Vysokoškolský život

Bez maminky, bez tatínka

Pro většinu lidí je odchod na vysokou školu prvním obdobím, kdy se o sebe musí postarat opravdu sami. Zeptali jsme se vysokoškoláků, co jim na koleji nebo ve vlastním či sdíleném bytě nejvíce chybí.

číst více

Kuřata na privátě, páv na kolejích

Co s domácím mazlíčkem, když odcházíte na studia? Chov domácích zvířat se s vysokoškolským životem zdánlivě neslučuje. Zkušenosti z praxe ale ukazují opak.

Reportáž: O životě na koleji

Určitě už jste slyšeli bezpočet historek o životě na koleji. Dobré třeba o spolubydlících, špatné například o nevalné čistotě. V následující reportáži se vám pokusíme zprostředkovat celkový pohled na bydlení ve studentské ubytovně. Do svého pokoje nás pustila Justýna, studentka prvního ročníku psychologie na Univerzitě Karlově.

číst více

Reportáž: Všechno, co jste kdy chtěli vědět o spolubydlení

Chystáte se na vysokou školu a zatím nevíte, kam složíte hlavu? Koleje jsou pro vás moc neosobní, dojíždět nechcete, na samostatné bydlení nemáte peníze? Tak vezměte několik kamarádů, sbalte si doma svých pár švestek a vydejte se spolubydlet. Jak uvidíte v následující reportáži, může to být velká zábava.

číst více

Anketa: Ve kterém městě se nejlépe studuje?

Nejen kvalita výuky hraje roli při podávání přihlášek na vysokou. Uchazeči hodnotí také pohodlí daného města a jeho studentské zázemí. Proto jsme se zeptali studentů z různých měst, jak se jim v jejich městě žije. Zajímalo nás prostředí v Plzni, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Praze, Ostravě, Brně a Olomouci.

číst více

Pět změn, které vás čekají po příchodu ze střední na vysokou

Životní styl středoškoláka se od životního stylu vysokoškoláka výrazně liší. Některé změny jsou pozitivní, na jiné je potřeba si zvyknout. Pojďme si říct o těch nejzávažnějších z nich. Je dobré vědět, na co se můžete připravit.

Jak se zakládá klub plážového volejbalu? Rozhovor s Kristýnou Markovou

Jen co se oteplilo, sundali provozovatelé sportovních areálů nafukovací haly a odkryli své letní tenisové nebo beachvolejbalové kurty. Ne jinak tomu bylo i v pražských Střešovicích, kde v areálu Tatran působí klub plážového volejbalu Prague Beach Team. Ten byl založen za velkého přispění studentky Podnikové ekonomiky na VŠE v Praze Kristýny Markové (24), která je v současnosti i předsedkyní tohoto sportovního klubu.

Pět otázek pro… Erazima Koháka

Ekologickými tématy, které se čím dál více dostávají do centra pozornosti médií i politiků, se celý svůj život zabývá významný český filozof, profesor Erazim Kohák (77). Studoval v Americe, do vlasti se však po roce 1989 vrátil a nyní zde přednáší na Karlově univerzitě a věnuje se publicistice. Jaký úděl podle pana Koháka čeká studenta filozofických oborů? Volil by opět studium v zahraničí?

Pět otázek pro… Tomáše Sedláčka

Vyjmenovat všechny úspěchy, kterých se podařilo přednímu českému ekonomovi Tomáši Sedláčkovi (33) za svůj zatím krátký život dosáhnout, by vydalo na mnoho řádků. Je mimo jiné bývalým poradcem Václava Havla či Bohuslava Sobotky, stratégem ČSOB, členem NERVu. Kromě odborných textů v minulém roce také vydal knihu Ekonomie dobra a zla. Co dobrého a zlého mu přinesla studia?

Pět otázek pro Jana Buriana

Další osobností, která se zamyslela nad našimi pěti otázkami, je Jan Burian, český spisovatel, písničkář a spoluautor odvážného televizního cyklu Burianův den žen.