Boj o povinnou maturitu z matiky pokračuje. Pirátská strana ji chce zrušit

25. 7. 2019 | Aktuality

senior-professor-sitting-desk-lecture-room_23-2148201070Za dva roky by studenti gymnázií a lyceí měli poprvé povinně maturovat z matiky. V roce 2023 by pak povinnost měla začít platit i pro žáky odborných škol s výjimkou uměleckých, zdravotnických a sociálních oborů.  Vláda tuto změnu odhlasovala už v roce 2017, nyní však znovu sílí hlasy pro její zrušení. Proti povinné maturitě z matematiky se ozývají politici, pedagogové i studenti.

PRO povinnou maturitu z matematiky

Požadavky maturitní zkoušky z matematiky vypracované ministerstvem školství nastiňují pět základních okruhů, které by maturanti z matematiky měli ovládat. Vedle znalosti matematických pojmů a dovednosti je to matematické modelování, schopnost vymezit a řešit problém, porozumění matematickému textu a práce s informacemi. Zastánci povinné maturity z matematiky tvrdí, že základní znalost matematiky je v moderním technologickém světě důležitá. Hovoří také o nedostatku inženýrů, techniků a řemeslníků.

Například dočasný předseda školského výboru Karel Rais z ANO tvrdí, že jako bývalý rektor techniky nemůže snad mít ani jiný názor než podporovat zavedení povinnosti odmaturovat z matematiky. “Kdyby podobný momentální výpadek ve znalostech nastal v češtině, maturitu z ní by nezvládla větší skupina žáků, tak bychom také neudělali nepovinnou češtinu,” odpovídá kritikům novely.

Zastáncem povinné maturity z matematiky je také Svaz strojírenské technologie. “Podle nás by žáci, kteří studují jakýkoli technický obor, měli povinně maturovat z matematiky. Obory, ve kterých pak budou pracovat, jsou založeny na znalostech matematiky,” říká jeho ředitel Oldřich Paclík. Profese konstruktéra, technologa a programátora se podle něj bez pokročilé znalosti matematiky neobejde.

PROTI povinné maturitě z matematiky

Naopak proti zavedení povinné maturity z matematiky jsou samotní žáci. Ti, kteří se chtějí věnovat humanitním oborům, se povinné maturitě z matematiky brání, protože jsou přesvědčeni, že intenzivní studium matematiky v budoucnu neuplatní. Zároveň se mnoho žáků povinné maturity z matematiky obává kvůli vysoké neúspěšnosti. Volí si tak raději nematuritní obory, přestože mají dobré známky a mohly by se uplatnit v technických maturitních oborech.

Proti povinnosti skládat zkoušku z matematiky se v minulosti vyjádřila také Asociace ředitelů gymnázií. Například ředitel pražského Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička si již řadu let myslí, že povinná maturita z matematiky je krok dozadu, nikoliv vpřed. “Absolventi ji nebudou umět o moc lépe, spoustu lidí u matematiky propadne a my se ji budeme snažit učit ne kvalitněji, ale tak, aby maturanti udělali testy. Nás by přitom mělo zajímat hlavně to, jestli jí žáci rozumějí.“

Podobně mluví i matematik a odborník na tvorbu testů Oldřich Botlík. Ten si myslí, že maturitní test z matematiky je těžší než testy z jiných předmětů, protože maturanti jsou nuceni zvládnout vysoký počet úkolů za krátkou dobu. “Maturanti se musejí strašně rychle rozhodnout, co mají dělat, a rychle a prakticky bez chyby to spočítat. Cermat tím testuje, jestli žáci dokážou víceméně rutinně použít naučené postupy,“ řekl. Dle Botlíka se takto nastavený test odrazí v přípravě, jenž bude spočívat v tom, že budou žáci provádět spoustu matematických operací technického charakteru a utápět se v detailech místo toho, aby jim matematika dávala smysl.

Na alarmující čísla neúspěšnosti u maturitní zkoušky z matematiky – v roce 2018 byla neúspěšnost 51 procent – upozorňují i mnozí politici, především piráti. Podle nich by povinnost maturovat z matematiky vedla k dalšímu zvýšení neúspěšnosti u zkoušek. Neúspěšných maturantů každoročně přibývá i v jiných předmětech, z matematiky však pravidelně propadá nejvíce žáků. Pokud by maturita z matematiky byla povinná, mohli bychom být svědky ještě nižší celkové úspěšnosti.

Podobně argumentuje i ministerstvo zemědělství, které požaduje, aby se povinná maturita z matematiky netýkala zemědělských, potravinářských a veterinárních oborů. Dle ministerstva zemědělství je již nyní neúspěšnost v matematice vysoká, přestože ji skládají jen žáci, kteří si matematiku dobrovolně zvolí místo cizího jazyku.

Povinnou maturitu z matematiky odmítá také Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR. Podle ní by měla matematika u maturity měla zůstat dobrovolná, protože se osvědčila volitelnost mezi matematikou a cizím jazykem.

Bude či nebude?

Dá se očekávat, že debata o povinné maturitě z matematiky bude pokračovat. Piráti plánují předložit vládě svůj návrh na odstoupení od zavedení povinné maturity. Diskuzi je otevřený i současný ministr školství Robert Plaga (ANO), který poukazuje na to, že po povinné maturitě z matematiky dlouhé roky volají svazy sdružující technické oblasti a zaměstnavatelé. Zároveň se však nechal slyšet, že se nebrání ani možnosti povinnou maturitu odložit nebo úplně zrušit.

Plaga požádal ředitelku Cermatu Michaelu Kleňhovou o vypracování úspěšnosti takzvaných užitečných úloh, které mapují matematické dovednosti žáků v praxi. Pokud by se ukázalo, že schopnosti žáků nejsou optimální, mohl by to být signál, že výuka matematiky na středních školách není dostatečně kvalitní a povinná maturita z matematiky by mohla být spíše ke škodě než užitku.

Zdá se tedy, že povinnost maturity z matematiky bude nadále předmětem jednání, nikoliv samozřejmostí, ačkoliv středoškoláci by zajisté co nejdříve rádi věděli, kdy a co se od nich u maturitní zkoušky bude očekávat.

Líbí se Vám naše stránky?


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Zdroje: iHNed.cz. Deník.cz, ČT24.cz, Týden.cz

Další články k tématu

Povinná maturita z matiky bude

Povinná maturita z matiky bude

Počet studentů, kteří si jako maturitní předmět vyberou matematiku rok od roku klesá. Loni na jaře si ji vybralo jen necelých 24 procent studentů. Oproti tomu si angličtinu zvolilo téměř tři čtvrtiny maturantů. Přitom v roce 2011, když byla povinná maturita poprvé uvedena v praxi, byla čísla mnohem vyrovnanější. Není se však čemu divit. Loni na jaře …

číst více
Jak podat odvolaní proti výsledkům maturity

Jak podat odvolaní proti výsledkům maturity

Máte pocit, že vám bylo ukřivděno při hodnocení maturitních písmenných prací nebo v průběhu profilové ústní části na vaší škole? Jakožto maturant máte ze zákona právo podat proti výsledkům jakékoli části maturity odvolání. Stačí zaslat Žádost na přezkoumání průběhu a výsledku maturitní zkoušky na příslušný úřad a čekat. Jak na to? Žadatel vyplní příslušný formulář dostupný …

číst více