Vysokoškolský život

Studentkou v pětatřiceti: Jsou to nervy

Po maturitě na vysokou školu. To je logická cesta většiny studentů. Někteří se však po cestě za vysokoškolským vzděláním poněkud zdrží. Některé nevezmou, a tak musí zkoušet své štěstí zase za rok. Někteří se snaží využít mládí a než opět zasednou do poslucháren, sbírají rok či dva zkušenosti v zahraničí. Jak to ale vypadá, když tato prodleva trvá patnáct let? O studiu s třemi dětmi, prací a třicítkou na krku jsme si popovídali se sociální pracovnicí Terezií Fojtíkovou.

číst více

Freemover aneb jak studovat kdekoliv

Slovo „Erasmus“ už přestává být veřejnosti neznámým pojmem. Jednak díky filmům Erasmus a spol. a Erasmus 2, které tento studijní program zpopularizovaly, zčásti také díky cizincům různých přízvuků a barev pleti, kteří se během let stali přirozenou součástí univerzitních měst. Ne každý však vycestuje za vzděláním přes Erasmus. Existují i další stipendijní programy. Zdaleka nejvíce možností poskytuje program Freemover.

Škola hrou – na totalitu

Letošní ročník maturantů je poprvé složen z dětí, které se všechny narodily do svobodného světa. Neustálý dozor státu a přítomnost všeobecného strachu nezakusily. Co jim může nejlépe pomoci udělat si vlastní názor na totalitu? Vyprávění rodičů a prarodičů? Texty z učebnic? Co nejvíce přiblížit mladým lidem atmosféru totality se mj. snaží i Projekt Systém a jde na to přes „zážitky“.

Promítací plátno místo tabule

Potřicátépáté se naplnily v posledním červencovém týdnu uherskohradišťské promítací sály filmovými fanoušky pod záštitou oblíbeného festivalu jménem Letní filmová škola. Po peripetiích a změnách, které ji poslední dva roky provázely, na ni letos dorazilo bezmála pět tisíc příznivců. Měli skutečně na co koukat?

Rádio R- rádio s velkým R

„V Rádiu R mají mnozí možnost užít si naposledy naprostou tvůrčí svobodu,“ říká o tomto unikátním projektu Masarykovy univerzity pro její studenty rozhlasový dramaturg Jan Motal.

číst více

Anketa: Středoškolský nebo vysokoškolský život?

Vysokoškolský život je opředen mnohými legendami. Nejlepší léta života, jedna nekončící párty, otevřené brány do světa. Je vysokoškolský život opravdu o tolik lepší než středoškolský? Má také nějaké stinné stránky? Na otázku, zda by volili středoškolský nebo vysokoškolský život, odpovídali současní vysokoškoláci.

číst více

ISC – paralelní život mezi zahraničními studenty

„Íescéčko je druhý život,“ říká Linda Hanousková, prezidentka studentského klubu, který se věnuje studentům z ciziny.

KROK PO KRŮČKU: Studium více škol najednou

Málokdo z uchazečů o studium na vysoké škole si podává přihlášku na jedinou školu či jediný obor. Pak ovšem může při úspěšném složení přijímacích zkoušek nastat dilema: kterou si nakonec vybrat? Pozn. Článek byl 11. 3. 2012 aktualizován (kav).