest velkých veřejných a státních univerzit, takže přes akademický rok má patřičně mladistvý look a atmosféru. Není to přelidněná metropole zaplavená turisty, centrum se dá obejít pěšky a město jako takové nabízí nesmírně bohaté kulturní, sportovní i společenské vyžití, a to za výrazně rozumnější ceny než naše hlavní město.“

Nuda v Brně?

Co se dá dělat v Brně a v Praze ve volném čase? Podle Martina v Brně rozhodně nuda není. „Sportujete rádi? Brněnská přehrada, park Lužánky, tenisové dvorce i haly pro kolektivní sporty jsou co by kamenem dohodil, pro rychlostí nadšence tady je i Masarykův okruh. Chodíte rádi za kulturou? Divadla, galerie, muzea, historická i moderní architektura, koncerty nabízejí nebývale prostoru pro obohacení a hodnotné zážitky, navíc pamatují s nejrůznějšími akcemi i na studenty a jejich peněženky. A někam za zábavou? V Brně je více barů, restaurací, hospod a klubů, než byste zvládli za rok obejít, a to se bavíme jen o širším centru města,“ vypočítává. Naopak Tereza žádné konkrétní příklady nedává – v Praze podle ní můžete zkrátka dělat kdykoliv cokoliv chcete. „Ale je pravda, že víc vinných sklípků asi mají v Brně.“

Je v Praze draze?

Studentům se většinou hodí každá koruna. Zeptali jsme se proto Terezy i Martina na finanční náročnost jejich studentského života. Kolik stojí průměrný měsíc v Praze? „HODNĚ. Pokud si člověk nevyskakuje, tak stejně zaplatí za ubytování, jídlo a dopravu aspoň osm tisíc,“ říká Tereza. Zato v Brně by vám podle Martina mohla stačit i polovina. „Hodně závisí na tom, kolik chcete utrácet. Čtvrtletní šalinkarta vyjde na 685 korun. Koleje jsou v Brně celkem drahé, a pokud bydlíte méně než dvě a půl hodiny cesty od Brna, nemusejí na vás ani vyjít, rozhodně je výhodnější sehnat si privát. Já bydlím na bytě s pěti dalšími studenty, mám samostatný pokoj, který mne měsíčně stojí 2 900 korun. Pokud bych měl shrnout své náklady, jsem zhruba někde nad 5 000 korunami měsíčně. Jde to pochopitelně i levněji, ale znám také případy, kde ani desítka nevystačí.“

A teď naopak

Vymysleli byste i něco, co je lepší na „tom druhém“ městě? „Sehnat praxi či dlouhodobější pracovní uplatnění již při studiu je mnohem snazší v Praze. V Brně je to o něco náročnější, protože zajímavá místa jsou otevřena jen těm nejaktivnějším a nejlepším,“ přemýšlí Martin nad výhodami Prahy. Tereza naopak matičku měst kritizuje. „V noci nejsou v Praze vidět hvězdy, tramvaje jsou skoro pořád přeplněné a člověk musí neustále někam spěchat. Brno je klidnější.“

A co škola?

Stejně, jako se porovnává Praha s Brnem celkově, „soutěží“ se i v kvalitě vysokého školství. Která právnická fakulta je podle vás lepší – pražská, nebo brněnská? „Jsem přesvědčen, že brněnská práva mají nesrovnatelně lepší přístup ke studentům, v prvních ročnících mnohem lépe vystavěný studijní plán, praktičtěji zaměřenou výuku s mnoha inovativními prvky s důrazem na kritické myšlení a ne memorování, výrazně funkčnější informační systém, fakulta je otevřenější, dynamičtější, lépe drží krok s dobou. Vyučující i lidí na studijním oddělení jsou vstřícní, nikdy jsem neměl problém cokoli domluvit. Brno je navíc hlavní město české justice, sídlí zde Ústavní, Nejvyšší a Nejvyšší správní soud či ombudsman, takže na přednáškách a seminářích se můžete setkat s největšími kapacitami v oboru,“ říká Martin, který původně o studiu v Praze uvažoval, ale nakonec se rozhodl pro Brno. Tereza mu v podstatě dává za pravdu. „Nemůžu moc porovnávat, ale úroveň absolventů je podle mě srovnatelná. Spíš se liší přístup během studia. Brno je více prakticky zaměřené, což je dáno i tím, že tamní studenti mají při studiu malou možnost získat praxi v nějaké advokátní kanceláři. V Praze je to naopak takřka povinností.“

Sofiina volba

Sepsali jste si všechna plus a mínus, zeptali se známých, přečetli stovky diskusí na internetu, ale pořád nevíte, kam se vydat? U mnoha lidí nakonec rozhodne vzdálenost od domova. Pokud jste z Ostravy, z Olomouce nebo z Frýdku-Místku, možná budou chtít i vaši rodiče, abyste zůstali v moravské části republiky a mohli se vracet třeba na víkendy. Samozřejmě to může být i naopak. Ať se nakonec rozhodnete pro Brno, nebo pro Prahu, nejspíš zjistíte, že každé z obou měst má své kouzlo, ale i něco, co vám bude alespoň trošku vadit.

Další články k tématu

Videohry ze školního prostředí a se studenty v hlavní roli

Kdo si chce o prázdninách zavzpomínat na školu a zároveň zapařit povedenou hru, má z čeho vybírat! Zombíci, magické světy nebo záhadné zmizení studentky – to všechno nabízí videohry ze školního prostředí. Vybrali jsme pro vás nestárnoucí klasiky i žhavé novinky ze světa RPG. Bully V této hře můžete dělat daleko víc než se pouštět do křížku […]

číst více

Studenti randí: Tipy na laciné rande k nezaplacení

Chcete své drahé polovičce uspořádat večer, na který nezapomene, ale v kapse máte jen ošuntělého bůra a maximálně žvýkačku? Nebo snad máte nový „objev“, víte, že na prvním rande fakt záleží, ale peněženku už dávno ani nemáte (na co taky)? Přinášíme vám sedm tipů na úžasné rande, které vás nebude stát vůbec nic. Uspořádejte piknik […]

číst více

10 studentských vynálezů, které dobyly svět

Dějiny jsou plné studentů, kteří již během univerzitních let přišli s převratným objevem. Nejeden z nich způsobil revoluci. Některé vynálezy zatím na své místo v každodenním životě čekají, bez jiných bychom se už dnes neobešli. Chytrá sluchátka Chytrá sluchátka vymysleli Parth Gaggar a Vijay Jain z indické univerzity IIT Roorkee. A jak poznáte chytrá sluchátka od těch „hloupých“? […]

číst více